Prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego to ciężki kawałek chleba, szczególnie gdy jest ono relatywnie niewielkie. Obecnie na polskim rynku sukces odnoszą latyfundia oraz hodowle o wysokim stopniu mechanizacji, a więc też ogromnych środkach na rozwój i inwestycje. Na szczęście osoby z doświadczeniem związanym z pracą w rolnictwie mają do wyboru też inne opcje. Jakie są alternatywy dla własnego gospodarstwa rolnego?
Własne gospodarstwo rolne – czy warto?
Kiedyś niemal każdy dom na wsi miał własne, niewielkie gospodarstwo rolne – dzisiaj zostali już najwytrwalsi, a rolnictwo stało się zwykłym biznesem, gdzie sukces zależy m.in. od skali działania. Zarabianie na uprawie roli czy hodowli zwierząt jest w przypadku małych rolników coraz trudniejsze ze względu na niski stopień konkurencyjności. Kolejnym problemem są ogromne wahania cen produktów rolnych, a także wzrost kosztów zbioru i przechowywania plonów.
W 2020 roku przeprowadzono Powszechny Spis Rolny, obejmujący wszystkich polskich rolników. Okazało się, że coraz więcej Polaków rezygnuje z pracy na swoim – w ciągu ostatniej dekady liczba gospodarstw rolnych zmniejszyła się aż o 13 proc. Mimo to liczba osób zatrudnionych w szeroko rozumianym sektorze rolniczym jedynie nieznacznie spadła. Dlaczego tak się dzieje?
Pomimo wzrostu stopnia mechanizacji oraz zmniejszenia liczby gospodarstw rolnych wciąż występuje duży popyt zarówno na wykwalifikowanych specjalistów i doświadczonych rolników, jak i na pracowników niewykwalifikowanych, szczególnie w charakterze sezonowym. Ogłoszenia o pracę w sektorze rolniczym znajdziesz na GoWork – jest ich dużo, a szansę na znalezienie zatrudnienia mają właściwie wszyscy, także osoby bez doświadczenia. Czy praca u kogoś faktycznie stanowi atrakcyjną alternatywę dla własnego gospodarstwa rolnego?
Praca sezonowa w rolnictwie – czy warto?
Ilość pracy w sektorze rolniczym zmienia się w zależności od pory roku – podczas gdy w zimie jest jej z reguły niewiele (szczególnie w przypadku większości upraw), to w lecie branża potrzebuje dziesiątek tysięcy dodatkowych pracowników, którzy wesprą rolników podczas żniw oraz zbiorów.
Jest to praca wakacyjna lub całkowicie dorywcza, dostępna jedynie przez kilka miesięcy w roku. Mowa zarówno o szeroko rozumianej pomocy przy żniwach zbóż oraz zbiorach warzyw, jak i o zrywaniu owoców – jabłek, gruszek, ale też malin, porzeczek, truskawek czy borówek. To ciekawy sposób na zarobienie dodatkowych pieniędzy, szczególnie że od pracowników nie są wymagane żadne kwalifikacje. Mimo to praca sezonowa, jak sama nazwa wskazuje, raczej nie jest atrakcyjną alternatywą dla własnego gospodarstwa – nie zapewnia ona stabilności czy ciągłego dochodu, umożliwiającego utrzymanie się przez cały rok.
Jak znaleźć stałą pracę w rolnictwie?
Duże i średnie gospodarstwa rolne oraz hodowle zwierząt potrzebują stałych pracowników, którzy będą wykonywać obowiązki przez cały rok. Poszukiwani są głównie specjaliści oraz osoby, które mają specyficzne. Często są to absolwenci studiów z zakresu nauk rolniczych, ale wyższe wykształcenie nie jest niezbędne – znacznie ważniejsze są konkretne umiejętności podparte doświadczeniem. Jakie oferty pracy w rolnictwie pojawiają się najczęściej?
Na zatrudnienie mogą liczyć przede wszystkim agrotechnicy, inżynierowie rolnictwa oraz zootechnicy. Zakres obowiązków wysoko wykwalifikowanych pracowników jest dość szeroki – to właśnie oni odpowiadają za sprawne funkcjonowanie gospodarstwa. Ale to nie wszystko, bo na serwisach ogłoszeniowych znajdziesz dużo ofert dla osób z doświadczeniem przy hodowli zwierząt. Szuka ich zarówno przemysł mleczarski, jak i gospodarstwa hodujące zwierzęta na mięso.
Praca w rolnictwie a kwalifikacje
Jeszcze kilkanaście lat temu pracę w rolnictwie znaleźć mógł każdy – ale dzisiaj najważniejsze są kwalifikacje oraz praktyczne umiejętności. Zjawisko to jest związane z postępującą specjalizacją gospodarstw rolnych. Wiedza i doświadczenie pozwalają na efektywne zarządzanie posiadanymi środkami, co zwiększa wpływ efektu skali i przekłada się na wyższą konkurencyjność. Niestety indywidualni rolnicy coraz rzadziej mogą sobie na to pozwolić, a własne gospodarstwo często staje się mniej atrakcyjną alternatywą od pracy u kogoś.
Artykuł sponsorowany
Powiązane artykuły:
- Praca w gospodarstwie a zwolnienie lekarskie – czy można?
- Rolnictwo – kogo szuka pracodawca
- Młody rolnik 2024. Na czym polega system premii dla młodych rolników? Ile dotacji można otrzymać?
- Jakie dopłaty dla rolników możesz uzyskać w 2024 roku?
- Rolnik – zarobki. Czy to opłacalne zajęcie?