Dlaczego świeży laur jest tak ceniony w kuchni? Zapewnia nieporównywalnie bogatszy aromat niż suszone sklepowe odpowiedniki. Poza tym jest bardzo łatwy w uprawie, przechowywaniu i świetnie sprawdza się jako roślina ozdobna. Poznaj nasz poradnik uprawy!
Wawrzyn szlachetny – co to za roślina
Dlaczego zwycięzcę konkursu czy zawodów nazywa się laureatem? Ponieważ już od starożytności osoba, która wygrywała w danej dyscyplinie, otrzymywała symbol chwały i zwycięstwa – wieniec laurowy, przygotowany z liści wawrzynu szlachetnego. Dzisiaj roślina ta nadal ceniona jest za piękny kształt, właściwości prozdrowotne i korzyści z wykorzystywania jej w gastronomii. Co więcej, w zasadzie każdy może mieć jej egzemplarz w swoim domu lub ogrodzie. Drzewko laurowe nie wymaga ani specjalnej gleby, ani przebywania w bardzo wysokich temperaturach. Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych przezimuje nawet na zewnątrz, co oznacza, że nie musi być sadzone w doniczkach.
Drzewko laurowe i jego charakterystyka
Dawniej, aby otrzymać laur, trzeba było okazać się najlepszym w jednej z dyscyplin igrzysk olimpijskich. Dzisiaj wystarczy kupić sadzonkę, by mieć swój krzew w domu. W warunkach naturalnych drzewo laurowe może osiągać wysokość 8-10 metrów. Ma bardzo charakterystyczne lancetowate (ostro zakończone) liście koloru zimnozielonego. Ich długość sięga 10 cm, a szerokość 3 cm. Po zgnieceniu wydają charakterystyczny aromat, który jest pożądany szczególnie do przygotowywania potraw. Liść laurowy jest chętnie stosowany jako kadzidełko, którego zapach ma działanie kojące nerwy i pozytywnie wpływa na drogi oddechowe. Dodatkowo liście laurowe posiadają też cenne właściwości lecznicze np. pomocne w usprawnianiu pracy wątroby, trawienie, usuwanie łupieżu, czy trądziku. Pojedyncze listki laurowe świetnie też odstraszają szkodniki.
Jak uprawiać liść laurowy w domowych warunkach?
W większości przypadków roślina ta będzie uprawiana w donicy. To najlepszy sposób na wyhodowanie domowych liści laurowych. Dlaczego? Ponieważ w sezonie zimowym trzeba będzie przechować ją w nieco chłodniejszym pomieszczeniu. Poza tym krzew laurowy wymaga nieco ciasnego miejsca do wzrostu. Dlatego gliniane donice będą optymalne do wsadzenia rośliny. Podczas wzrostu, czyli w okresie letnim, bardzo dobrze znosi warunki zewnętrzne. Jest rośliną wymagającą sporej wilgotności powietrza, dlatego trzeba ją regularnie zraszać. Gdy temperatura otoczenia na zewnątrz spada poniżej zera, należy przenieść krzew w miejsce wolne od mrozu i chłodnych podmuchów wiatru. Najlepiej zimową ją w otoczeniu nieprzekraczającym kilku stopni Celsjusza.
Liść laurowy – uprawa i wymagania glebowe
Uprawa wawrzynu rozpoczyna się od wybrania sadzonki. Najłatwiej jest zaopatrzyć się w nią w jednym ze sklepów ogrodniczych, a nawet poszukać odmian występujących w marketach. Jeśli należysz do bardziej ambitnych ogrodników, możesz pokusić się o wysiew nasion wawrzynu. Uprawa liścia laurowego wymaga zastosowania przepuszczalnej próchniczej gleby. Żyzny podkład można stworzyć z domowego kompostu lub wybrać uniwersalną ziemię z dowolnego sklepu ogrodniczego. Bardzo dobrym pomysłem jest stworzenie drenażu na dnie donicy. Można do tego wykorzystać granulki keramzytu, który świetnie odprowadzi nadmiar wody z korzeni. Liść laurowy w doniczce można sadzić w towarzystwie innych roślin.
