Najpopularniejsze artykuły

    Czy warto kupować oryginalne części do Ursusa C-360?

    31 stycznia, 2023

    Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

    13 stycznia, 2023

    Cena pszenicy – 2023 rokiem rekordowych cen zbóż. Skąd wysoka cena skupu i jakie są prognozy na resztę roku?

    7 stycznia, 2023

    Części zamienne do maszyn ciągników rolniczych. Czym się różnią od oryginalnych?

    3 stycznia, 2023

    Fotowoltaika dla rolnika – jak szukać oszczędności w gospodarstwie rolnym?

    23 grudnia, 2022
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Agropedia»Nawozy i opryski»Nawożenie obornikiem granulowanym – jak stosować nawóz bydlęcy? Czym jest obornik granulowany? Jakie składniki zawiera?
    Nawozy i opryski

    Nawożenie obornikiem granulowanym – jak stosować nawóz bydlęcy? Czym jest obornik granulowany? Jakie składniki zawiera?

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski12 maja, 2022Brak komentarzy5 minut czytania
    nawożenie obornikiem granulowanym

    Stosowanie obornika to popularna forma nawożenia różnego rodzaju roślin na polach uprawnych. Sprawdź, jak wygląda nawożenie obornikiem granulowanym. Zadbaj o niezbędne składniki pokarmowe dla swoich plonów.

    Filtracja oleju
    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Nawożenie obornikiem granulowanym. Czym jest nawóz w granulkach?
    2 Cechy charakterystyczne obornika granulowanego – co warto wiedzieć na temat takiego nawozu?
    3 Jakie składniki odżywcze zawiera obornik bydlęcy? Podpowiadamy!
    4 Nawożenie obornikiem granulowanym jesienią – jak robić to dobrze?
    4.1 Jak nawozić obornikiem granulowanym?
    5 Nawożenie obornikiem granulowanym bydlęcym – jak nawozić warzywa w ogrodzie?
    6 Nawożenie obornikiem granulowanym – jakie są metody stosowania nawozu granulowanego?

    Obornik to, krótko mówiąc, nawóz organiczny. Naturalny nawóz w formie granulatu jest uniwersalny i przede wszystkim praktyczny. Wykorzystaj go, a nie poczujesz żadnych nieprzyjemnych zapachów. Nawożenie obornikiem granulowanym wykorzystasz do różnych typów roślin. Ten nadaje się idealnie do wieloletnich upraw, jak i tylko tych sezonowych w pojemnikach. Dowiedz się więcej na temat tego, jak stosować obornik granulowany bydlęcy.

    Nawożenie obornikiem granulowanym. Czym jest nawóz w granulkach?

    nawożenie obornikiem granulowanym czym jest nawóz w granulkach

    Szukasz idealnego nawozu do swojego gospodarstwa rolnego? Cenisz sobie niską cenę i wygodę zastosowania? Zdecyduj się na nawożenie obornikiem granulowanym. Taka forma nawozu charakteryzuje się długim czasem przydatności do zastosowania i atrakcyjną ceną. Nawóz granulowany nie wydziela przykrych zapachów i nie zawiera chwastów. Dzięki temu także nie przenosi patogenów chorobotwórczych z gleb do roślin. Obornik granulowany bardzo często produkowany jest z nawozu krowiego. Etap produkcji takiego nawozu jest prosty. Odchody pomieszane ze słomą poddaje się procesowi kompostowania, fermentacji, a ostatecznie osuszaniu. Dzięki temu nawóz może zostać podzielony oraz przygotowany do wykorzystania na polach uprawnych i nie tylko.

    Cechy charakterystyczne obornika granulowanego – co warto wiedzieć na temat takiego nawozu?

    cechy charakterystyczne obornika granulowanego co warto wiedzieć na temat takiego nawozu

    Masz własne gospodarstwo rolne lub zajmujesz się niewielkim ogrodem z uprawami? Niezależnie od sytuacji, na pewno potrzebujesz właściwego nawozu. Nawożenie obornikiem granulowanym jest proste. Wykorzystaj bydlęcy granulat, a na pewno będziesz zadowolony. W tym przypadku zaoszczędzisz też sporo miejsca, gdyż bydlęcy nawóz zajmuje 10-krotnie mniej miejsca niż świeży obornik. Skoncentrowane granulki nawozu naturalnego bydlęcego mają wielkość maksymalnie 5 mm średnicy. Jakie są najważniejsze cechy granulatu bydlęcego? Oto kilka z nich:

    • nie zawiera nasion chwastów, patogenów oraz jaj i larw owadów;
    • jest pozbawiony grzybów;
    • nie zawiera konserwantów, barwników ani chloru ( dowiedz się więcej o konserwantach i barwnikach z tego serwisu: https://magazynspozywczy.pl/;
    • jest pozbawiony nieprzyjemnego zapachu.
    Zobacz też:
    Popiół drzewny jako nawóz – właściwości, zastosowanie, dawkowanie. Jakie rośliny można nawozić popiołem drzewnym?

