Rolnicy mają duży udział w odbiorze energii elektrycznej, dlatego szczególnie odczuli skutki wciąż rosnących cen prądu. To grupa przedsiębiorców zainteresowana rozwiązaniami ekologicznymi i opłacalnymi ekonomicznie. Te kryteria spełnia fotowoltaika.
Czysta, zielona energia cieszy się coraz większym zainteresowaniem z wielu względów. Wystarczy przeanalizować rachunki za prąd z ostatniego roku – stale rosnące ceny oznaczają ogromne koszty dla przedsiębiorców, w tym także rolników. Firmy, poza szukaniem oszczędności, skupiają się na działaniach proekologicznych, dążąc do realizowania założeń zrównoważonego rozwoju. Szczególnie rolnikom powinno zależeć na ograniczeniu emisji CO2 i wdrożeniu rozwiązań, dzięki którym mogą zadbać o środowisko naturalne. Z uwagi na możliwość uzyskania dofinansowania inwestycja w fotowoltaikę wydaje się rozsądnym i korzystnym rozwiązaniem. Co jeszcze przemawia za taką decyzją?
Fotowoltaika dla rolnika – dlaczego warto?
Wydatki na energię ponoszone w gospodarstwach rolnych szacowane są średnio na 20% wszystkich kosztów związanych z działalnością. Niekiedy sięgają nawet 40%. To oznacza, że kolejne podwyżki, z którymi mierzą się przedsiębiorcy w 2022, mogą oznaczać poważne turbulencje i pytanie o opłacalność biznesu. Najbardziej zmiany stawek odczuli rolnicy, którym w 2022 roku kończyła się długoterminowa umowa – wraz z podpisaniem kolejnej zostali objęci stawkami nawet trzykrotnie wyższymi. Koszt energii to jeden aspekt, kolejnym są bowiem podwyżki tzw. opłaty mocowej.
Postawieni w trudnej sytuacji rolnicy zwrócili oczy w kierunku fotowoltaiki, która okazała się rozwiązaniem na miarę czasów. Własna elektrownia przyzakładowa daje oczywiste oszczędności, ale również niezależność. To tylko część zalet, nie można bowiem zapominać o kwestiach ekologii tak ważnych i szeroko dyskutowanych w ostatnim czasie. Ograniczenie emisji CO2 oraz szansa na zagospodarowanie nieużytków to kolejne atuty, które warto wziąć pod uwagę, rozważając opłacalność inwestycji w zieloną energię. Argumentem, który ostatecznie powinien przekonać wahających się, jest dofinansowanie na fotowoltaikę dla rolnika.
Zielona energia dla rolników – dofinansowanie
Fotowoltaika dla firm staje się tym bardziej godna uwagi, że uruchomione zostały programy umożliwiające uzyskanie wsparcia finansowego. Objęci zostali nimi również rolnicy. Wsparcie może przybrać różną formę, np. pożyczki, ulgi podatkowej, ale także programu ogólnokrajowego lub regionalnego. Atrakcyjny i warty uwagi jest program Agroenergia. Można bowiem uzyskać bezzwrotne wsparcie w wysokości nawet 25 tys. złotych. Zakres inwestycji, na którą można otrzymać środki finansowe, obejmuje zakup, montaż czy odbiór instalacji.
Warto pamiętać, że niektóre formy wsparcia można ze sobą łączyć. Przedsiębiorstwa chcące skorzystać z możliwości uruchomienia własnej przyzakładowej elektrowni powinny przeprowadzić analizę potrzeb i możliwości. Przy realizacji nieodzowna będzie pomoc fachowców – doświadczonych realizatorów, którzy podpowiedzą, jak dobrać poszczególne elementy instalacji, by spełniła swoje zadanie jak najlepiej.
Fotowoltaika w rolnictwie – zalety rozwiązania
Rosnące ceny prądu i gazu, wojna w Ukrainie, a także wciąż pojawiające się kłopoty logistyczne nie sprzyjają rozwojowi działalności rolniczej. Choć fotowoltaika nie będzie remedium na wszystkie bolączki przedsiębiorców, na pewno przyniesie wiele korzyści. Wymieńmy tylko kilka najważniejszych:
- zmniejszenie rachunków za energię;
-
- uniezależnienie się od dostawców prądu;
- zagospodarowanie nieużytków;
- podniesienie wartości gospodarstwa;
- zmniejszenie emisji szkodliwych gazów;
- umocnienie wizerunku;
- realizacja założeń zrównoważonego rozwoju;
- większe możliwości biznesowe.
Fotowoltaika dla rolnika to temat, który jest coraz bardziej nośny. Korzystanie z zielonej energii to szansa na niższe rachunki i spokojniejszą przyszłość. Zmiany są nieuniknione, a szukanie alternatywy dla tradycyjnych rozwiązań wręcz nie może się obejść bez myślenia o fotowoltaice.
Artykuł sponsorowany
Powiązane artykuły:
- Fotowoltaika w gospodarstwach rolnych – czy warto inwestować?
- Opłacalność paneli fotowoltaicznych w rolnictwie
- Agrofotowoltaika – szybki zwrot i niskie rachunki
- ODR — czym jest i jak działa?
- Rolnik – zarobki. Czy to opłacalne zajęcie?