AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Uprawa

    Bazylia i jej uprawa w gruncie i doniczce – najlepsze podpowiedzi na uprawę bazylii

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski22 grudnia, 2021Brak komentarzy5 minut czytania
    bazylia uprawa

    Na świecie istnieje ok. 150 odmian bazylii. To zioło zaliczane do grupy prowansalskich, na dobre zagościło w polskiej kuchni. Teraz możesz mieć świeże liści bazylii we własnej kuchni!

    Filtracja oleju
    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Bazylia pospolita – charakterystyka rośliny
    2 Uprawa bazylii – w jakich miejscach możesz ją mieć?
    3 Bazylia w doniczce – jaka gleba jest potrzebna?
    4 Wysiewanie nasion bazylii w doniczkach – jakie pojemniki wybrać?
    5 Bazylia zielona i jej wysiew
    6 Pielęgnacja bazylii – podlewanie roślin w różnych fazach
    7 Jak hodować bazylię i właściwie ją nawozić?
    8 Jak uprawiać bazylię i ją rozkrzewić?
    9 Sadzenie bazylii w ogrodowym gruncie – kiedy i jak?
    10 Ocimum basilicum w twojej kuchni – podsumowanie

    Bazylia pospolita – charakterystyka rośliny

    Kochamy zioła w naszych kuchniach, dlatego nie ograniczamy się jedynie do sproszkowanych i wysuszonych liści. Jedną z nich jest bazylia pospolita (Ocimum basilicum), roślina jednoroczna, która trafiła do Europy w XVI wieku. Co interesujące nie występuje w dzikich odmianach, a jej cała populacja ogranicza się do upraw kontrolowanych. Ceniona jako wspaniały dodatek do potraw mięsnych, wegetariańskich, serów i sałatek. Stosowana nie tylko jako kluczowy składnik wielu dań. Jej właściwości doceniono w farmakologii, ponieważ działa zbawiennie na funkcjonowanie układu trawiennego. Bazylia niezmiennie ceniona jest za swój wyjątkowy aromat, który wykorzystuje się np. przy produkcji olejków eterycznych i alkoholi. Sadzonki bazylii świetnie sprawdzą się też w ogrodowej altanie i na balkonie do odstraszania komarów.

    Uprawa bazylii – w jakich miejscach możesz ją mieć?

    Dlaczego popularność bazylii w Polsce jest tak duża? Przede wszystkim z powodu jej nieskomplikowanej uprawy. Roślinę tę możesz mieć w doniczce na parapecie, w kuchni w swojej skrzyneczce ze świeżymi ziołami, na balkonie, ale też w większych rozsadach ogrodowych. Dla uzyskania najlepszych efektów w postaci aromatycznych liści zaleca się wykonanie samodzielnego siewu. Oczywiście możesz kupić bazylie w sklepie, ale zazwyczaj ten typ rośliny nie jest tak eteryczny, jak uprawiana od nasionka w domowych warunkach.

    Zobacz też:
    Susza [cnt-year] – jak wygląda w Polsce? Czy rolnicy mają się czego obawiać? Jakie rośliny są na nią najbardziej narażone?

    Bazylia w doniczce – jaka gleba jest potrzebna?

    Przejdźmy do konkretnych porad związanych z tym, jak wysiewać jej nasiona. Bazylia wymaga urodzajnej, nasyconej składnikami odżywczymi, kompostowej ziemi. Może to być marketowa ziemia do nasion ze średniej i wyższej półki lub taka przeznaczona do ziół. Bardzo dobrym zwyczajem jest zmieszanie jej z perlitem. Dzięki temu podłoże jest nasycone w tlen i wodę, co ma szczególne znaczenie dla systemu korzeniowego bazylii. Jest to roślina lubiąca wilgoć (szczególnie w okresie intensywnego wzrostu), lecz nietolerująca zalegającej wody. Dlatego gleba musi być bogata w składniki odżywcze, które nie będą wypłukiwane przez częste podlewanie i mieć zdolność do przepuszczania nadmiaru wody.

