Na świecie istnieje ok. 150 odmian bazylii. To zioło zaliczane do grupy prowansalskich, na dobre zagościło w polskiej kuchni. Teraz możesz mieć świeże liści bazylii we własnej kuchni!
Bazylia pospolita – charakterystyka rośliny
Kochamy zioła w naszych kuchniach, dlatego nie ograniczamy się jedynie do sproszkowanych i wysuszonych liści. Jedną z nich jest bazylia pospolita (Ocimum basilicum), roślina jednoroczna, która trafiła do Europy w XVI wieku. Co interesujące nie występuje w dzikich odmianach, a jej cała populacja ogranicza się do upraw kontrolowanych. Ceniona jako wspaniały dodatek do potraw mięsnych, wegetariańskich, serów i sałatek. Stosowana nie tylko jako kluczowy składnik wielu dań. Jej właściwości doceniono w farmakologii, ponieważ działa zbawiennie na funkcjonowanie układu trawiennego. Bazylia niezmiennie ceniona jest za swój wyjątkowy aromat, który wykorzystuje się np. przy produkcji olejków eterycznych i alkoholi. Sadzonki bazylii świetnie sprawdzą się też w ogrodowej altanie i na balkonie do odstraszania komarów.
Uprawa bazylii – w jakich miejscach możesz ją mieć?
Dlaczego popularność bazylii w Polsce jest tak duża? Przede wszystkim z powodu jej nieskomplikowanej uprawy. Roślinę tę możesz mieć w doniczce na parapecie, w kuchni w swojej skrzyneczce ze świeżymi ziołami, na balkonie, ale też w większych rozsadach ogrodowych. Dla uzyskania najlepszych efektów w postaci aromatycznych liści zaleca się wykonanie samodzielnego siewu. Oczywiście możesz kupić bazylie w sklepie, ale zazwyczaj ten typ rośliny nie jest tak eteryczny, jak uprawiana od nasionka w domowych warunkach.
Bazylia w doniczce – jaka gleba jest potrzebna?
Przejdźmy do konkretnych porad związanych z tym, jak wysiewać jej nasiona. Bazylia wymaga urodzajnej, nasyconej składnikami odżywczymi, kompostowej ziemi. Może to być marketowa ziemia do nasion ze średniej i wyższej półki lub taka przeznaczona do ziół. Bardzo dobrym zwyczajem jest zmieszanie jej z perlitem. Dzięki temu podłoże jest nasycone w tlen i wodę, co ma szczególne znaczenie dla systemu korzeniowego bazylii. Jest to roślina lubiąca wilgoć (szczególnie w okresie intensywnego wzrostu), lecz nietolerująca zalegającej wody. Dlatego gleba musi być bogata w składniki odżywcze, które nie będą wypłukiwane przez częste podlewanie i mieć zdolność do przepuszczania nadmiaru wody.
Wysiewanie nasion bazylii w doniczkach – jakie pojemniki wybrać?
Są różne szkoły związane z tym, jak wysiewać bazylię. Zależy to od późniejszego przepikowywania rośliny lub pozostawienia jej w sporej doniczce np. na balkonie. Jeśli chcesz mieć bazylię stale na kuchennej szafce, dobrze jest wybrać system doniczkowy o nieco większych rozmiarach i wyposażony w otwory. Spora powierzchnia pojemnika do wysiewu i wzrostu rośliny będzie bardzo praktyczna do stosowania jej jako przyprawa. Wtedy nasionka należy wysiewać dosyć gęsto i płytko bez obaw o zachowanie konkretnej odległości między nimi. Jeśli chcesz mieć sadzonki potrzebne do wsadzania w ogrodzie, możesz posłużyć się multiplatami, które podzielą bazylię na pojedyncze sadzonki.
Bazylia zielona i jej wysiew
Gdy masz zamiar umieścić nasiona bazylii w doniczce, przygotuj odpowiednią glebę i zraszacz. Podłoże musi być wilgotne jeszcze zanim wysiejesz roślinę w pojemniku. Po rozlokowaniu pojedynczych nasionek należy przysypać je delikatną warstwą ziemi na grubość nieprzekraczającą 0,5 cm. W dalszym kroku postaraj się znowu dokładnie zrosić świeżo nasypaną ziemię sporą porcją wody i odstaw w ciemne miejsce. Pamiętaj, by zaglądać do niej co kilka dni, bo tempo wzrostu bazylii jest zaskakująco szybkie. Gdy tylko zacznie kiełkować, przestaw ją w możliwie najbardziej słoneczne miejsce w domu. Od tego momentu już zawsze powinna przebywać w nasłonecznionym miejscu.
