Owies to zboże niezmiennie popularne w Polsce. Powodem są przede wszystkim niewielkie wymagania glebowe. Dodatkowe wsparcie jednak jest potrzebne, a w tekście znajdziesz odpowiedź na pytanie, jakie nawozy pod owies są najlepsze?
Od wielu lat owies cieszy się popularnością wśród polskich rolników. Powodów takiego stanu rzeczy jest sporo – przede wszystkim niskie wymagania glebowe, ale również mniejsze zapotrzebowanie na stosowanie ochrony chemicznej, a także nawożenie. Jakość gleb w Polsce jest w przeważającej większości nie najlepszej jakości i występują niedobory wody, dlatego wsparcie w postaci azotu, fosforu czy potasu jest potrzebne. Jeśli zatem zastanawiasz się, jakie nawozy pod owies będą najlepsze, to odpowiedź znajdziesz w naszym tekście.
Jakie nawozy pod owies jary oraz ozimy? Nawożenie i zapotrzebowanie
Niskie wymagania w minerały to jedno, ale nie można zapominać, że w przeciętnej jakości glebach będzie ich za mało nawet dla owsa. Wsparcie w postaci składników pokarmowych musisz więc ustalać na podstawie badań gruntowych, które najlepiej przeprowadzić przed siewem. Jego wyniki będą decydujące w kontekście tego, ile i jakie nawozy pod owies trzeba będzie zastosować.
Azot
Wszystkie rośliny uprawne wykazuje większe lub mniejsze zapotrzebowanie na azot. Owies jest wśród zbóż mniej wymagających, ale również w tym przypadku niezbędne będzie wsparcie, ponieważ wpływa na liczbę kłosków w wiesze. To oczywiście w przypadku nawożenia przed siewem, które jest często rozwiązaniem optymalnym. Wystarczające jest jednorazowe wsparcie do 60 kg N/ha. Z racji na stosunkowo niewielką dawkę, nie ma potrzeby go dzielić.
Możliwe jest również zastosowanie późniejszego nawożenia azotem, wówczas dawka będzie zwiększona, a sam proces podzielony na dwa etapy. To rozwiązanie przedłuża produktywność liści, a także wpływa pozytywnie na zawartość białka. Sugeruje się, żeby podawać azot w dwóch terminach: 2/3 dawki przed siewem, natomiast resztę w fazie strzelania w źdźbło (najpóźniej na początku wiechowania). Przy tym systemie dawka azotu nie powinna przekraczać 80 kg/ha.
Jakie nawozy pod owies? W przypadku azotu sugeruje się stosowanie saletry amonowej lub saletrzaka.
Fosfor i potas
Choć owies nie potrzebuje dużo fosforu oraz potasu, jest niezwykle wrażliwy na ich niedobór. Zaniechanie w jego dostarczaniu może mieć bardzo negatywny wpływ na plony. W glebach najmniej zasobnych sugeruje się stosowanie od 60 do 80 kilogramów P2O5, a także od 130 do 160 kilogramów K2O na hektar. Najdogodniejszym terminem nawożenia jest wczesna wiosna, czyli zaraz przed uprawą przedsiewną. W przypadku wsparcia gleby pod owies zaleca się używanie nawozów wieloskładnikowych.
Magnez
Kolejny niezbędny pierwiastek w uprawie owsa, czyli magnez, również powinien być – jeśli wyniki badania gleby i odczynu pH to sugerują – dostarczany w formie nawozowej. Warto wiedzieć, że jest on istotnym składnikiem chlorofilu, więc niedobór nie jest niewskazany. Jeśli jest duży, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie wapna magnezowego w fazie zbiorów przedplony. W przypadku mniejszych niedoborów wystarczające będą nawozy wieloskładnikowe stosowane przed siewem (te same, które można stosować w przypadku siarki, manganu, potasu i fosforu).
Uprawa oraz siew owsa
Owies cechuje się wrażliwością na nadmierne zagęszczenie gleby. Oznacza to, że powinieneś unikać uprawy przedsiewnej, gdy zawilgotnienie gleby jest duże lub bardzo duże. Dodatkowo zwrócić musisz uwagę na przygotowanie pola do siewu. Sugeruje się, że powinno ono być płytkie (około 5 cm) i wykonane za pomocą jednego przejazdu. Zbyt głębokie wzruszenie gruntu oznaczało będzie, że woda nie będzie przesiąkała dostatecznie szybko, co wpłynie na opóźnienie wschodu i okres wegetacji owsa.
Występuje ponad 30 odmian owsa, które zasiewane są na polskich polach. Wszystkie mają określone wymagania i potrzeby dotyczące terminu siewów. Przed rozpoczęciem procesu zapoznaj się z dokładnymi wymaganiami. Owies jest wrażliwy na opóźnienie siewu, a straty wynikające z przesunięcia nawet o jeden dzień mogą być bardzo duże. Wpływ na wielkość spadu mają jakość gleby oraz ilość odpadów.
Owies – jaką ochronę zboża zastosować?
Wiesz już, jakie nawozy pod owies zastosować, dlatego warto powiedzieć kilka słów na temat ochrony. Zboże to jest konkurencyjne dla chwastów, ponieważ szybko się rozwija i je zagłusza, dlatego zwykle nie stanowią one problemu. Niekiedy wystarczy kilkukrotne bronowanie przed wschodem. Jeśli jednak zachwaszczenie jest duże, sugeruje się zastosowanie herbicydów (od stadium 5-6 liści do końca krzewienia). Przy uprawie owsa rzadko stosuje się fungicydy, ponieważ rośliny są odporne na patogeny. Ochrona przed chorobami grzybowymi z zasady nie jest potrzebna.
Największym problemem podczas uprawy mogą okazać się szkodniki. Najczęściej występujące to:
- mszyce;
- ploniarka zbożówka;
- pryszczarek zbożowiec;
- skrzypionki.
Zastosowanie środków ochrony roślin uzależnione jest od liczebności szkodników.
Owies, obok pszenicy i jęczmienia, to najpopularniejsze zboże uprawiane w Polsce. Wiedząc, jakie nawozy pod owies wybrać, będziesz w stanie poprawić jakość plonów, a co za tym idzie – wydajność uprawy. W czasie wsparcia roślin musisz zwracać uwagę na ich rozwój na każdym etapie – podczas plonowania, kłoszenia, wzrostu. Zwracaj uwagę na system korzeniowy. Stosowanie wsparcia dolistnego to także rozwiązanie, które może okazać się skuteczne w zależności od potrzeb.
Powiązane artykuły:
- Uprawa owsa – nawożenie, zbiory i siew. Czy warto siać to zboże na swojej ziemi?
- Choroby owsa – jakie są najpopularniejsze choroby tej rośliny uprawnej? Jak zapobiegać chorobom zbóż? Co warto stosować?
- Kiedy siać owies na polach uprawnych? Jak w praktyce wygląda siew owsa? Czy uprawa tego zboża jest trudna?
- Jak ustawić siewnik poznaniak do optymalnego siewu owsa
- Jaki nawóz pod warzywa na wiosnę? Nawożenie siewek, rozsady oraz gruntu. Przygotowanie ziemi pod warzywa