Nawożenie cebuli to zabieg, który ma na celu zwiększenie plonów. Jest to warzywo, które stanowi niezbędny składnik wielu dań kuchni polskiej. Zobacz, w jaki sposób należy odżywiać tę roślinę, by dobrze rosła!
Nawożenie cebuli jest bardziej skomplikowane, niż może się wydawać osobom niezwiązanym z ogrodnictwem. Jeżeli chcesz odpowiednio zaplanować działania, musisz najpierw zbadać glebę. Twoim celem jest poznanie zasobności wyjściowej. Dzięki temu będziesz mógł odpowiednio uzupełnić brakujące składniki. Sprawdź, w jaki sposób otrzymać obfite plony.
Nawożenie cebuli – jak odżywiać uprawę?
Nawożenie cebuli jest ważne, ponieważ jest to gatunek o dużych wymaganiach. Pokrycie jej zapotrzebowania na składniki pokarmowe w przypadku mniej urodzajnych gleb może okazać się dość wymagające. System korzeniowy tej rośliny znajduje się płytko, w związku z tym, nie ma dostępu do głęboko zalegających substancji. Co więcej, na tym poziomie jest również największa konkurencja. Wiele roślin, podobnie jak cebula, sięga wyłącznie do głębokości około 20 cm. Nawożenie cebuli wykonuje się zazwyczaj przy pomocy preparatów wieloskładnikowych.
Uprawa oraz dolistne odżywienia rośliny
Nawożenie może być wykonywane przy pomocy preparatów w formie granulatu. Polega wtedy na rozprowadzeniu po podłożu nawozu. Musisz pamiętać o tym, aby starać się zachować równą warstwę. Drugi sposób polega naw wykorzystaniu nawozów płynnych. Występuje również inny podział, na odżywianie doglebowe i dolistne. Niektórzy wykorzystują również termin „pod korzeń”. W uproszczeniu różnica polega na tym, że niektóre preparaty zostaną pobrane przez korzenie, podczas gdy korzyści z innych roślina może czerpać poprzez liście.
Azot, czyli cenny nawóz w uprawie cebuli
Jak w przypadku większości innych roślin podstawę stanowi azot. Jest to pierwiastek, który w dużej mierze powiązany jest z objętością plonów. Dawkowanie zależ od tego, jak żyzna jest gleba. Nawożenie cebuli przebiega w dwóch etapach.
- Całą dawkę musisz podzielić na równe części. Po zaaplikowaniu pierwszej powinieneś odczekać około 3 tygodnie.
- Dopiero po tym czasie możesz ponownie wykorzystać nawóz.
Zaleca się, aby tego typu zabiegi były przeprowadzane przed połową czerwca. Docelowa zawartość azotu w glebie to około 100 kg/ha.
Konsekwencje wynikające z braku azotu w glebie
O braku azotu cebula bardzo szybko cię powiadomi. Będziesz mógł to poznać po tym, że wystąpią następujące objawy:
- Końcówki szczypioru zaczną masowo przysychać.
- Sam szczypior zacznie sztywnieć, będzie twardy, a następnie zacznie żółknąć.
- Tempo wzrostu znacznie spadnie, roślina nie będzie w stanie się skutecznie rozwijać.
Jeżeli zauważysz te objawy, nie czekaj. Jeżeli masz taką możliwość, sprawdź właściwości swojej gleby. Prawdopodobnie konieczne będzie dostarczenie azotu w formie nawozu. Umożliwi to cebuli rozwijanie się w sposób właściwy.
Fosfor – ważny składnik pokarmowy
Fosfor jest bardzo istotny, gdy mowa o nawożeniu cebuli. Jego niedobory widoczne są gołym okiem, ponieważ powodują przebarwienia liści. Brak fosforu to również znacznie późniejsze dojrzewanie cebuli. Niedobór tego pierwiastka przedłuża okres wegetacyjny, co jest bardzo niekorzystne. Nie sprzyja to również późniejszemu przechowywaniu plonu. Fosfor pomaga w wielu ważnych procesach, które zachodzą podczas wzrostu oraz kwietnia. Brak fosforu prowadzi również do słabego rozwinięcia systemu korzeniowego. Gatunki ozime będą bardziej narażone na wymarzanie podczas zimy, jeżeli nie będą miały dostatecznie dużej ilości fosforu.
W jaki sposób potas wpływa na plon?
