W sklepach trudno dostać młode kłącza tej rośliny dlatego warto mieć je w domu na wyciągnięcie ręki. Czytając nasz poradnik, zauważysz, jak prosta jest uprawa tej bulwy. Przeczytaj koniecznie!
Imbir lekarski – charakterystyka rośliny uprawnej
Imbir lekarski (Zingiber officinale) jest rośliną pochodząca prawdopodobnie z wysp zachodniej Oceanii. Wykorzystywana od tysięcy lat głównie na Wschodzie. Do Europy kłącza imbiru trafiły dzięki Fenicjanom, którzy importowali je jako środek płatniczy. Obecnie jej bulwy spotykane są w zasadzie na całym świecie, a największe uprawy organizowane są na Jamajce, Sierra Leone i w Azji. Nie występuje w dzikiej odmianie, jest wyłącznie hodowana w kontrolowanych uprawach. Imbir od wielu lat stanowi podstawę wielu dań i napojów. Posiada również cenne właściwości antybakteryjne i wspomagające odporność oraz trawienie. Rzadziej stosuje się go jako roślinę ozdobną z powodu pospolitych liści i łodyg.
Najważniejsze właściwości imbiru
Roślina ta (jej bulwy) posiada właściwości przydatne w walce z przeziębieniem czy stanami zapalnymi dróg oddechowych. Świetnie radzi sobie również z gorączką, szczególnie w połączeniu z miodem, cytryną i kurkumą. Nalewki, napary i herbaty z imbirem są nie tylko bardzo smaczne, ale przede wszystkim świetnie sprawdzają się w walce z wirusami, bakteriami, a nawet objawy wyjątkowo bolesnych miesiączek. Imbir jest rośliną, która sprawdza się również w kuchni. Stanowi świetny dodatek do dań drobiowych, obfitujących w nieco tłustsze mięso, ale też potraw wegetariańskich. W wersji marynowanej od lat służy do oczyszczania kubków smakowych po każdym kęsie sushi.
W jaki sposób wygląda uprawa imbiru w domowych warunkach?
Aby posadzić własny imbir nie trzeba zbyt wiele wysiłku. To roślina wymagająca niewielkiej uwagi i nastawiona na spokojny wzrost. Kluczowe znaczenie ma znalezienie odpowiednich bulw, ponieważ to one stanowią podstawę do wyhodowania własnego imbiru. Powinny one mieć wyraźne żółtawe lub delikatnie zielone pędy, wypuszczane z oczek. Bardzo dobrze zauważalne są szczególnie w takich sztukach, które od dawna zalegają w sklepach. Oczywiście sadzenie imbiru może być możliwe też z wykorzystaniem egzemplarzy z zamkniętymi oczkami. Cały proces jednak zajmie nieco więcej czasu. Imbir możesz wsadzać do gruntu lub przygotować dla niego doniczkę z ziemią uniwersalną.
Zingiber w domu i przygotowanie kłączy
Uprawa imbiru w domu polega na przygotowaniu najbardziej ekologicznych roślin do spożycia. Wyjątkiem jest oczywiście przygotowanie kłączy do wysadzania jako roślinę ozdobną. Jeżeli jednak chcesz wykorzystać właściwości lecznicze i np. zwalczać przeziębienie domowych lekarstwem, zadbaj o wcześniejsze dobre wypłukanie bulw z pestycydów. Polega to na kilkunastominutowym zanurzeniu sztuk przygotowanych do sadzenia w wodzie z odrobiną sody oczyszczonej. Dzięki temu pozbędziesz się niechcianych substancji i w pełni wykorzystasz prozdrowotne właściwości imbiru. Po takiej kąpieli kłącza należy opłukać w bieżącej wodzie.
Uprawa imbiru w doniczce i gruncie – porcjowanie kłączy
Dla uzyskania jak najlepszych efektów korzeń imbiru musi mieć miejsce do wzrostu. Wychodzi on z uśpionych oczek, które wypuszczają pędy. Możesz umieścić cały kawałek imbiru w doniczce. Jednak niektórzy porcjują go, by mógł jeszcze lepiej się rozrastać. Najważniejsze, by odcinać jego fragmenty w ten sposób, by na każdym był już zaczątek nowego pędu. Poszczególne kawałeczki nie powinny być krótsze niż 2 cm. Cięte bulwy należy odłożyć do momentu zastygnięcia, by nie umieszczać w ziemi świeżego imbiru.
