Najpopularniejsze artykuły

    Czy warto kupować oryginalne części do Ursusa C-360?

    31 stycznia, 2023

    Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

    13 stycznia, 2023

    Cena pszenicy – 2023 rokiem rekordowych cen zbóż. Skąd wysoka cena skupu i jakie są prognozy na resztę roku?

    7 stycznia, 2023

    Części zamienne do maszyn ciągników rolniczych. Czym się różnią od oryginalnych?

    3 stycznia, 2023

    Fotowoltaika dla rolnika – jak szukać oszczędności w gospodarstwie rolnym?

    23 grudnia, 2022
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Agropedia»Nawozy i opryski»Chcesz wiedzieć, czy można siać trawę razem z nawozem? Poznaj skuteczne sposoby na nawożenie trawnika!
    Nawozy i opryski

    Chcesz wiedzieć, czy można siać trawę razem z nawozem? Poznaj skuteczne sposoby na nawożenie trawnika!

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski12 maja, 2022Brak komentarzy5 minut czytania
    czy można siać trawę razem z nawozem

    Czy można siać trawę razem z nawozem? To pytanie zadają głównie osoby, którym zależy na szybkim wzroście. Jednak czy przyniesie to zamierzony efekt? A może wręcz przeciwnie? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

    Filtracja oleju
    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Siew trawy – czy można siać trawę razem z nawozem?
    1.1 Czy można siać trawę razem z nawozem w określonych przypadkach?
    2 Kiedy siać trawę?
    3 Jak najlepiej siać trawę?
    4 Czego unikać podczas sadzenia trawy?
    5 Kiedy nawozić trawnik?
    6 Jak odnowić stary trawnik?
    7 Jak przymrozki wpływają na sianie trawy?
    8 Wiosenne zakładanie nowego trawnika
    9 Jak podlewać młode trawniki?

    Czy można siać trawę razem z nawozem? Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym ogrodnikiem, czy bardziej doświadczonym, prawdopodobnie zależy ci na pięknym trawniku. Zielona i gęsto rosnąca trawa jest wizytówką ogrodu. Dodatkowo sprawia, że spontaniczne spacerowanie staje się jeszcze przyjemniejsze. Z artykułu dowiesz się wielu przydatnych informacji, które pozwolą ci utrzymać piękny trawnik. Poznasz oczywiście także odpowiedź na powyższe pytanie!

    Siew trawy – czy można siać trawę razem z nawozem?

    Od razu rozwiejmy wszelkie wątpliwości. Czy można siać trawę razem z nawozem? Odpowiedź zwykle brzmi – nie. Dlaczego? Łącząc nasiona trawy z nawozem, otrzymujesz bowiem mieszankę, której nie możesz w pełni kontrolować. Gdy weźmiesz garść przygotowanej do siewu mieszanki, nie wiesz, ile znajduje się tam nasion, a ile nawozu. Może to być powodem nierównomiernego rozprowadzenia nasion. W konsekwencji w trawniku będą dziury. Na powyższe pytanie można odpowiedzieć „nie” z jeszcze jednego powodu. Niektóre nasiona mogą zostać spalone przez nadmiar nawozu.

    Czy można siać trawę razem z nawozem w określonych przypadkach?

    Odrobinę zmieńmy teraz narrację. Czy można siać trawę razem z nawozem? Odpowiedź brzmi – tak. Dlaczego? Zauważ, że argumenty przeciw odnosiły się braku kontroli nad ilością nawozu i nasion. Problem ten pojawia się w momencie, gdy sporządzisz jedną mieszankę. A co będzie, jeżeli osobno zastosujesz nawóz, a dopiero później nasiona? Masz wtedy pełną kontrolę nad rozsypywaną ilością. W takim razie na pytanie o to, czy można siać trawę razem z nawozem?, można odpowiedzieć również twierdząco. Najpierw rozsyp nawóz, a później nasiona. W ten sposób siew powinien być równy.

    Zobacz też:
    Nawożenie obornikiem kurzym. Kurzak i pomiot kurzy – najcenniejszy nawóz naturalny

    Kiedy siać trawę?

    Trawę najlepiej wysiewać jesienią. Wrzesień to czas, gdy słońce jeszcze intensywnie świeci. W dzień jest ciepło, a wieczorami nie ma jeszcze przymrozków. W związku z tym są to bardzo dobre warunki do kiełkowania oraz krzewienia się nasion trawy zimnolubnej. Wysiew nasion powinien odbywać się co najmniej 45 dni przed pierwszymi ujemnymi temperaturami. Oczywiście, musisz uwzględnić to, że nie jesteś w stanie dokładnie oszacować, kiedy pojawi się pierwszy przymrozek. Warto siać trawę wczesną jesienią, tak aby mogła jeszcze skorzystać z ciepłych dni.