Potas to kolejny składnik, który pełni bardzo istotną funkcję w rozwoju cebuli. Jego brak znacznie skraca czas, w którym możesz przechowywać warzywo. Jest to pierwiastek, który odpowiada za to, w jaki sposób roślina wykorzystuje wodę. Jeżeli ilość potasu jest odpowiednia, to cebula jest w stanie efektywniej korzystać z wody. Będzie ograniczać transpirację, czyli czynne parowanie. W związku z tym roślina będzie miała znacznie większe szanse na przetrwanie suszy. Wysokie dawki potasu również mogą być szkodliwe, ponieważ mogą doprowadzić do obniżenia zdolności korzeni do pobierania np. magnezu.
Wapń – niedoceniany pierwiastek
Składnikiem odżywczym, który jest bardzo istotny dla cebuli, ale jednak często pomijanym jest wapń. Wszelkiego rodzaju nawozy wapniowe pomagają zredukować niekorzystny wpływ kwasowości. Dokładniej mówiąc, wapń pozwala na zredukowanie szkodliwego działania glinu oraz wodoru, które znajdują się w glebie. Poprzez takie działanie cebula jest w stanie znacznie lepiej wykorzystywać dostępne składniki pokarmowe. Śmiało możemy stwierdzić, że wapń jest cennym pierwiastkiem, który odgrywa dużą rolę w prawidłowym rozwoju cebuli.
Jakie jest właściwe pH do sadzenia cebuli?
Cebula jest gatunkiem, który nie lubi kwaśnych gleb. Optymalne pH znajduje się w przedziale od 6,5 do 7,5. W przypadku gleb torfowych zakres zmienia się na od 5,5 do 6,5 pH. Wapń jest bardzo ważnym elementem. Tworzy on ściany komórkowe przez tworzenie kompleksów z pektyną oraz celulozą. Odpowiednie podłoże bogate w ten pierwiastek sprawia, że roślina jest bardziej odporna na urazy mechaniczne. Właściwe dla niej pH gleby poprawia również odporność na różnego rodzaju patogeny. Dodatkowo zauważono relację pomiędzy typem gleby a gospodarką hormonalną cebuli.
Mangan – dlaczego może zrujnować siew?
Mangan to pierwiastek, który powiązany jest z kwasowością podłoża. Im bardziej kwaśne środowisko, tym większa toksyczność tego związku. Mangan w glebach mocno kwaśnych może powodować obumieranie siewek. W środowisku zasadowym jest on bardzo słabo pobierany z gleby. Jak wiesz z wcześniejszej części artykułu, cebula nie lubi środowiska kwaśnego. W związku z tym nie dotyczą jej toksyczne właściwości manganu. Zamiast tego, może ona zyskać, ponieważ pełni on funkcję aktywatora enzymów, które odpowiadają za redukcję poziomu azotanów. Bez odpowiedniej ilości manganu szczypior będzie się skręcał.
Żelazo – mikroelement wspierający fotosyntezę
Co jeszcze warto wiedzieć w kontekście nawożenia cebuli? Żelazo to pierwiastek, który odpowiada za tworzenie chlorofilu. W związku z tym jest on wręcz niezbędny. Bez niego cebula nie będzie w stanie poprawnie produkować pokarmu. Chlorofil pełni bardzo istotną rolę w przypadku większości roślin. Umożliwia proces fotosyntezy oraz wspomaga oddychanie. Niedobory żelaza zdarzają się rzadko. Zazwyczaj podłoże ma dostatecznie duże ilości tego pierwiastka. W niektórych sytuacja konieczne będzie jednak nawożenie. Zazwyczaj ma to miejsce na glebach alkalicznych lub świeżo wapnowanych.
Cebula to bardzo istotna z punktu przemysłowego roślina. Uprawiana jest na masową skalę, ponieważ nie może jej zabraknąć w żadnej polskiej kuchni. Ma ona jednak swoje wymagania, którym musi sprostać hodowca. Jeżeli chcesz wspomóc rozwój swojej cebuli, możesz zastosować nawozy wieloskładnikowe. Zawierają one odpowiednią mieszankę podstawowych pierwiastków, które są niezbędne roślinie. Równie ważne jak nawożenie cebuli jest pH gleby. Roślina przez nas opisana nie lubi kwaśnego podłoża. W związku z tym warto najpierw przeprowadzić badania gleby. Będziesz miał świadomość tego, czego brakuje do optymalnych warunków.
Powiązane artykuły:
- Cebula – co warto wiedzieć o tym warzywie?
- Uprawa cebuli — o czym należy pamiętać, by efekty były satysfakcjonujące
- Cebula zimowa. Polecane odmiany, wymagania i uprawa cebuli ozimej
- Jak prawidłowo podlewać cebulę – poradnik hodowcy
- Hodowla szczypiorku z cebuli krok po kroku