Dobry nawóz do traw pomaga zadbać o murawę, zapewniając jej nie tylko piękny wygląd, ale także ochronę przed chorobami grzybiczymi, a nawet chwastami. Zwiększa on odporność roślin na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz ingerencję człowieka.
Marzysz o pięknej, soczystej zieleni w swoim ogrodzie, działce lub przed domem? Idealna, miękka trawa prawie nigdy nie rośnie sama, bez jakiejkolwiek pomocy. Musisz dostarczyć jej nie tylko odpowiedni grunt i nawodnienie, ale też wszystkie niezbędne dla jej wzrostu i utrzymania dobrej kondycji składniki odżywcze. Najprostszym sposobem, aby to osiągnąć jest nawóz do traw. Istnieje ich wiele różnych rodzajów, a każdy z nich przynosi inne efekty. Sprawdź, który najlepiej sprawdzi się dla twojego trawnika.
Nawóz do trawnika – rodzaje i skład
Aby zachować świetny wygląd trawnika oraz jego zdrowie i siłę do wzrostu przez kolejne lata, należy dopasować skład nawozu do aktualnej pory roku i związanej z nią wymagań roślin ogrodowych. Trawa potrzebuje różnych minerałów na każdym etapie swojego życia. Wyróżnia się trzy główne rodzaje nawozu do traw:
- nawóz wiosenny – stosuje się go na przełomie marca i kwietnia, najlepiej od razu po pierwszym, pozimowym koszeniu. Nawóz startowy (wiosenny) posiada dużą zawartość azotu, który jest w tym okresie bardzo potrzebny roślinom. Pierwiastek ten zapewnia szybki i bujny wzrost. Jego skład uzupełniony jest niezbędnymi makro i mikroelementami (magnez, wapń, fosfor i potas);
- nawożenie w okresie letnim – w maju i czerwcu najlepiej sięgnąć po uniwersalny, wieloskładnikowy nawóz. Dokarmianie azotem przeprowadza się tylko najpóźniej do końca lipca. Jeżeli pierwiastek ten będzie obecny w roślinie zbyt długo, nie zahamuje ona odpowiednio wcześnie swojego wzrostu i nie będzie przygotowana na nadejście zimy. Wówczas łatwo o to, aby niskie temperatury i niekorzystne warunki pogodowe ją zniszczyły;
- nawóz jesienny – stosuje się go nie tylko po to, żeby odżywić murawę na koniec sezonu, ale też w celu przygotowania jej na nadejście jesieni i zimy. Należy przeprowadzić nawożenie jesienne pomiędzy sierpniem a październikiem. W takich preparatach azotu jest zdecydowanie mniej, natomiast więcej znajduje się w nich fosforu i potasu, które doskonale sprawdzają się w celu wzmocnienia trawy przed nadchodzącym mrozem.
Jak i czym nawozić trawnik?
Do nawożenia trawnika należy stosować uniwersalne nawozy ogrodnicze lub specjalistyczne nawozy do trawnika. Najwygodniejsze w użytku są preparaty granulowane lub płynne, które przeważnie rozcieńcza się z wodą. Mimo, iż potrzeba przy nich wykonać ten dodatkowy krok, ich stosowanie jest bardzo proste, szczególnie jeżeli posiadasz odpowiedni rozpylacz. Istnieją jeszcze nawozy pyliste, których jednak nie polecamy, ponieważ ich zastosowanie jest nieco trudniejsze.
Nawóz mineralny do traw można stosować do 3-4 razy w trakcie trwania jednego okresu wegetacyjnego. Najlepiej za każdym razem sięgać po inny preparat, aby dostarczyć trawnikowi jak najszerszego spektrum składników pokarmowych, o różnym stopniu wchłanialności i prędkości przyswajania.
Jak wybrać nawóz do swojego zielonego dywanu?
Istnieją nawozy doglebowe oraz dolistne. W pierwszym przypadku, substancje odżywcze dostają się do ziemi, z której są następnie pobierane przez system korzeniowy rośliny. Drugi rodzaj przedostaje się bezpośrednio do wnętrza źdźbła.
Oprócz metody dokarmiania trawnika, musisz wybrać też odpowiedni preparat. Większość nawozów dostępnych w sklepach ma formę granulatu o różnej średnicy i właściwościach. Możesz jednak preferować płynny preparat, który ułatwia dawkowanie i równomierne rozprowadzanie w ogrodzie. Taka forma pozwala na wykonanie oprysku, co znacznie zaoszczędza czas spędzany na pielęgnacji roślin. Jest więc znacznie popularniejszym wyborem dla dużych obszarów.
