AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Uprawa

    Skracanie rzepaku — najlepsza regulacja zbiorów

    Karol JankowskiBy Karol Jankowski16 listopada, 2022Brak komentarzy4 minut czytania
    skracanie rzepaku

    Skracanie rzepaku to przydatny zabieg, który powinno przeprowadzać się na wszystkich plantacjach tej rośliny. Rolnicy przeprowadzają go zazwyczaj w okresie wiosennym, gdy temperatury za oknami przestaną być ujemne. Jesteś ciekawy, na czym polega regulacja tej rośliny i jaka się ją wykonuje? Jeśli tak, to czytaj dalej.

    Filtracja oleju
    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Skracanie rzepaku — po co?
    2 Regulacja rzepaku — kiedy?
    3 Czym regulować wzrost rzepaku?

    Każdy doświadczony rolnik doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że systematyczna pielęgnacja upraw ma ogromne znaczenie dla przyszłych plonów. Zarówno zabiegi odchwaszczania, nawożenia, jak i skracania bocznych pędów rzepaku ozimego są niezbędne, aby zachować swoje plony na bardzo wysokim poziomie. Warto jednak dokładnie przygotować się do każdego z nich, bazując na ogólnie dostępnej wiedzy na temat agrotechniki. Do jednych z takich zabiegów zalicza się skracanie rzepaku.

    Skracanie rzepaku — po co?

    Plantacja rzepaku może być narażona na wiele chorób. Jedną z nich jest sucha zgnilizna kapustnych. Aby uniknąć tej oraz innych rodzajów schorzeń zaleca się regularne stosowanie różnych zabiegów, w tym skracania rzepaku. Na czym on polega? Zakłada on wyrównanie pędów bocznych, tak aby znajdowały się one na tej samej wysokości, co pęd główny. Dzięki temu możliwe staje się równomierne dojrzewanie wszystkich roślin rzepaku ozimego, a to pozytywnie wpływa na wielkość plonów. Taka regulacja wymaga zastosowania specjalistycznych preparatów (regulatorów wzrostu) np. caryx 240 sl.

    Co może powodować nierównomierne dojrzewanie pędów? Za to zjawisko odpowiedzialnych może być kilka czynników, w tym mozaika glebowa (czyli upośledzenie składu fizyko-chemicznego gleby), czy też nadmierna ilość opadów atmosferycznych, zwłaszcza po okresie suszy. Zmniejsza to szanse na optymalny rozwój systemu korzeniowego, a to z kolei sprawia, że powierzchnia liściowa, a także masa nadziemna nie może być w pełni wykształcona.

    Zobacz też:
    Melioracja – czego dotyczy? Jaki zakres prac obejmuje? Co mówi prawo na temat technicznych melioracji?

    Skracanie rzepaku powinno się wykonywać z dużą dokładnością. Zbyt mocne ograniczenie wzrostu pędów może powodować znaczny spadek wydajności procesów fotosyntezy, a to z kolei negatywnie wpływa na rozwój systemu korzeniowego.

    Regulacja rzepaku — kiedy?

    Zabieg regulacyjny rzepaku ozimego należy wykonać w odpowiednim momencie. Pod uwagę bierze się nie tylko fazę wzrostu samej rośliny, ale także warunki atmosferyczne panujące za oknami. Najlepszą porą na wykonanie zabiegu jest wczesna wiosna. Niektórzy wykonują go również w innym terminie. Jesienny zabieg skracanie może być dla rośliny korzystny, pod warunkiem zastosowania odpowiednich środków. Wówczas obserwuje się prawidłowy wzrost rośliny, bez uszkodzenia systemu korzeniowego.

    Idealnym momentem na skracanie plonów rzepaku jest etap, gdy długość pędów mieści się w zakresie od 8 cm do 10 cm. Jest to tłumaczone najlepszym ukształtowaniem pokroju. Jeszcze inna rekomendacja dotyczy zastosowania regulacji w fazie wzrostu pędów głównego i pąka zielonego.