Pielęgnacja bazylii – podlewanie roślin w różnych fazach
W początkowej fazie wzrostu bazylii (do uzyskania dwóch pierwszych liścieni) warto pamiętać o umiarkowanym podlewaniu rośliny. Dobrym wskaźnikiem jest delikatnie wysychająca powierzchnia gleby. Należy pamiętać, by nie doprowadzić do intensywnego przesuszenia gleby, bo bazylia jest bardzo wrażliwa na brak wilgoci. Gdy w każdym pędzie pojawi się już kilka liści właściwych (pierwsze dwa się do nich nie zaliczają) można zacząć podlewać ją nieco intensywniej. Kluczowe jest kierowanie strumienia wody w pobliże podłoża, a nie na liście. Odpowiedni czas podlewania to godziny poranne lub wieczorne.
Jak hodować bazylię i właściwie ją nawozić?
Aby uprawiać bazylię skutecznie, należy pamiętać o okresowym nawożeniu. Dlaczego w przypadku tej rośliny ma to spore znaczenie? Częste podlewanie i wysoka przepuszczalność podłoża sprawiają, że szybko wypłukiwane są z niej składniki odżywcze. Aby roślinie ich nie zabrakło, należy regularnie stosować nawozy od momentu pojawienia się trzeciej pary liści właściwych. Niektórzy stosują w tym celu uniwersalne produkty nawożące, jednak warto postawić na naturalne komposty, biohumus lub inne ekologiczne rozwiązania. Taki kompost można wykonać również samodzielnie. Bazylia kwitnie najlepiej, gdy aplikuje się nawóz w odstępach 2-tygodniowych.
Jak uprawiać bazylię i ją rozkrzewić?
Zanim zerwiesz pierwszy listek do swojego dania, postaraj się dać bazylii nieco wyrosnąć. Aby lepiej się rozkrzewiała i miała silniejszą łodygę, należy zerwać jej wierzchołek w początkowej fazie wzrostu siewki. Pamiętaj o tym również w kolejnych etapach formowania nowych liści, bo taki zabieg zapewni bazylii intensywniejszy wzrost, aromat i co za tym idzie, lepszy smak. Bazylia najlepiej rośnie, gdy regularnie pozbywasz się pędów z wierzchołków i pozwalasz się jej rozkrzewiać. Z czasem zauważysz też, że na domowym parapecie bazylia lubi przekręcać się w stronę słońca. Dlatego bez wahania przy każdym podlewaniu obracaj ją o 180 stopni.
Sadzenie bazylii w ogrodowym gruncie – kiedy i jak?
Uprawa bazylii w ogrodzie również jest możliwa, chociaż nie będzie możliwa przez cały rok jak w domu. Aby uzyskać najlepsze efekty, warto pikować wcześniej roślinę i wsadzać ją do gruntu w połowie maja. Bazylia jest rośliną lubiącą ciepło i wysoki poziom nasłonecznienia, ale nie należy przesadzać z wystawianiem jej na ekstremalne temperatury. Aby stworzyć ogrodniczy zestaw z ziół bazylii, warto umieszczać sadzonki w odległości 30 cm od siebie. Jeśli nie masz chęci na wcześniejsze pikowanie uprawa ziół bazylii może rozpocząć się od razu w ogrodzie. Wtedy nasiona umieść w gruncie w maju. Trzymaj się tego terminu, by młode rośliny miały możliwość wzejść w drugiej połowie tego miesiąca.
Ocimum basilicum w twojej kuchni – podsumowanie
Kochasz domowe pesto i bazylię w formie dodatku do potraw? Z naszym poradnikiem stworzyć piękne krzewy bazylii we własnym domu i ogrodzie. Od teraz każda zupa, danie mięsne i sałatka będą smakowały o wiele lepiej!
Powiązane artykuły:
- Jak często podlewać bazylię by rosła bujnie i zdrowo
- Choroby bazylii – na jakie schorzenia cierpią uprawy bazylii? Jakie szkodniki jej zagrażają?
- Uprawa ziół w domu i w ogrodzie – jak uprawiać rośliny zielarskie, przyprawowe i lecznicze w doniczkach?
- Majeranek – uprawa w domu i ogrodzie. Zobacz, jak wygląda uprawa majeranku ogrodowego i do czego stosować ziele
- Kolendra – uprawa i pielęgnacja oraz właściwości i zastosowanie w kuchni kolendry siewnej (Coriandrum sativum)