Podejmując prace budowlane albo ogrodowe, często możesz mieć dylemat, czy zdecydować się na zakup narzędzi, czy lepszym wyborem będzie skorzystanie z wynajmu urządzeń. To drugie rozwiązanie oferuje wypożyczalnia sprzętu, w której za każdy dzień wynajmu płaci się ustaloną stawkę. W artykule podpowiemy, kiedy taka opcja jest najkorzystniejsza, a w jakich sytuacjach sprawdzi się kupno narzędzi.
Kiedy zdecydować się zakup urządzeń?
Zamiast skorzystać z oferty wypożyczalni sprzętu budowlanego lub ogrodniczego, często lepiej zaopatrzyć się we własne narzędzia. Warto wybrać tę opcję, jeśli:
- urządzenia będą przez nas eksploatowane z dużą częstotliwością i przez długi czas,
- stale potrzebujemy szybkiego dostępu do narzędzi,
- mamy wystarczająco dużo miejsca, aby przechowywać sprzęty,
- cena ich nabycia nie jest duża.
Zakup, a nie wynajem maszyn budowlanych bądź sprzętu ogrodniczego jest opłacalny przede wszystkim dla firm, które zajmują się remontami czy pielęgnacją zieleni. Takie rozwiązanie pozwoli sprawnie wykonywać zlecone prace. Jest to również korzystne dla osób, które samodzielnie wykonują prace we własnym ogrodzie. Natychmiastową dostępność sprzętu docenią także zapaleni majsterkowicze.
Które sprzęty warto zakupić?
Niektóre urządzenia są przez nas używane częściej, inne rzadziej, dlatego, mając alternatywę – zakup lub wynajem sprzętu ogrodniczego czy budowlanego – rozważ, czy regularnie będziesz ich używać. Jeśli częstotliwość będzie duża, korzystniej nabyć nowy sprzęt.
Dotyczy to:
- wiertarko-wkrętarki – przydaje się do wywiercania otworów w ścianach i montowania różnych elementów wyposażenia, dlatego jest to sprzęt, który powinien znaleźć się w każdym gospodarstwie domowym;
- kosiarki spalinowej albo elektrycznej – warto ją kupić wówczas, gdy na terenie przydomowej posesji znajduje się trawnik, który należy regularnie pielęgnować;
- myjki ciśnieniowej – za jej pomocą szybko i dokładnie umyjesz samochód, podjazd przed domem wykonany z kostki brukowej, rower, elewację, okna czy taras.
Jeśli posiadasz ogród, dobrym rozwiązaniem jest zakup podkaszarki, za pomocą której usuniesz trawę czy chwasty z trudno dostępnych miejsc, w tym znajdujących się przy drzewach, ścianach budynków i ogrodzeniu. W sytuacji, gdy masz żywopłot, przyda się nabycie specjalnych nożyc, dzięki którym sprawnie przystrzyżesz roślinność, nadając jej pożądane kształty.
Wynajem sprzętu budowlanego bądź ogrodniczego – zalety rozwiązania
Zamiast kupować niektóre sprzęty, często lepiej je wynająć. Takie usługi zapewnia wypożyczalnia narzędzi. Warto skorzystać z jej oferty, jeśli:
- maszyny zostaną wykorzystane jednorazowo albo będą użytkowane z małą częstotliwością, na przykład tylko w czasie remontu bądź prac w ogrodzie realizowanych wiosną czy jesienią,
- zależy nam, aby skorzystać z profesjonalnego sprzętu i mieć gwarancję tego, że nie zepsuje się podczas eksploatacji – wypożyczalnia regularnie serwisuje urządzenia i dba o ich prawidłowy stan techniczny, co gwarantuje wysoki komfort użytkowania,
- nie mamy wystarczających środków finansowych, aby zakupić nowy sprzęt, i nie chcemy narazić się na dodatkowe koszty, jakie wiążą się z udzieleniem finansowania przez bank,
- musimy szybko rozpocząć prace i nigdzie nie możemy kupić odpowiednich produktów – wypożyczalnia oferuje dostęp do sprzętów „od ręki”.
Dodatkową korzyścią wypływającą z korzystania z wypożyczalni sprzętu jest ubezpieczenie większych i droższych urządzeń, jakie otrzymujesz w cenie, a także profesjonalny serwis, który zapewnia szybką reakcję w razie awarii. Duże znaczenie ma też to, że w przypadku wynajmu sprzętów nie musisz wygospodarować dodatkowego miejsca, na przykład w garażu. Nie będziesz się również martwić kosztami konserwacji.
