Wiele osób nie wie, że popiół drzewny jako nawóz to rozwiązanie w wielu wypadkach niezwykle korzystne dla gleby i roślin. Oczywiście nie w każdej sytuacji. Dowiedz się więcej na temat tego rozwiązania i korzystaj z możliwości popiołu.
Powszechnie uważa się, że popiół drzewny – czy to z kominka, czy z ogniska – to najzwyklejszy odpad, którego należy się pozbyć. Nic bardziej mylnego! Już dawno udowodniono, że nawożenie popiołem ma pozytywny wpływ na rośliny, a może być on używany jako dodatek do kompostu, a nawet sypany bezpośrednio na grządki. Popiół drzewny jako nawóz sprawdza się zatem doskonale w wielu sytuacjach, na przykład podczas pielęgnacji trawnika, ale jak każdy nawóz – nie może być wykorzystywany bez zastanowienia. Jednym roślinom pomoże, a innym może zaszkodzić. Zgłębienie wiedzy na jego temat przed pierwszym użyciem jest zatem kwestią priorytetową. Zacznij od przeczytania naszego artykułu!
Popiół drzewny jako nawóz – podstawowe informacje
Będący produktem ubocznym spalania biomasy popiół drzewny ma odczyn alkaliczny, a także ma bogaty skład elementarny. Wszystko to sprawia, że uzyskany w procesie spalania nawóz ma w sobie niezbędne dla roślin:
- potas;
- wapń;
- fosfor;
- mikroelementy.
Co równie ważne, nie ma on w sobie azotu. W konsekwencji popiół drzewny jako nawóz doskonale sprawdza się w roli wsparcia fizykochemicznego gleby, a także poprawy jakości plonów. Jest skuteczną alternatywą dla nawozów mineralnych. Kolejną istotną cechą tego naturalnego nawozu jest fakt, że ma wysokie pH. Oznacza to, że z powodzeniem możesz go stosować do odkwaszania gleby.
Popiół a gatunki drewna
Co oczywiste, jakość i ilość popiołu różnią się w zależności od gatunku spalanego drewna. Z miękkiego – lipy, brzozy, sosny – uzyskuje się znacznie mniej popiołu, niż z odmian twardych – dębu czy jesionu. Istotne jest ponadto, że z liści i kory powstaje więcej popiołu, niż z wewnętrznych części drzewa. Spopielone drewno iglaste ma natomiast mniej składników mineralnych niż liściaste.
W żadnym wypadku do nawożenia roślin nie można stosować drewna impregnowanego, lakierowanego czy barwionego, a także produktów pochodnych – papieru czy tektury. Nawozem jest jedynie spalone drewno naturalne oraz surowe.
Zastosowanie i dawkowanie popiołu drzewnego jako nawozu
Nawożenie popiołem drzewnym jest wskazane w czasie całego okresu wegetacyjnego – ze szczególnym naciskiem na wiosnę oraz jesień. Szczególnie dobre rezultaty osiągnąć można podczas jesiennego nawożenia, ponieważ w składzie popiołu nie ma azotu, a – jak powszechnie wiadomo – wówczas stosowanie nawozów azotowych jest niewskazane. Fosfor i potas, które stanowią o sile popiołu drzewnego, zawsze są mile widzianym wsparciem dla roślin różnego typu.
Odkwaszanie gleby popiołem drzewnym
Popiół drzewny jako nawóz będzie idealnym wyborem do jesiennego odkwaszania gleby.
Odpowiednie dawkowanie zależy przede wszystkim od jej pH, więc na tej podstawie należy dobrać odpowiednią ilość nawozu. Uśrednione wartości wskazują na od 30 do 50 gramów na metr kwadratowy, ale to oczywiście dane ogólne mające charakter poglądowy. Dokładne wartości należy ustalić, mając konkretne dane dotyczące pH gleby – niekiedy może to być nawet ponad 80 gramów na metr kwadratowy. Sam proces zakwaszania jest bardzo prosty. Gdy dawka jest już dobrana, koniecznie jest zmieszanie popiołu z powierzchniową warstwą gleby (na głębokości około 10 centymetrów).
Do jakiej gleby nie można stosować popiołu drzewnego?
Pamiętaj! Popiół drzewny jako nawóz nie może być stosowany w przypadku gleb zasadowych, czyli takich, których pH jest wyższe, niż 7,5. Zastosowanie popiołu jeszcze podniesie tę i tak już wysoką wartość, co w konsekwencji prowadzić może do zasolenia gleby. To zjawisko niekorzystnie wpływa na plony.
Czy popiół drzewny jako nawóz ma uniwersalne zastosowanie? Gdzie go wykorzystać?
Wiesz już, że popiół drzewny jako nawóz ma wiele pozytywnych właściwości, z których zwyczajnie warto skorzystać. Szczególnie że jego wytworzenie jest banalnie proste. Pytanie teraz – w jakich okolicznościach użycie takiego nawozu będzie najlepszym wyjściem?
Ponieważ popiół zawiera dużo wapnia, który jest niezwykle ważny w uprawie warzyw oraz krzewów i drzew owocowych, jego spektrum zastosowania jest bardzo szerokie. Szczególnie że niedobór wapnia prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji, które doprowadzić mogą nawet do obumarcia rośliny.
Popiół sprawdzi się również w procesie uprawy roślin ozdobnych oraz rabatek kwiatowych
Przede wszystkim mowa tutaj o gatunkach lubiących zasadowe pH gleby, czyli chociażby dereniu, głogu, wrzosie, bukszpanie wieczniezielonym i wielu innych.
Co za tym idzie, stosowanie popiołu nie jest wskazane przy uprawie roślin lubiących kwaśną glebę. Zaliczają się do nich popularne:
- jagody kamczackie;
- borówki wysokie;
- jagody goji;
- azalie;
- różaneczniki;
- wszystkie rośliny iglaste.
Wsparcie dla twojego trawnika
Nawożenie trawników popiołem drzewnym to dobre rozwiązanie, ale pod warunkiem, że będzie on stosowany umiarkowanie. Jednocześnie musisz zrezygnować ze stosowania nawozów, które bogate są w magnez, żelazo czy wapń. Przenawożenie nie jest wskazane i może doprowadzić do pogorszenia kondycji roślin. Pamiętaj również, że popiół sprawdzi się przy zwalczaniu mchu na trawnikach.
Prawidłowo zastosowany popiół drzewny jako nawóz to rozwiązanie niemalże doskonałe – ekologiczny, wartościowy i łatwy w uzyskaniu, a także tani i niezwykle skuteczny. Nadaje się zarówno do użytku bezpośredniego, jak i wzbogacania kompostownika. Nie wyrzucaj popiołu z kominka, tylko skorzystaj z jego pozytywnych właściwości. Wiedz jednocześnie, że popiół sprawdzi się również podczas walki ze ślimakami. Każdy, kto zajmuje się uprawą roślin, wcześniej czy później będzie musiał stoczyć tę walkę. Warto być przygotowanym!
Powiązane artykuły:
- Popiół z grilla jako nawóz – letnia zabawa w służbie ogrodu
- Popiół jako nawóz – jakie ma właściwości, gdzie i kiedy go stosować?
- Popiół z drewna jako nawóz – drzewna esencja dla lepszych plonów
- Popiół jako nawóz pod winogrona – sekrety winnic
- Popiół z drewna jako naturalny i tani nawóz do ogródka