Nawozy NPK wzbogacone o makro- i mikroelementy to świetny sposób na dostarczanie roślinom wszystkich potrzebnych im składników mineralnych. Pozwalają dokładnie regulować stężenie poszczególnych pierwiastków w podłożu.
Chcesz zapewnić swoim roślinom ozdobnym i jadalnym możliwie jak najlepsze warunki, lecz nie wiesz jak się za to zabrać? Uzupełnianie składników odżywczych w glebie jest jednym z najważniejszych elementów hodowli, obok podlewania i zapewnienia odpowiedniego nasłonecznienia. Nawozy NPK mogą okazać się bardzo przydatne, szczególnie dla osób, które nie mają warunków lub cierpliwości na wykonanie własnej gnojówki, kompostownika lub innego nawozu organicznego. Wieloskładnikowe nawozy mineralne zapobiegają niedoborom i towarzyszącym im chorobom.
Nawozy NPK – co to jest?
Nawozy NPK to wieloskładnikowe preparaty do pielęgnacji roślin, o mineralnym składzie. Zwane są także mieszanymi, ponieważ zawierają kilka różnych substancji przeznaczonych do wspomagania wzrostu roślin. Znajdują się w nich pierwiastki NPK (w zmiennych proporcjach) oraz inne niezbędne makroelementy i mikroelementy. Większą popularnością cieszą się nawozy mineralne uniwersalne niż specjalistyczne.
Nawozy wieloskładnikowe NPK są najczęściej stosowane do upraw kwiatów, szczególnie w niewielkich szklarniach i tunelach foliowych. Mają swoje zastosowanie także w hodowli papryki, pomidorów i ogórków. Warzywa te potrzebują dobrego i kompleksowego odżywienia oraz ochrony przed szkodnikami i chorobami.
Jeżeli zależy ci na ogrodnictwie w pełni ekologicznym, warto wiedzieć, że nie są to nawozy w pełni naturalne. Niektóre produkty dostępne na rynku mają jednak pewną zawartość materii organicznej. Wiąże się to z koniecznością ustandaryzowania produkcji na większą skalę. Nawozy naturalne zawsze są nieco inne, a ich skład zależy od wielu (nie zawsze kontrolowanych) czynników. Nawozy uniwersalne NPK zawierają zawsze taki sam skład, który jest łatwo przyswajalny przez rośliny. Nic złego nie wiąże się ze stosowaniem takich sztucznych preparatów – należy jednak uważać, aby ich nie przedawkować.
Do głównych zalet takiego nawozu zalicza się:
- brak zapachu (w roztworze stworzonym z koncentratu), co jest szczególnym atutem, jeżeli porównać NPK do nawozów organicznych;
- jasno sprecyzowana ilość substancji mineralnych, które pozwalają na wygodną kontrolę ich dawkowania;
- biologiczna czystość – te preparaty są wolne od wszelkich patogenów i chorobotwórczych drobnoustrojów. Nie da się tego ściśle kontrolować przy tworzeniu własnego kompostu lub obornika;
- skuteczne wzmocnienie roślin;
- zapewnienie lepszego i szybszego wzrostu;
- zwiększenie odporności na choroby;
- gwarancja bardziej obfitych plonów i bujnego wyglądu.
Nawozy wieloskładnikowe – jakie zawierają pierwiastki?
Nawozy NPK biorą swoją nazwę od pierwiastków, które wchodzą w ich skład. Jest to azot (N), fosfor (P) i potas (K). Muszą mieć one oczywiście postać dobrze przyswajalną przez rośliny. Są to ich następujące formy:
- azotany (np. saletra potasowa) lub sole amonowe (amofos), rzadziej amidy. Dokładna ilość azotu zawartego w nawozach podawana jest procentowo i dotyczy wolnego azotu;
- fosforany – podawany odsetek fosforu dotyczy zawartości tlenku fosforu(V);
- chlorek potasu – ilość potasu podawana jest w procentach tlenku potasu.
Jeśli chodzi o proporcje tych pierwiastków, mogą być one różne, w zależności od potrzeb i domyślnego zastosowania nawozu NPK. Przykładowy produkt zwany NPK 8-24-24 odnosi się właśnie do tych proporcji, które wynoszą:
- 8% azotu;
- 24% tlenku fosforu;
- 24% tlenku potasu;
- 44% dodatków, którymi mogą być wapń, magnez, siarka, bor.
Jak stosować nawozy NPK
Sposób aplikacji w dużej mierze wpływa na możliwość wykorzystania podawanych roślinie składników pokarmowych. Przy nawożeniu ważny jest nie tylko jego rodzaj i stężenie, ale też odpowiedni rozkład minerałów w glebie. Należy zagwarantować ich właściwe wymieszanie się z ziemią, na odpowiedniej głębokości. Tylko wówczas można mieć pewność prawidłowego wchłaniania pokarmu przez korzenie.
Stosując nawozy NPK, zawsze trzymaj się zaleceń producenta dotyczących dawkowania – zawsze znajdują się one na opakowaniu. Niektórzy eksperci radzą, aby jeszcze bardziej zaniżać dawki, szczególnie przy nawożeniu roślin doniczkowych, w których opady atmosferyczne nie wypłukują minerałów z ziemi. Na rynku znajdziesz wiele różnych produktów NPK, a każdy z nich używa się nieco inaczej. Mamy dla ciebie jednak kilka uniwersalnych wskazówek w tej kwestii:
- jednym z najpopularniejszych nawozów NPK jest polifoska, o dużej zawartości potasu i trudno wypłukiwanej formie azotu. Najbardziej nadaje się do uprawy ziemniaków i innych roślin okopowych. Stosuje się go w okresie przedsiewnym, po czym należy wymieszać go z glebą do głębokości 10-20 cm;
- azofoska posiada mniejszą zawartość chlorków, a przy tym dużą ilość makroelementów, dzięki czemu dobrze sprawdza się do warzyw, owoców, domowych ogródków i roślin ozdobnych;
- agromaster najlepiej sprawdza się w uprawie truskawek, ziemniaków, kukurydzy, a także zielonych trawników;
- nitrofoska ułatwia pobieranie i przyswajanie przez rośliny związków fosforu.
Pamiętaj też o ogólnych zasadach w kwestii dokarmiania roślin:
- większe ilości azotu niezbędne są od wiosny do połowy lata;
- podczas kwitnienia najważniejszy jest fosfor;
- jesienią należy wybierać nawozy z małą ilością azotu;
- potas i fosfor przygotowują rośliny do zimowania.
Wybierając nawozy NPK do swoich upraw, należy zwrócić uwagę nie tylko na proporcje pomiędzy azotem, fosforem i potasem, ale także obecność mikroelementów i ich stężenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku roślin jadalnych, ponieważ każdy obecny w nich minerał wpływa na ich smak i wartości odżywcze. Nawozy wieloskładnikowe służą lepszemu rozwojowi roślin, a także ich ochronie.
Powiązane artykuły:
- Nawozy wieloskładnikowe na wiosnę do roślin ogrodowych – wiosenne nawożenie iglaków przy pomocy mieszanek azotowych
- Jaki nawóz pod ziemniaki wybrać, aby plon był obfity?
- Jaki nawóz na pszenżyto ozime wiosną – poradnik nawożenia
- Nawozy mineralne – wieloskładnikowe i jednoskładnikowe. Zastosowanie i wpływ nawozów na glebę
- Nawozy fosforowe – jakie są zalety stosowania fosforu w uprawie roślin?