    Jak najlepiej siać trawę?

    Sadzenie trawy to czynność prosta. Wymaga jednak odrobiny zaangażowania. Cały proces można podzielić na kilka faz:

    1. Przygotowanie podłoża
    2. Nawożenie
    3. Sianie
    4. Zabezpieczenie
    5. Podlewanie

    Ziemia, w której chcesz posadzić trawę, powinna być przekopana, pozbawiona grud oraz wyrównana do docelowego poziomu. Następnie rozsyp kompost lub nawóz i wymieszaj dokładnie z glebą. Rozprowadź równomiernie nasiona. Zabezpieczanie polega na rozłożeniu ściółki ze słomy, która zapobiega wywiewaniu oraz zmywaniu nasion. Na koniec podlej całość, a po osiągnięciu 5 cm wysokości możesz po raz pierwszy kosić.

    Czego unikać podczas sadzenia trawy?

    Pamiętaj, że czynnikiem, który w dużej mierze determinuje to, czy trawa będzie dobrze rosła, jest gleba. Nie uda ci się wyhodować pięknej, bujnej, gęstej trawy na niewłaściwym podłożu. Większość gatunków trawy preferuje odczyn obojętny. Unikaj nawozów oraz środków, które mogą powodować zmianę odczyny na bardziej kwasowy. Częstym błędem jest stosowanie środków chwastobójczych. Źle wpływają one na trawę. Unikaj ich zarówno w postaci płynnej, jak i granulatu. Nie zajmuj się od razu chwastami. Najpierw daj czas trawie na ukorzenienie się. Chwasty należy usuwać dopiero po około czwartym koszeniu. Znasz już odpowiedź na pytanie, czy można siać trawę razem z nawozem. A kiedy jest odpowiedni czas na nawożenie?

    Zobacz też:
    Nawóz ze skorupek jajek – naturalne wsparcie do ogrodu i roślin doniczkowych. Jak go zrobić i gdzie stosować?

    Kiedy nawozić trawnik?

    Pierwsze nawożenie powinno mieć miejsce tuż przed posianiem. Kolejne nawożenie powinno mieć miejsce około 5 tygodni po wykiełkowaniu. W tym czasie wykorzystaj dobrej jakości nawóz, który jest bogaty w azot. To właśnie on jest najważniejszym składnikiem odżywczym, który pozwala trawie poprawnie się rozwijać. Dzięki temu trawnik będzie gęsty i zdrowy.

    Jak odnowić stary trawnik?

    Stare trawniki często nie spełniają oczekiwań. Mają dużo dziur, które negatywnie wpływają na walory estetyczne. Przesiewanie to proces, który polega na wysiewie nowych nasion na już istniejący trawnik. W niektórych przypadkach wystarczy, że po prostu ponownie rozsiejesz nasiona. Jeżeli jednak trawa nie chce rosnąć, warto przygotować powierzchnię. Zwiększy to prawdopodobieństwo wykiełkowania.

    1. Skoś starą trawę i wygrab ją. W ten sposób rozrzedzisz darń.
    2. Możesz zastosować nawóz startowy.
    3. Rozsyp nasiona w miejscach, które tego wymagają.
    4. Możesz wykorzystać mech torfowy do ochrony nasion.

    Jak przymrozki wpływają na sianie trawy?

    Przymrozki mogą skutecznie pokrzyżować ci plany. Już jednorazowa niska temperatura może uszkodzić nasiona trawy. Jeżeli zbyt późno wysiejesz trawnik, istnieje duże ryzyko niepowodzenia. Nasiona, które jeszcze nie wystartowały, powinny przetrwać. Gorzej ma się sytuacja z tymi, które już wykiełkowały. One najprawdopodobniej umrą. Trawa kiełkuje dopiero w momencie, gdy temperatura gleby znajduje się w przedziale 12-13 stopni Celsjusza. W związku z tym, jeżeli nie pojawią się drastyczne wahania temperatury, to nie masz powodu do obaw.

    Wiosenne zakładanie nowego trawnika

    Zazwyczaj trawę sieje się jesienią. Czy można siać trawę razem z nawozem o innej porze roku? Drugą odpowiednią do tego porą jest wiosna. Trawy możesz wówczas wysiewać, gdy temperatura osiągnie około 16 stopni Celsjusza. Będą to optymalne warunki do kiełkowania. Pamiętaj, że jeżeli pogoda jest zmienna i spodziewasz się, że pojawią się jeszcze przymrozki, to warto poczekać z wysiewem. Wiosną panują bardzo dobre warunki dla trawy, ponieważ roztopiony śnieg zapewnia dużą ilość wody, a słońce daje bodziec do wzrostu.