Zwróć też uwagę na swoje indywidualne potrzeby oraz wymagania trawy, którą posiadasz. Świeży, dopiero zasiany trawnik ma inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż kilkuletnia trawa. Pamiętaj także, że różne stężenia i proporcje minerałów dają odmienne efekty – zastanów się, czy wolisz intensywnie zieloną murawę, czy szybko i gęsto rosnący dywanik.
Dobry nawóz do trawy – co jeszcze musisz wziąć pod uwagę?
Jak widzisz, nie istnieje jeden, bezwzględnie najlepszy nawóz do traw. Jego rodzaj należy dostosować nie tylko do samego trawnika, ale też pory roku, która w sporym stopniu determinuje zapotrzebowanie roślin na konkretne mikro i makroelementy. Warto zapoznać się z właściwościami swojej gleby, aby dokonywać bardziej świadomych wyborów podczas dokarmiania ziemi. Przynajmniej raz na 2-3 lata należy sprawdzić pH podłoża. Ozdobna trawa najlepiej rośnie przy odczynie około 5,5-6,5.
W przypadku, gdy odczyn okaże się zbyt niski (kwaśny), zastosuj odkwaszacz w postaci granulowanego wapnia. Korzystnie w tym celu działa też dolomit, który oprócz wapnia zawiera także magnez. Dostępny jest on jednak w formie pylistej, która jest niewygodna w zastosowaniu. Do ziemi zbyt zasadowej (przy pH pomiędzy 7 a 8) przyda ci się nawóz zakwaszający z siarczanem amonu.
Jako naturalną alternatywę do sklepowego nawozu do traw możesz też sięgnąć po substancje organiczne. Przeważnie posiadają mniejszą zawartość składników mineralnych, lecz zwiększają zawartość substancji organicznych w glebie (szczególnie cennej próchnicy). Przy takim ekologicznym podejściu wystarczy, że raz na 3-4 lata zastosujesz naturalny torf lub obornik. Po ich aplikacji pamiętaj o dokładnym rozdrobnieniu oraz podlaniu tego obszaru.
O czym należy pamiętać przy nawożeniu trawnika?
Zawsze po rozsianiu nawozu do traw pamiętaj, aby dokładnie podlać dokarmioną powierzchnię. Najwygodniej nawozić trawnik bezpośrednio przed deszczem. Jeżeli jednak nie zanosi się na jakiekolwiek opady, wykorzystaj do tego wąż ogrodowy, zestaw ogrodowy do podlewania lub zraszacz i pistolet ogrodowy. Istnieje wiele różnych narzędzi, które umożliwią ci równomierne nawodnienie wybranego obszaru. Dzięki nim, umożliwisz nawozowi lepsze wchłanianie się w ziemię, rozpuszczanie i absorbowanie przez korzenie.
Uważaj jednak, aby nie nawozić mokrego trawnika, szczególnie jeżeli używasz do tego granulek. Mogą one przykleić się do źdźbeł i nie przynieść żadnych efektów. Dopiero po ich aplikacji dokładnie podlej trawę. Prawidłowo zaaplikowane granulki rozpuszczają się w ciągu kilku dni. Efekt po zastosowaniu dolistnych preparatów płynnych jest zauważalny nieco szybciej.
Choć nawóz do traw jest bardzo ważny dla pięknego wyglądu i zdrowia zieleni, nigdy nie należy przesadzać z jego ilością. Przenawożenie może być niekorzystne nie tylko dla samych źdźbeł trawy, ale też środowiska naturalnego w jego okolicy. Zawsze stosuj się do instrukcji podanych na opakowaniu producenta oraz zadbaj o równomierne rozłożenie po całym trawniku. W przeciwnym razie, zamiast intensywnej zieleni możesz uzyskać żółto-zielone plamy.
Jak widzisz, piękny zielony kolor i miękki dywanik przed domem wymagają sporo pracy. Systematyczne nawożenie trawy jest przy tym ważniejsze niż regularne koszenie. Zapoznaj się ze składem swojej ziemi oraz wymaganiem roślin, a następnie wybierz nawóz do traw, który najskuteczniej uzupełni brakujące składniki pokarmowe oraz zrównoważy pH gleby. Po zrozumieniu potrzeb swojego trawnika, z łatwością dostosujesz do niego metody pielęgnacji.
Powiązane artykuły:
- Zgniła trawa jako nawóz – ekologiczne rozwiązanie w ogrodzie
- Nawóz do trawy na wiosnę – jaki nawóz do trawników warto wybrać? Kiedy koniecznie jest nawożenie trawy?
- Niezbędny nawóz do trawnika do szybkiego i bujnego wzrostu trawy
- Czym nawozić trawnik. Jak przeprowadzić nawożenie trawy?
- Jaki nawóz wybrać na trawnik: kiedy i jak go stosować