    Jakie konsekwencje mogą się pojawić przy wdrożeniu zabiegów o niewłaściwej porze roku lub nieodpowiedniej fazie rozwoju rośliny? Okazuje się, że zwiększa się wówczas ryzyko redukcji masy nasion, a także zaolejenia.

    Czym regulować wzrost rzepaku?

    Regulatory wzrostu roślin stosowane do regulacji wzrostu rzepaku spełniają także dodatkowe funkcje – chronią przed najczęstszymi chorobami, w tym np. szarą pleśnią, czy suchą zgnilizną kapustną. Pełnią zatem rolę skutecznych fungicydów.

    Czym kierować się przy wyborze odpowiednich preparatów? Najważniejszy jest odpowiedni wybór środka aktywnego. Ponieważ skracanie rzepaku wykonuje się najczęściej 2 razy w roku, należy mieć na uwadze to, aby substancja aktywna zawarta w preparacie jaki stosuje się na jesień, była inna niż w przypadku preparatu wykorzystywanego wczesną wiosną. Zwiększy to wrażliwość rośliny, a to z kolei bezpośrednio przełoży się na lepsze działanie.

    Ponadto kluczowe jest stan roślin rosnących na plantacji. Jeśli osobniki są dobrze rozwinięte wówczas warto sięgnąć po preparat, który będzie hamował szybki przyrost pędu głównego. Jeśli wyróżniają się wolniejszym tempem rozwoju, znacznie lepiej sprawdzi się środek, który jednocześnie przyczyni się do stymulowania wzrostu pędów bocznych.

    Zobacz też:
    Czy można samemu uprawiać grzyby? Sprawdź, jak zrobić grzybnię z grzybów i drożdży!

    Skracanie rzepaku zaliczane jest do zabiegów obowiązkowych, które pozwalają nie tylko na uzyskanie lepszego plonu, ale także chronią łany przez poważnymi chorobami. Niezbędne jest jednak zachowanie czujności i wykonanie regulacji w odpowiednim momencie.

    Powiązane artykuły:

    • Gnatarz rzepakowiec — czym jest i jak go zwalczać?
    • Chowacz brukwiaczek (Ceutorhynchus napi) w rzepaku i kapuście – zwalczanie, charakterystyka i szkodliwość
    • Uprawa rzepaku — to koniecznie musisz wiedzieć!
    • Najważniejsze choroby rzepaku ozimego – charakterystyka. Ochrona rzepaku i zwalczanie schorzeń
    • Oprysk na dwuliścienne — jak skutecznie zwalczać chwasty?

    Karol Jankowski
    Karol Jankowski

      Rolnictwem zajmuje się od najmłodszych lat. Razem z ojcem prowadzi duże gospodarstwo w okolicach Poznania. Miłośnik nowinek technologicznych, jako pierwszy w gminie zakładał ekologiczne uprawy. W wolnych chwilach lubi dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

      Zobacz także

      Dopłaty bezpośrednie 2023 – terminy składania wniosków przez rolników oraz zasady ich przyjmowania

      Susza 2023 – jak wygląda w Polsce? Czy rolnicy mają się czego obawiać? Jakie rośliny są na nią najbardziej narażone?

      Jakie dopłaty dla rolników możesz uzyskać w 2023 roku?

      Zwrot za materiał siewny 2023 – ile wynosi? Jakie są szanse na wzrost stawki zwrotu?

      Dotacje dla rolników – 2023 rok to szansa na duże wsparcie dla rolników. Wnioski, nabór i możliwości dofinansowania

      Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

      Cena pszenicy – 2023 rokiem rekordowych cen zbóż. Skąd wysoka cena skupu i jakie są prognozy na resztę roku?

      Kiszone ziarno kukurydzy – wykorzystanie

      Odmiany czosnku — jakie uprawia się w Polsce?

      Skomentuj artykuł Cancel Reply

      Kontakt

      Redakcja

      Regulamin

      Polityka prywatności

      Wpisz powyżej i naciśnij Enter aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.