    Zobacz też:
    Nawożenie jesienne – czego potrzebuje roślina? Jaki nawóz warto wybrać? Czy jesienne nawożenie to trudne zadanie?

    Jak podlewać młode trawniki?

    Jeżeli chcesz, aby twój trawnik rósł gęsty i silny, konieczne będzie częste podlewanie. Nowe siewki potrzebują bowiem sporo wody. Musisz zachować jednak umiar – gleba powinna być wilgotna, ale duża ilość zalegającej wody może doprowadzić do gnicia. Intensywne podlewanie zaraz po wysypaniu trawy może przełożyć się również na wypłukanie nasion. Wzrost traw będzie najlepszy przy podlewaniu w okresie z zerowym lub niewielkim wiatrem, ponieważ ruchy powietrza przyspieszają parowanie i zwiększają prawdopodobieństwa wystąpienia chorób grzybiczych.

    Czy można siać trawę razem z nawozem? Tak, o ile nie przygotowujesz mieszanki. Zrób wszystko po kolei. Osiągniesz zielony dywan, jeżeli będziesz odpowiednio dbał o młodą trawę. Siać możesz jesienią lub wczesną wiosną. Pamiętaj o tym, że mrozy są niebezpieczne dla młodych roślin. Skorzystaj z nawozów do trawnika lub preparatów zawierających potas i fosfor, a nowy trawnik rozwinie wtedy silny system korzeniowy.

    Powiązane artykuły:

    • Czym nawozić trawnik. Jak przeprowadzić nawożenie trawy?
    • Nawóz do trawy na wiosnę – jaki nawóz do trawników warto wybrać? Kiedy koniecznie jest nawożenie trawy?
    • Oprysk na trawy – jak i kiedy go stosować, by pozbyć się chwastów z trawnika?
    • Nie wiesz jak pozbyć się mchu z trawnika? Sprawdź nasz poradnik!
    • Nawóz do traw – czym nawozić trawnik? Wybierz najlepszy nawóz do swojego trawnika i naucz się go używać

    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Strona WWW

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    O ile wzrosły ceny nawozów w porównaniu do 2021? Jak wygląda porównanie 2022 i 2021 roku? Jakie nawozy są najdroższe?

    Jaki nawóz pod ogórki gruntowe wybrać?

    Nawóz do borówek – postaw na sprawdzone rozwiązania i ciesz się z owocnych plonów!

    Nawóz do truskawek – skład i zastosowanie. Jak i kiedy należy nawozić truskawki?

    Nawóz jesienny do trawy – właściwości i zastosowanie. Jak używać nawozu jesiennego do trawnika?

    Nawozy NPK – wieloskładnikowe preparaty do pielęgnacji roślin. Poznaj ich skład i zastosowanie

    Nawóz do trawy, upraw oraz roślin ogrodniczych i domowych – rodzaje i korzyści ze stosowania

    Nawóz do traw – czym nawozić trawnik? Wybierz najlepszy nawóz do swojego trawnika i naucz się go używać

    Nawóz do warzyw – zadbaj o obfite, zdrowe zbiory i żyzną glebę naturalnymi metodami

    Skomentuj artykuł Cancel Reply

    Zobacz także

    Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

    13 stycznia, 2023

    Cena pszenicy – 2023 rokiem rekordowych cen zbóż. Skąd wysoka cena skupu i jakie są prognozy na resztę roku?

    7 stycznia, 2023

    Kiszone ziarno kukurydzy – wykorzystanie

    16 listopada, 2022

    Odmiany czosnku — jakie uprawia się w Polsce?

    16 listopada, 2022

    Czy warto kupować oryginalne części do Ursusa C-360?

    31 stycznia, 2023

    Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

    13 stycznia, 2023

    Cena pszenicy – 2023 rokiem rekordowych cen zbóż. Skąd wysoka cena skupu i jakie są prognozy na resztę roku?

    7 stycznia, 2023

    Części zamienne do maszyn ciągników rolniczych. Czym się różnią od oryginalnych?

    3 stycznia, 2023
    O serwisie
    O serwisie

    Twoje źródło wiedzy z branży rolniczej.

    Copyright © 2021 Contentation sp. z o.o.

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Wpisz powyżej i naciśnij Enter aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.