    Wysiewanie nasion bazylii w doniczkach – jakie pojemniki wybrać?

    Są różne szkoły związane z tym, jak wysiewać bazylię. Zależy to od późniejszego przepikowywania rośliny lub pozostawienia jej w sporej doniczce np. na balkonie. Jeśli chcesz mieć bazylię stale na kuchennej szafce, dobrze jest wybrać system doniczkowy o nieco większych rozmiarach i wyposażony w otwory. Spora powierzchnia pojemnika do wysiewu i wzrostu rośliny będzie bardzo praktyczna do stosowania jej jako przyprawa. Wtedy nasionka należy wysiewać dosyć gęsto i płytko bez obaw o zachowanie konkretnej odległości między nimi. Jeśli chcesz mieć sadzonki potrzebne do wsadzania w ogrodzie, możesz posłużyć się multiplatami, które podzielą bazylię na pojedyncze sadzonki.

    Bazylia zielona i jej wysiew

    Gdy masz zamiar umieścić nasiona bazylii w doniczce, przygotuj odpowiednią glebę i zraszacz. Podłoże musi być wilgotne jeszcze zanim wysiejesz roślinę w pojemniku. Po rozlokowaniu pojedynczych nasionek należy przysypać je delikatną warstwą ziemi na grubość nieprzekraczającą 0,5 cm. W dalszym kroku postaraj się znowu dokładnie zrosić świeżo nasypaną ziemię sporą porcją wody i odstaw w ciemne miejsce. Pamiętaj, by zaglądać do niej co kilka dni, bo tempo wzrostu bazylii jest zaskakująco szybkie. Gdy tylko zacznie kiełkować, przestaw ją w możliwie najbardziej słoneczne miejsce w domu. Od tego momentu już zawsze powinna przebywać w nasłonecznionym miejscu.

    Zobacz też:
    Zbieranie słomy – jak robić to dobrze? Czy warto zdecydować się na zbiór słomy po żniwach? Jak ją wykorzystać?

    Pielęgnacja bazylii – podlewanie roślin w różnych fazach

    W początkowej fazie wzrostu bazylii (do uzyskania dwóch pierwszych liścieni) warto pamiętać o umiarkowanym podlewaniu rośliny. Dobrym wskaźnikiem jest delikatnie wysychająca powierzchnia gleby. Należy pamiętać, by nie doprowadzić do intensywnego przesuszenia gleby, bo bazylia jest bardzo wrażliwa na brak wilgoci. Gdy w każdym pędzie pojawi się już kilka liści właściwych (pierwsze dwa się do nich nie zaliczają) można zacząć podlewać ją nieco intensywniej. Kluczowe jest kierowanie strumienia wody w pobliże podłoża, a nie na liście. Odpowiedni czas podlewania to godziny poranne lub wieczorne.

    Jak hodować bazylię i właściwie ją nawozić?

    Aby uprawiać bazylię skutecznie, należy pamiętać o okresowym nawożeniu. Dlaczego w przypadku tej rośliny ma to spore znaczenie? Częste podlewanie i wysoka przepuszczalność podłoża sprawiają, że szybko wypłukiwane są z niej składniki odżywcze. Aby roślinie ich nie zabrakło, należy regularnie stosować nawozy od momentu pojawienia się trzeciej pary liści właściwych. Niektórzy stosują w tym celu uniwersalne produkty nawożące, jednak warto postawić na naturalne komposty, biohumus lub inne ekologiczne rozwiązania. Taki kompost można wykonać również samodzielnie. Bazylia kwitnie najlepiej, gdy aplikuje się nawóz w odstępach 2-tygodniowych.

    Jak uprawiać bazylię i ją rozkrzewić?

