Kwasica u krów spowodowana jest nieprawidłową, zbyt wysokoenergetyczną dietą. Na skutek obniżenia pH żołądka powstają nieprzyjemne i niebezpieczne dolegliwości ze strony układu pokarmowego bydła.
Kwasica u krów to jedna z najczęściej spotykanych chorób metabolicznych wśród bydła. Zakłóca ona stabilność ekosystemu żwacza, czyli części żołądka. Schorzenie to najbardziej zagraża krowom w okresie okołoporodowym. Głównym powodem przyczyniającym się do kwasicy bydła jest wprowadzenie nadmiernej ilości łatwo fermentujących węglowodanów do diety krowy.
Kwasica u krów – objawy
Kwasicę u krów najprościej zdiagnozować mierząc pH w ciele krowy – pojawia się, gdy jego wartość spada poniżej 5,6 na okres dłuższy niż 3 godziny. Do objawów, które widać gołym okiem należą:
- biegunka – w postaci półpłynnego, papkowatego kału;
- spadek masy ciała;
- obniżona produkcja;
- pogorszona kondycja;
- kulawizna – nieprawidłowy rozwój rogu kopytowego w racicach. Schorzenie to powoduje wytwarzanie się aminy i innych toksycznych związków w organizmie;
- mniejszy apetyt;
- zaburzenia rozrodu.
Kwasica u krów – profilaktyka
Należy stale obserwować swoje stado, aby być w stanie jak najszybciej wykryć ewentualnie dolegliwości zdrowotne wśród krów i szybko na nie reagować. Jest to szczególnie istotne przy wprowadzaniu jakichkolwiek zmian żywieniowych. Do prawidłowego funkcjonowania, żwacz potrzebuje odpowiednich warunków beztlenowych, przy których mikroflora może się prawidłowo rozwijać.
W ramach profilaktyki kwasicy u krów warto dodać do ich diety poniższe substancje wspomagające prawidłowe funkcjonowanie i stabilną pracę układu trawiennego:
- węglan sodu;
- tlenek magnezu;
- kreda z polimorficznych alg morskich;
- żywe kultury drożdży.
Stymulują one wzrost bakterii celulolitycznych, wspomagają proces fermentacji oraz zwiększają pH zawartości żwacza. Do innych metod zapobiegania powstawaniu tego schorzenia należą:
- zbilansowanie dawek pokarmowych i kontrola ich pobierania;
- dostęp do stołu paszowego i wody;
- unikanie stresu;
- zapewnienie odpowiednich warunków i czasu odpoczynku;
- stopniowe przyzwyczajanie zwierząt do nowych pasz;
- na początku laktacji stosowanie związków buforujących treść żwacza.
Kwasica u krów jest stosunkowo często spotykanym problemem wśród hodowców bydła. Możesz jednak podjąć proste kroki, dzięki którym skutecznie zapobiegniesz tego typu problemom. Zdrowie twojego stada przekłada się nie tylko na dobrobyt krów, ale też większe zyski związane z ich dużą produktywnością oraz mniejsze koszty leczenia.
Powiązane artykuły:
- Wzdęcie żwacza – najczęściej spotykane schorzenie układu pokarmowego wśród polskich krów
- Ketoza u krów – jak ją rozpoznać i leczyć? Poznaj objawy i sposoby zapobiegania ketozie u bydła
- Ruja u krowy — jak rozpoznać jej objawy?
- Ile żyją krowy? Jakie gatunki krów żyją najdłużej? Od czego zależy długość życia krowy?
- Mastitis – zapalenie gruczołu mlekowego w wymionach u krów mlecznych