Liść laurowy w doniczce – podlewanie i nawożenie
Sposób nawadniania różni się w zależności od pory roku. Latem, gdy laur wystawiony jest na działanie promieni słonecznych, podlewanie powinno być częstsze. Zwracaj uwagę na stopień przesuszenia wierzchniej warstwy podłoża. Możesz wtedy podlewać roślinę, kierując delikatne strumienie wody również na liście. Lato jest świetnym okresem na regularne stosowanie nawozu. Do tej rośliny proponowane są produkty mineralne stosowane raz na dwa tygodnie do końca sierpnia. Gdy spadki temperatury sięgają kilku stopni nad zerem, warto ograniczyć nawadnianie do absolutnego minimum. W ten sposób ochronisz roślinę laurową od występowania chorób spowodowanych nadmiernym zawilgoceniem korzeni.
Drzewo laurowe i pozyskiwanie liści
Co bardzo ważne, krzew laurowy można swobodnie przycinać. Jest na to odporny i dzięki temu świetnie sprawdza się do cyklicznego pobierania listków do potraw. Poza tym wawrzyn bardzo dobrze nadaje się do kształtowania, co czyni go niezwykle plastyczną roślinę ozdobną. Bardzo ważne jest natomiast zrywanie przesuszających się liści, jeśli nie nadążysz wykorzystywać ich wszystkich. Krzew laurowy można uprawiać dla świeżych i suszonych liści. Zupa, czy bigos wzbogacone zerwanymi prosto z drzewka i zgniecionymi liśćmi nabiorą niespotykanego dotąd aromatu.
Laur i jego rozmnażanie – szczepienie krzewu
Fakt, że laur bardzo dobrze znosi cięcie, powoduje, że wawrzyn szlachetny świetnie nadaje się do pobierania szczepek. W tym celu należy znaleźć pędy posiadające na wierzchołkach młode, miękkie listki. Możesz uciąć taką gałązkę nieco poniżej dorosłych liści laurowych. Gdy już uzyskasz jedną szczepkę, warto przyciąć ją kilka milimetrów poniżej w pełni rozwiniętego liścia. Potem obrywasz wszystkie dorosłe egzemplarze, pozostawiając jedynie te młode. Na koniec możesz wsadzić tak pozyskaną sadzonkę i umieścić ją w niewielkiej doniczce z ziemią. Po kilku tygodniach roślina ukorzeni się. W ten sposób masz nowe drzewko laurowe!
Uprawa liścia laurowego dla celów leczniczych – zastosowanie
Poza szeroką użytecznością w kuchni liść bobkowy wspaniale nadaje się do tworzenia mikstur prozdrowotnych. Napar przygotowuje się z kilku gramów liści, które następnie zalewa się wrzątkiem. Możesz również stworzyć wywar z lauru, który trzeba przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku aż do powolnego wystudzenia po kilku godzinach. Tak przygotowany napar laurowy można stosować wewnętrznie i zewnętrznie. Świetnie wspomaga działanie wątroby, wspiera trawienie i odchudzanie, bardzo dobrze radzi sobie również z wypłukiwaniem szkodliwych złogów z organizmu. Liść laurowy w ilości kilkunastu gramów możesz również zalać dobrej jakości olejem spożywczym i przygotować w ten sposób domowy olejek laurowy. Tak przygotowana miksturę wciera się w skórę, by ograniczać ból reumatyczny stawów.
Podsumowanie – laurus nobilis, czyli śródziemnomorski podarunek
Czy teraz masz jeszcze większą ochotę na posiadanie własnego drzewka laurowego? Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w ten sposób udekorować swój balkon, taras, a nawet kuchnię. Sięgnij po naturalne i ekologiczne liście laurowe wyhodowane w domu i ciesz się ich wspaniałymi właściwościami.
Powiązane artykuły:
- Uprawa derenia jadalnego (Cornus mas) w ogrodzie – sadzenie i dbanie o krzew
- Świdośliwa – uprawa krzewu. Czym jest Amelanchier i jak dbać o tę roślinę?
- Topinambur – uprawa słonecznika bulwiastego. Jak i po co sadzić, zbierać oraz pielęgnować tę roślinę?
- Rokitnik – co warto o nim wiedzieć? Za co jest ceniony?
- Uprawa Jagody Kamczackiej – jak przycinać, sadzić i nawozić krzew owocowy