    Zanim zerwiesz pierwszy listek do swojego dania, postaraj się dać bazylii nieco wyrosnąć. Aby lepiej się rozkrzewiała i miała silniejszą łodygę, należy zerwać jej wierzchołek w początkowej fazie wzrostu siewki. Pamiętaj o tym również w kolejnych etapach formowania nowych liści, bo taki zabieg zapewni bazylii intensywniejszy wzrost, aromat i co za tym idzie, lepszy smak. Bazylia najlepiej rośnie, gdy regularnie pozbywasz się pędów z wierzchołków i pozwalasz się jej rozkrzewiać. Z czasem zauważysz też, że na domowym parapecie bazylia lubi przekręcać się w stronę słońca. Dlatego bez wahania przy każdym podlewaniu obracaj ją o 180 stopni.

    Zobacz też:
    Tymianek – uprawa w ogródku ziela macierzanki. Właściwości lecznicze i dekoracyjne rośliny

    Sadzenie bazylii w ogrodowym gruncie – kiedy i jak?

    Uprawa bazylii w ogrodzie również jest możliwa, chociaż nie będzie możliwa przez cały rok jak w domu. Aby uzyskać najlepsze efekty, warto pikować wcześniej roślinę i wsadzać ją do gruntu w połowie maja. Bazylia jest rośliną lubiącą ciepło i wysoki poziom nasłonecznienia, ale nie należy przesadzać z wystawianiem jej na ekstremalne temperatury. Aby stworzyć ogrodniczy zestaw z ziół bazylii, warto umieszczać sadzonki w odległości 30 cm od siebie. Jeśli nie masz chęci na wcześniejsze pikowanie uprawa ziół bazylii może rozpocząć się od razu w ogrodzie. Wtedy nasiona umieść w gruncie w maju. Trzymaj się tego terminu, by młode rośliny miały możliwość wzejść w drugiej połowie tego miesiąca.

    Ocimum basilicum w twojej kuchni – podsumowanie

    Kochasz domowe pesto i bazylię w formie dodatku do potraw? Z naszym poradnikiem stworzyć piękne krzewy bazylii we własnym domu i ogrodzie. Od teraz każda zupa, danie mięsne i sałatka będą smakowały o wiele lepiej!



    Powiązane artykuły:
    • Choroby bazylii – na jakie schorzenia cierpią uprawy bazylii? Jakie szkodniki jej zagrażają?
    • Majeranek – uprawa w domu i ogrodzie. Zobacz, jak wygląda uprawa majeranku ogrodowego i do czego stosować ziele
    • Uprawa ziół w domu i w ogrodzie – jak uprawiać rośliny zielarskie, przyprawowe i lecznicze w doniczkach?
    • Szklarnia na zioła – prosty sposób na aromatyczną kuchnię!
    • Podlewanie drożdżami to naturalny sposób na nawożenie przydomowego ogrodu. Jak to robić?
    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Strona WWW

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Dopłaty bezpośrednie 2023 – terminy składania wniosków przez rolników oraz zasady ich przyjmowania

    Susza 2023 – jak wygląda w Polsce? Czy rolnicy mają się czego obawiać? Jakie rośliny są na nią najbardziej narażone?

    Jakie dopłaty dla rolników możesz uzyskać w 2023 roku?

    Zwrot za materiał siewny 2023 – ile wynosi? Jakie są szanse na wzrost stawki zwrotu?

    Dotacje dla rolników – 2023 rok to szansa na duże wsparcie dla rolników. Wnioski, nabór i możliwości dofinansowania

    Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

    Cena pszenicy – 2023 rokiem rekordowych cen zbóż. Skąd wysoka cena skupu i jakie są prognozy na resztę roku?

    Kiszone ziarno kukurydzy – wykorzystanie

    Odmiany czosnku — jakie uprawia się w Polsce?

    Skomentuj artykuł Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Wpisz powyżej i naciśnij Enter aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.