Close Menu
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Porady

    Oświetlenie ogrodu – jak wydobyć światłem rabaty kwiatowe?

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski29 maja, 2024Brak komentarzy4 Mins Read

    Efektowne rabaty kwiatowe wokół domu zachwycają i przyciągają liczne spojrzenia. Warto zadbać o to, by cieszyły oko nie tylko w ciągu dnia, ale też wieczorową porą. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w odpowiednie oświetlenie, które stanie się praktyczną ozdobą.

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Oświetlenie rabat kwiatowych – eleganckie dopełnienie modnego ogrodu
    2 Najpopularniejsze rodzaje lamp do ogrodu
    3 Światło rozproszone czy kierunkowe?
    4 Oświetlenie zewnętrzne w ogrodzie – z czego powinno być wykonane?
    5 Automatyzacja oświetlenia w ogrodzie – czy warto?
    6 Nowoczesne oświetlenie ogrodu – podsumowanie

    Jakie lampy powinny trafić na rabaty kwiatowe? Czym się kierować podczas poszukiwań odpowiednich modeli? Kilka wskazówek przedstawimy poniżej.

    Oświetlenie rabat kwiatowych – eleganckie dopełnienie modnego ogrodu

    Światło sztuczne w przydomowym terenie pełni oczywiście głównie funkcję praktyczną – zapewnia bowiem bezpieczeństwo podczas przemieszczania się w terenie po zapadnięciu ciemności. Dzięki niemu da się przyjemnie spędzać czas na zewnątrz wieczorową porą. Równocześnie jednak lampy w ogrodzie potrafią stać się ważnym elementem aranżacji i dekoracji – zwłaszcza gdy umieści się je w ramach kwiatowych rabat.

    Rośliny kwitnące to wspaniała ozdoba niejednego ogrodu. Warto zatem zatroszczyć się o to, by były widoczne nie tylko w ciągu dnia, ale też wieczorem, gdy rozkoszujemy się chwilą spokoju bez obowiązków. Do tego celu używa się rozmaitych opraw oświetleniowych do znalezienia choćby na stronie: AZzardo.com.pl. Z ich pomocą da się podświetlać wybrane rośliny lub całe strefy, co daje ciekawy efekt, wpisujący się oczywiście w całościowy pomysł na ogród.

    Najpopularniejsze rodzaje lamp do ogrodu

    Jakich lamp użyć w ogrodzie, by ciekawie podświetlić rabatki? Opcji jest wiele. Najpopularniejsze są lampy:

    • dogruntowe,
    • na słupkach.

    Pierwsze z nich pozwalają na subtelne podświetlenie roślin od dołu. Sama oprawa nie jest widoczna, gdyż niemal w całości ukrywa się pod powierzchnią ziemi. Można ich zatem użyć nawet na mniejszych rabatkach w niewielkich ogrodach, gdzie każdy skrawek przestrzeni jest cenny. Bardziej okazałe są oczywiście lampy na słupkach – minimalistyczne i geometryczne lub w formie ozdobnych retro latarenek. Dodają rabacie klimatu i odmieniają oblicze terenu.

    Zobacz też:
    Hormony roślinne – jak możemy naturalnie wspomóc roślinę?

    Światło rozproszone czy kierunkowe?

    Podczas poszukiwań opraw warto zastanowić się nad doborem odpowiedniego rozwiązania pod względem emitowanego światła i efektu, jaki pragnie się uzyskać. Jeśli zależy nam na delikatnym i subtelnym podświetleniu większego terenu, należy zdecydować się na lampy dające światło mocno rozproszone. Jeżeli z kolei pragnie się podkreślić jeden konkretny okaz wówczas przydaje się ukierunkowany mocniejszy strumień światła skierowany właśnie na tę roślinę – daje to szansę na stworzenie efektownej gry świateł i cieni, a w rezultacie jeszcze ciekawsze zaplanowanie nocnego wyglądu ogrodu.

    Dodatkowo trzeba zastanowić się nad kwestią temperatury światła. Do przytulnych zakątków, które mają służyć rekreacji, chętniej wybiera się oświetlenie w cieplejszych tonach, sprzyjające regeneracji i odpoczynkowi. Chłodniejsze światło niebieskie również może się okazać przydatne – powszechnie kojarzy się je jednak z nowoczesnymi aranżacjami minimalistycznymi.

    Oświetlenie zewnętrzne w ogrodzie – z czego powinno być wykonane?

    Dobre oprawy oświetleniowe do ogrodu muszą odznaczać się konkretnymi cechami, by zapewniały odpowiednie warunki, dekorowały i były w pełni bezpieczne dla wszystkich użytkowników.

    Podstawą jest korzystanie z lamp wykonanych z trwałych materiałów, odpornych na korozję i niszczycielskie działanie warunków atmosferycznych, jak zmiany temperatury, wilgoć czy opady. Dodatkowo muszą to być produkty o wysokim współczynniku ochrony IP – określający poziom odporności na wodę i pyły. Dzięki temu lampa ma szansę przetrwać dłuższy czas bez uszkodzeń.

    Automatyzacja oświetlenia w ogrodzie – czy warto?

    Oświetlenie na rabatach kwiatowych to często produkty LED – energooszczędne, żywotne, pozwalające na dopasowanie warunków do konkretnych potrzeb. Chętnie sięga się po zdalne sterowanie, na przykład z pomocą pilota lub aplikacji mobilnej oraz rozwiązania automatyzujące. Świetnie sprawdzają się choćby czujniki zmierzchu, które uruchamiają lampy, gdy poziom natężenia światła spadnie poniżej określonej wartości. W tym wariancie występują też praktyczne lampy LED solarne na rabaty, których nie trzeba podłączać do domowego zasilania, by zapewnić dekoracyjne oświetlenie kwiatów w ogrodzie.

    Zobacz też:
    Jak skutecznie podlewać begonie - poradnik dla początkujących

    Nowoczesne oświetlenie ogrodu – podsumowanie

    Oświetlenie kwiatów w ogrodzie buduje klimat i sprawia, że przydomowa przestrzeń nabiera zupełnie innego wyrazu po zapadnięciu zmroku. Warto zdecydować się na odpowiednie oprawy – praktyczne, trwałe i wpisujące się w wybrane kanony estetyczne.

    Artykuł promocyjny

    Archiwum: maj 2024
    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Website

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Kukurydza, ziemniaki, buraki – co warto uprawiać?

    Najlepsze praktyki w korzystaniu z kultywatora dla maksymalnych plonów

    Rodzaje choinek dostępnych w sprzedaży: świerk, sosna, jodła

    Hormony roślinne – jak możemy naturalnie wspomóc roślinę?

    Miód rzepakowy – właściwości, charakterystyka, wpływ na zdrowie

    Gdzie urządzić grilla w ogrodzie? Bezpieczeństwo i wygoda

    Czy dzik zapada w sen zimowy? Sprawdzamy

    Jak działa śrutownik do zboża?

    Kluczowe cechy dobrej płyty indukcyjnej

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.