    Pamiętaj, że nawożenie obornikiem granulowanym jest w 100% bezpieczne i co najważniejsze, wygodne. Kiedy nawozisz ziemię granulatem bydlęcym, stwarzasz idealne warunki dla dżdżownic oraz mikroorganizmów. Kup obornik bydlęcy a przechowywanie nawozu nie będzie dla ciebie już problemem. Ze względu na brak zapachu bez kłopotu przechowasz go w razie potrzeby w piwnicy. Kompost w tej formie jest twardy, a po zetknięciu z ziemią robi się miękki i zwiększa swoją objętość. Dopiero wtedy następuje uwalnianie mikroskładników bezpośrednio do gleby i roślin w okresie wegetacji.

    Jakie składniki odżywcze zawiera obornik bydlęcy? Podpowiadamy!

    jakie składniki odżywcze zawiera obornik bydlęcy podpowiadamy

    Do drzew i krzewów owocowych zastosowanie obornika bydlęcego jest świetnym wyborem. Alternatywnie możesz wybrać obornik koński, który będzie odpowiednio przefermentowany i wysuszony. Chcesz wiedzieć, jaki jest skład granulowanego obornika krowiego? Oto kilka składników, które zawiera:

    • azot;
    • fosfor;
    • potas;
    • magnez;
    • siarka;
    • mangan;
    • bor;
    • cynk.

    Oprócz powyższych obornik w formie granulatu zawiera także masę organiczną, której wartość przekracza nawet 65%. Odczyn pH dla standardowego nawozu granulowanego dla roślin ogrodowych wynosi 7.

    Nawożenie obornikiem granulowanym jesienią – jak robić to dobrze?

    Suchy obornik stosuj z powodzeniem jesienią. Dzięki temu dostarczysz roślinom niezbędne składniki mineralne pochodzenia naturalnego. Nawożenie obornikiem granulowanym bydlęcym wykonuj na przełomie października i listopada. To właśnie wtedy przygotujesz glebę do kolejnych sezonów wegetacyjnych. Nawóz ogrodniczy w formie granulatu ułatwia wysiew i przechowywanie pozostałości obornika. Dzięki niemu składniki pokarmowe są przyswajalne dla roślin już od wczesnej wiosny. To ma kluczowe znacznie dla warzyw, które najwcześniej rozpoczynają okres wegetacji. Chcesz wiedzieć, jak przeprowadzić nawożenie obornikiem granulowanym w okresie jesiennym? To proste.

    Jak nawozić obornikiem granulowanym?

    Nigdy nie wysypuj granulek wokół krzewów i drzew. Takie działanie powoduje często wydłużenie okresu wegetacyjnego, a to naraża rośliny na przemarznięcie. Na rynku znajdziesz dostępny nawóz granulowany do iglaków oraz roślin ozdobnych. Używaj obornika tylko zgodnie z jego przeznaczeniem. Kiedy nawozisz trawniki, zasady są nieco inne. W tym przypadku już od sierpnia do zasilania roślin i trawników stosuj granulat z dużą zawartością fosforu, potasu i azotu. Dopiero jesienią i wczesną zimą, kiedy ziemia lekko zamarza, wykorzystuj obornik granulowany bydlęcy. Dostarczysz w ten sposób próchnicy glebie, a tej często brak na koszonych latem trawnikach.

    Zobacz też:
    Nawóz z kawy i banana to znana odżywka do roślin – fusy z kawy i skórki bananów jako naturalne sposoby na nawożenie

    Nawożenie obornikiem granulowanym bydlęcym – jak nawozić warzywa w ogrodzie?

    Nie ulega wątpliwości, że obornik granulowany jest lepszy od tradycyjnego, surowego obornika. Mniejszy ciężar i objętość to nie jedyny z atutów takiego nawozu. Chcesz wiedzieć, czy nawożenie obornikiem granulowanym bydlęcym warzyw jest dobrym pomysłem? Zdecydowanie tak. Na takie działanie decyduj się raz na 4 lata. Warzywa mają różne wymagania pokarmowe. Obornik granulowany rozkłada się stopniowo, zmienia pH gleby oraz poziom próchnicy. Dzięki temu zasiane warzywa odpowiednio przyswajają wszelkie składniki odżywcze z gleby i dają pokaźne plony. Po zastosowaniu obornika granulowanego bez problemu możesz uprawiać takie warzywa, jak:

    • cukinia;
    • dynia;
    • kalafior;
    • kalarepa;
    • papryka;
    • pomidor.

