Close Menu
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Porady

    Uprawa konopi włóknistych i jej opłacalność

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski30 marca, 2022Brak komentarzy3 Mins Read
    konopie włókniste

    Konopie są roślinami uniwersalnymi, zajmującymi coraz ważniejsze miejsce w polskiej gospodarce. Bardzo dobrze radzą sobie w medycynie i branży kosmetycznej. W przemyśle istotną rolę odgrywają natomiast konopie włókniste, coraz chętniej uprawiane przez polskich rolników. Co warto wiedzieć na ich temat?

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Najważniejsze rodzaje konopi
    2 Konopia włóknista i jej cechy
    3 Uprawa konopi włóknistych – prawo i ekonomia
    4 Legalna plantacja konopi? To możliwe!
    5 Konopie włókniste a opłacalność hodowli

    Najważniejsze rodzaje konopi

    Konopie to cała rodzina roślin, z których ludzie mogą korzystać na wiele sposobów. Jak to możliwe? Wyjaśnienie jest proste – obok konopi indyjskich, siewnych oraz dzikich pojawiają się różne szczepy, dzięki czemu możemy korzystać z coraz ciekawszych odmian tej rośliny. A że każda z nich ma indywidualne właściwości, człowiek może z nich korzystać na wiele sposobów.
    – Cannabis sativa to bardzo pożyteczne rośliny, które od tysięcy lat dobrze służą człowiekowi – nie tylko jako naturalne lekarstwa. Konopie siewne możemy podzielić na trzy podgatunki, wśród których najwięcej emocji budzą konopie indyjskie. To w nich znajduje się najwięcej psychoaktywnego THC, a ich uprawa jest w Polsce zabroniona. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku konopi siewnej (włóknistej), z której powstaje m.in. olej konopny – wyjaśnia Magdalena Nita z centrum-mk.pl. Zwraca ona uwagę na to, jak istotną rolę w polskiej gospodarce zaczyna odgrywać uprawa konopi siewnej.

    Konopia włóknista i jej cechy

    Konopia siewna, zwana też włóknistą, zawiera śladowe ilości THC. Ich stężenie nie przekracza 0,2% – wartości, którą polskie prawo dopuszcza jako legalną w przypadku leków konopnych. Konopia ta jest z kolei dobrym źródłem CBD i innych korzystnych dla zdrowia substancji, a pozyskiwany z niej olej konopny cieszy się bardzo dużym powodzeniem.
    Konopia siewna jest też wykorzystywana do produkcji kosmetyków (m.in. kremów, szamponów czy past do zębów). Jej nasiona są ważnym składnikiem zdrowej diety. Z konopi włóknistej chętnie korzysta też przemysł. Może z niej powstać papier, ekologiczny beton konopny, odzież czy bioplastik.

    Zobacz też:
    Remont stodoły – jaki koszt?

    Uprawa konopi włóknistych – prawo i ekonomia

    Wiesz już, jak uniwersalną rośliną jest konopia. Odmiany Cannabis sativa różnią nie tylko ich właściwości, ale i sytuacja prawna. Konopie włókniste są jedynym gatunkiem, który możesz legalnie uprawiać, czerpiąc z tego spore zyski.

    Legalna plantacja konopi? To możliwe!

    Jak legalnie prowadzić plantację konopi? Po pierwsze trzeba postawić na konopie siewne, po drugie – załatwić kilka istotnych spraw w urzędach. Jeśli jesteś przedsiębiorcą lub rolnikiem, który chce zarabiać na legalnej uprawie konopi, musisz ten zamiar zgłosić w urzędzie miasta lub gminy. Musisz też określić, na jakiej powierzchni taka hodowla będzie prowadzona, i liczyć się z częstymi kontrolami. To obowiązki. A co z korzyściami?

    Konopie włókniste a opłacalność hodowli

    Wiesz już, jak wiele dziedzin gospodarki może korzystać z konopi włóknistych i ilu jest chętnych na zakup tej rośliny. Jaka jest zatem opłacalność uprawy?
    Rolnicy zgodnie podkreślają, że uprawa konopi włóknistych jest bardzo prosta. Wystarczy odpowiednio przygotować miejsce pod siew, zadbać o nawóz i gotowe. Konopie można uprawiać nawet na glebach średniej jakości oraz torfowych.
    Ile można zarobić na hodowli konopi siewnej? Według raportu Polityka Insight Research z 2019 roku dochody rolników zajmujących się uprawą konopi przemysłowych osiągnęły kwotę 36 milionów złotych. Jaka jest recepta na sukces?

    Rolnicy mówią, że uprawa konopi może przynosić nawet dwukrotnie większy zysk niż uprawa rzepaku. Podkreślają jednak, że najlepszym rozwiązaniem jest łączenie uprawy konopi siewnej z innymi uprawami. Doradzają też, by nie przeznaczyć pod uprawę konopi zbyt wielkich powierzchni. Masz 100 ha? Na uprawę konopi przeznacz 5–10 ha. Tyle wystarczy, by czerpać spore zyski, a jednocześnie nie ryzykować zbyt wiele.

    Konopie zajmują ważne miejsce w gospodarce. Możliwości wykorzystania tej rośliny są ogromne, a uprawy Cannabis sativa przestają wzbudzać zdziwienie. Wiedza na ich temat jest coraz szersza. Dzięki temu z każdym rokiem rolnicy czerpią z hodowli konopnych coraz większe zyski.

    Zobacz też:
    Jak zwiększyć wydajność krów mlecznych?

    Artykuł sponsorowany

    Archiwum: marzec 2022
    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Website

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Kukurydza, ziemniaki, buraki – co warto uprawiać?

    Najlepsze praktyki w korzystaniu z kultywatora dla maksymalnych plonów

    Rodzaje choinek dostępnych w sprzedaży: świerk, sosna, jodła

    Hormony roślinne – jak możemy naturalnie wspomóc roślinę?

    Miód rzepakowy – właściwości, charakterystyka, wpływ na zdrowie

    Gdzie urządzić grilla w ogrodzie? Bezpieczeństwo i wygoda

    Czy dzik zapada w sen zimowy? Sprawdzamy

    Jak działa śrutownik do zboża?

    Kluczowe cechy dobrej płyty indukcyjnej

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.