Uprawa imbiru w domu i sadzenie
Dobrym czasem na wsadzanie pędów jest styczeń i luty. Gdy chcesz otrzymać doniczkowy imbir, wystarczy ci do tego zwykła uniwersalna ziemia z pobliskiego sklepu ogrodniczego czy marketu. Co więcej, domowa uprawa nie wymaga stosowania nadzwyczajnych nawozów. Dlatego postaw na ekologiczne produkty, biohumus lub kompost przygotowany samodzielnie. Aby pędy nie zaczęły gnić, dobrze jest przygotować delikatny drenaż na dnie doniczki. Imbir rośnie najlepiej, gdy położysz go na powierzchni ziemi płasko. Najlepiej przykryć go warstwą gleby o grubości 2-3 cm. Nie ugniataj podłoża, by nie wyhamować wzrostu delikatnych pędów. Imbir lubi, by od razu po zasadzeniu go podlać. Nie przesadzaj jednak z ilością wody.
Jak uprawiać imbir w doniczce na parapecie – wzrost
Na samym początku wzrostu domowa uprawa imbiru wymaga przykrycia go folią. Dzięki temu stworzy się taka mała szklarnia, w której panują lepsze warunki do wschodzenia. Staraj się, by podczas wschodzenia regularnie podlewać swoje nowe rośliny. Aby imbir był jędrny, nie możesz go przesuszyć. Podlewanie zwykle powinno odbywać się raz w tygodniu, w zależności od nasłonecznienia. Do ustawienia donicy wybierz okno wschodnie, na którym podłoże nie wyschnie bardzo szybko. W cieplejsze dni imbir należy podlewać częściej niż raz na tydzień. Wszystko zależy od temperatury. Optymalna dla imbiru to 20-25oC.
Kiedy doniczkowy imbir nadaje się do gruntu?
Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby kłącze wsadzić do ziemi gruntowej. Pamiętaj jednak, że najlepsze efekty daje trzymanie go w doniczce. Możesz zasadzić go już w styczniu lub wczesną wiosną. W kwietniu będzie odpowiednia pora do tego, żeby wystawić na balkon donicę z imbirem. Takie hartowanie powinno odbywać się w dzień, na noc zawsze chowaj go do środka. Środek maja to dobry czas, żeby swoją bujnie rozwiniętą już roślinę wsadzić do gruntu. Pędy imbiru, które wtedy wyrosną, będą świadczyły o sporym rozwinięciu kłącza mieszczącego się w ziemi.
Domowa uprawa innym sposobem – co oprócz doniczki?
Jest jeszcze jedna opcja na wyhodowanie tej niezwykle aromatycznej rośliny. Zamiast wsadzać ją do doniczki i przykrywać warstwą ziemi, możesz po prostu zalać kłącze wodą. Warto wybrać do takiej uprawy również te części, które posiadają już zaczątki nowych pędów. W ten sposób roślina szybciej się rozwinie. Poziom wody nie powinien przekraczać 3/4 wysokości rośliny. Podczas wzrostu uzupełniaj wodę, by kłącze miało z czego pobierać składniki mineralne. Hodować imbir możesz więc nie tylko w glebie, ale też w wodzie. To też bardzo dobry sposób na ukorzenienie się rośliny przed jej wsadzeniem do ziemi.
Kłącze imbiru w doniczce czy gruncie?
Taka sadzonka osiągnie większe rozmiary, gdy nie będzie ograniczana przestrzenią. Dlatego szklarnia lub ogród to lepsze miejsce na kiełkowanie rośliny niż pojemnik. Warto wspomnieć, że wilgotny tunel foliowy jest bardzo dobrym miejscem dla imbiru, chociaż z powodzeniem może być też uprawiany „pod chmurką”. To zależy po prostu od twoich osobistych warunków do hodowli. Jeśli chcesz uprawiać imbir w ogrodzie lub szklarni, możesz oczekiwać o wiele większych plonów niż w przypadku sadzonek doniczkowych. Wszystko zależy od tego, do jakich celów chcesz tę roślinę uprawiać.
Powiązane artykuły:
- Uprawa batatów — dowiedz się jak to zrobić krok po kroku!
- Bazylia i jej uprawa w gruncie i doniczce – najlepsze podpowiedzi na uprawę bazylii
- Topinambur – uprawa słonecznika bulwiastego. Jak i po co sadzić, zbierać oraz pielęgnować tę roślinę?
- Rośliny lecznicze w ogrodzie – jak wykorzystać ich lecznicze właściwości
- Uprawa ziół w domu i w ogrodzie – jak uprawiać rośliny zielarskie, przyprawowe i lecznicze w doniczkach?