    Powyższe warzywa zasiejesz tylko w pierwszym roku po zastosowaniu obornika granulowanego. W kolejnych latach specjaliści polecają uprawę buraków, cebuli, czosnku oraz fasoli. Na metr kwadratowy w warzywniku poleca się stosowanie do 200 g obornika granulowanego bydlęcego. Nawożenie obornikiem granulowanym odbywa się najczęściej ręcznie. Wystarczy, że rozrzucisz granulki po ziemi i płytko przekopiesz na niewielką głębokość.

    Nawożenie obornikiem granulowanym – jakie są metody stosowania nawozu granulowanego?

    Skoncentrowany nawóz w formie granulek rozpada się i stopniowo uwalnia swoje mikroskładniki. Możesz go stosować na dwa sposoby, a mianowicie:

    • zmieszaj go z górną warstwą gleby po rozsypaniu;
    • rozpuść granulat w wodzie i przygotuj roztwór do podlewania.

    Każda z metod jest dobra. Wolisz podlewanie? W takim razie nawóz zalej wodą i poczekaj na jego rozpuszczenie. W tym celu pozostaw go na dwa tygodnie w beczce lub jakimkolwiek innym pojemniku. Po dokładnym wymieszaniu podlewaj bezpiecznie rośliny. Forma suchego granulatu jest równie wygodna. Rozsyp go na grządkach, zakop na głębokość nie większą niż 5 cm i to wszystko. Pamiętaj też, że bez nawożenie obornikiem granulowanym połączysz z wykorzystaniem kompostu. Azot znajdujący się w składzie granulatu wspomaga proces kompostowania poprzez szybszy rozwój mikroflory.

    Zobacz też:
    Popiół z węgla jako nawóz – możesz wykorzystać popiół drzewny, który masz z kominka, zamiast go wyrzucać

    Znasz już zasadę działania obornika naturalnego w granulkach. Zadbaj o swoje rośliny i stosuj regularnie nawożenie obornikiem granulowanym bydlęcym lub innym.

    Powiązane artykuły:

    • Wszystko o nawożeniu obornikiem. Jak stosować obornik i jaki rodzaj wybrać?
    • Nawożenie obornikiem kurzym. Kurzak i pomiot kurzy – najcenniejszy nawóz naturalny
    • Nawóz kurzy pod ogórki i inne warzywa – skład, przygotowanie, zastosowanie w uprawach
    • Nawóz koński – do czego stosować? Ekologiczne wsparcie pod warzywa, a także dodatek do kompostu
    • Naturalny nawóz do warzyw – co to takiego? Jak stosować ekologiczny nawóz? Jakie są rodzaje nawozu eko?

    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Strona WWW

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    O ile wzrosły ceny nawozów w porównaniu do 2021? Jak wygląda porównanie 2022 i 2021 roku? Jakie nawozy są najdroższe?

    Jaki nawóz pod ogórki gruntowe wybrać?

    Nawóz do borówek – postaw na sprawdzone rozwiązania i ciesz się z owocnych plonów!

    Nawóz do truskawek – skład i zastosowanie. Jak i kiedy należy nawozić truskawki?

    Nawóz jesienny do trawy – właściwości i zastosowanie. Jak używać nawozu jesiennego do trawnika?

    Nawozy NPK – wieloskładnikowe preparaty do pielęgnacji roślin. Poznaj ich skład i zastosowanie

    Nawóz do trawy, upraw oraz roślin ogrodniczych i domowych – rodzaje i korzyści ze stosowania

    Nawóz do traw – czym nawozić trawnik? Wybierz najlepszy nawóz do swojego trawnika i naucz się go używać

    Nawóz do warzyw – zadbaj o obfite, zdrowe zbiory i żyzną glebę naturalnymi metodami

    Skomentuj artykuł Cancel Reply

    Zobacz także

    Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

    13 stycznia, 2023

    Cena pszenicy – 2023 rokiem rekordowych cen zbóż. Skąd wysoka cena skupu i jakie są prognozy na resztę roku?

    7 stycznia, 2023

    Kiszone ziarno kukurydzy – wykorzystanie

    16 listopada, 2022

    Odmiany czosnku — jakie uprawia się w Polsce?

    16 listopada, 2022

    Czy warto kupować oryginalne części do Ursusa C-360?

    31 stycznia, 2023

    Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

    13 stycznia, 2023

    Cena pszenicy – 2023 rokiem rekordowych cen zbóż. Skąd wysoka cena skupu i jakie są prognozy na resztę roku?

    7 stycznia, 2023

    Części zamienne do maszyn ciągników rolniczych. Czym się różnią od oryginalnych?

    3 stycznia, 2023
    O serwisie
    O serwisie

    Twoje źródło wiedzy z branży rolniczej.

    Copyright © 2021 Contentation sp. z o.o.

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Wpisz powyżej i naciśnij Enter aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.