Słoma to swego rodzaju produkt uboczny powstający w wyniku żniw zbóż, rzepaku lub roślin strączkowych. Do niedawna celem zbierania słomy było wykorzystanie jej na paszę lub ściółkę dla zwierząt gospodarskich. Jak jeszcze można jej użyć? Sprawdź!
Słoma jako efekt uboczny żniw często służyła jako naturalny nawóz, ponieważ po połączeniu jej ze zwierzęcymi odchodami powstawał obornik. Zbierana z pola słoma ułatwiała utrzymanie porządku w zagrodach hodowlanych dla zwierząt i była idealnym podłożem do uprawy grzybów. Obecnie zbieranie słomy jest coraz rzadziej praktykowane w gospodarstwach rolnych, ale czy słusznie? Wielu rolników decyduje się na zaoranie pozostałości po żniwach w ziemi bądź ich rozdrobnienie, jednak można nadal je wykorzystywać. Przekonaj się, w jaki sposób słoma może się przydać i o czym pamiętać, jeśli chcesz wykorzystać ją na nawóz!
Zbieranie słomy – co się zmieniło?
W dobie rozwoju nowoczesnych technologii w sektorze rolnictwa wiele się zmieniło, jeśli chodzi o zbieranie pozostałości po żniwach. Rolnicy zupełnie inaczej podchodzą do tej kwestii. W gospodarstwach, gdzie nie ma zwierząt hodowlanych, raczej nie praktykuje się zbierania słomy po żniwach. Ciągle zmieniające się przepisy dotyczące higieny w gospodarstwach rolnych spowodowały, że ze ściółki ze słomy zrezygnowano na rzecz budynków bezściółkowych. Prowadzisz gospodarstwo rolne, które zajmuje się tylko uprawą roślin zielonych? Wykorzystaj pozostałości słomy w rozdrobnionej formie jako nawóz dla kolejnych upraw! To świetne źródło substancji organicznych i składników pokarmowych dla ziemniaków, zbóż oraz innych roślin strączkowych.
Jak jeszcze można wykorzystać słomę?
Obecnie słoma jest często brykietowana ze względu na wysokie wartości nawozowe. Nawet jeśli nie wykorzystasz jej w swoim gospodarstwie, możesz sprzedać ją do skupu i otrzymać dodatkowe pieniądze. Pamiętaj jednak, że podczas wywożenia słomy z pola pogorszysz jej żyzność, właściwości fizyczne i chemiczne, a także doprowadzisz do znacznej degradacji substancji organicznej. W kwestii zawartości składników odżywczych w słomie warto dodać, że zawiera sporo fosforu, azotu, magnezu oraz wapnia i cynku.
Zbieranie słomy czy wymieszanie z glebą? Co lepiej wybrać?
Obecnie polecana forma wykorzystania słomy to jej zaoranie w glebie. Pamiętaj o tym, aby zrobić to na odpowiedniej głębokości, szczególnie w przypadku ziemi ciężkiej i mocno wilgotnej. Najlepsze efekty przyorania słomy uzyskasz na glebach nisko zakwaszonych oraz zasobnych w liczne składniki pokarmowe. Przyoranie słomy wymaga jednak pewnych umiejętności. Musisz wiedzieć, że błędne wykonanie tych działań spowolni proces wschodzenia roślin i wywoła problemy z prawidłowym wzrostem. Wartość nawozowa słomy jest bardzo wysoka, dlatego jeśli masz doświadczenie i niezbędny sprzęt, koniecznie zdecyduj się na przyoranie pozostałości po żniwach zamiast zbierania słomy.
Nadwyżki materiału po żniwach a zbieranie słomy
W Polsce nadwyżki słomy są generowane na poziomie prawie 10 mln ton rocznie. Te wykorzystuje się także poza rolnictwem, jako źródło pozyskiwania energii odnawialnej. Mimo sporego wykorzystania odpadów słomianych po żniwach w branży rolniczej wciąż nie ustalono dokładnie cen – aktualnie obowiązują tzw. ceny targowiskowe.
Zbieranie słomy jest przydatne również wtedy, kiedy planujesz jej spalanie w piecach domowych. Używaj w tym celu tylko odpadów pszenicznych, z żyta, rzepaku oraz kukurydzy. Nie zaleca się stosowania słomy owsianej ze względu na jej niską temperaturę topnienia i spore ilości powstającego popiołu. Wszelkie nadwyżki słomy w gospodarstwach rolnych w Polsce są wykorzystywane na różne sposoby. Możesz:
- przyorać słomę z ziemią w odpowiednich proporcjach;
- wykorzystać ją na kompost;
- użyć jej jako paliwo palne do kominka.
Zbieranie słomy na nawóz – o czym trzeba pamiętać w tej kwestii?
Słoma to materiał, który doskonale nadaje się na nawóz, ale tylko w odpowiedniej formie. W tym celu warto zastosować rozdrabnianie słomy na kawałki nie większe niż 8–10 cm. Po równomiernym rozrzuceniu rozdrobnionego materiału na polu uprawnym możesz je pozostawić jako mulcz lub wymieszać kultywatorem z glebą. Wszystko zależy od tego, jakie efekty chcesz uzyskać oraz jakie były wcześniejsze właściwości odżywcze gleby na polu uprawnym.
Podsumowując, zbieranie słomy wciąż jest popularne, ale w znacznie mniejszym stopniu niż kiedyś. Nadal jednak pozostałości po żniwach można wykorzystać lub po prostu na nich zarobić.
Powiązane artykuły:
- Fotowoltaika w gospodarstwach rolnych – czy warto inwestować?
- Jak działa śrutownik do zboża?
- Praca w rolnictwie – jakie są alternatywy dla własnego gospodarstwa?
- O ile wzrosły ceny nawozów w porównaniu do 2023? Jak wygląda porównanie 2024 i 2023 roku? Jakie nawozy są najdroższe?
- Hodowla zwierząt futerkowych w Polsce – jak wygląda? Czy zakaz hodowli wszedł w życie?