Sprzęty budowlane, które są często wynajmowane
Jeśli chodzi o wynajem sprzętu budowlanego, jest on zasadny wówczas, gdy masz zamiar wykorzystać:
- młot udarowo-obrotowy lub wyburzeniowy – służy do kucia w betonie czy kamieniu lub przebijania ścian, czyli przydaje się tam, gdzie konieczne jest wykonanie prac rozbiórkowych, wyburzeniowych czy instalacyjnych w ramach remontu albo adaptacji pomieszczeń,
- wiertarkę udarową – przyda się podczas wiercenia dużych otworów w materiałach stalowych bądź drewnianych,
- szlifierkę, która umożliwia obróbkę wykończonych powierzchni,
- betoniarkę, a gdy zaprawa cementowa ma być rozrobiona w niewielkich ilościach, na domowe potrzeby – mieszarkę,
- zagęszczarkę – pozwala ubić grunt, aby możliwe było ułożenie na przykład kostki brukowej,
- opalarkę – sprzęt stosowany między innymi do usuwania starej farby,
- gilotynę do płytek, dzięki której można zapobiec ukruszeniu materiału.
Wypożyczalnia sprzętu budowlanego oferuje również urządzenia, które pomogą szybko oczyścić powierzchnie i przygotować je na przykład do malowania ścian czy ułożenia płytek na podłodze. W tym wypadku sprawdzi się wypożyczenie:
- odkurzacza wodnego do pyłu,
- zrywacza do wykładzin,
- urządzenia do usuwania tapet.
Wynajem jest opłacalny między innymi dla wykonawców, którzy dopiero zaczynają działalność na rynku i nie mają wystarczających środków finansowych, aby zakupić wysokiej jakości sprzęt, a chcą za pomocą profesjonalnych narzędzi sprawnie wykonywać pierwsze zlecenia. To rozwiązanie korzystne również dla osób, które raz na kilka czy kilkanaście lat samodzielnie wykonują remont domu lub mieszkania.
Wynajem sprzętu ogrodniczego – jakie urządzenia warto wypożyczyć?
Skorzystanie z usług wypożyczalni sprzętu ogrodniczego to opcja, którą możesz zastosować do:
- zakładania ogrodu i samodzielnego nasadzania roślinności oraz wznoszenia elementów architektury ogrodowej,
- prac ogrodowych wykonywanych z niewielką częstotliwością.
W szczególności warto wynajmować te sprzęty, które są zwykle używane tylko raz w roku. Chodzi o:
- glebogryzarkę – służy do mechanicznego spulchniania gleby w celu poprawy jej właściwości i przygotowania do uprawy roślin czy aplikacji nawozów,
- walec do trawników, który zapewnia aerację, a więc napowietrzenie trawy – tego typu czynność wykonuje się przeważnie na wiosnę,
- wertykulator – za jego pomocą w ziemi tworzą się podłużne nacięcia, co pozwala na poprawę gospodarki powietrzno-wodnej w glebie i szybszy wzrost trawy.
Również dmuchawy do liści nie będziesz eksploatować zbyt często – urządzenie wykorzystuje się głównie w okresie jesiennym, gdy z drzew spada dużo liści i konieczne jest ich usunięcie z podjazdu czy chodnika w ogrodzie. Dobrym pomysłem jest również wynajem łuparki do drewna, dzięki której możesz szybko dzielić klocki na mniejsze kawałki, a także przydatnej w okresie zimowym odśnieżarki.
Bez względu na to, jakie prace wykonujesz, ważne jest zabezpieczenie głowy czy rąk przed uderzeniami. Wypożyczalnia sprzętu budowlanego i ogrodniczego, dostępna w jednym z wielu marketów OBI, oferuje również wynajem kasków i odzieży ochronnej.
Jaka opcja lepsza – zakup czy wynajem sprzętu budowlanego i ogrodniczego? Podsumowanie
Mając dylemat – zakup czy wypożyczenie urządzeń służących do realizacji prac budowlanych lub ogrodniczych, zawsze kieruj się tym, jak często będziesz wykorzystywać poszczególne sprzęty. W przypadku regularnego zapotrzebowania bardziej opłacalny jest zakup, ale w sytuacji, gdy narzędzia będą używane sporadycznie, lepszą opcją jest najem. Skorzystanie z usług wypożyczalni jest przydatne na przykład wówczas, gdy potrzebujemy młota wyburzeniowego, szlifierki oraz betoniarki, a podczas prac pielęgnacyjnych w ogrodzie – glebogryzarki, wertykulatora lub walca do trawników.
Czasem jednak te urządzenia, które, wydawać by się mogło, są stosowane regularnie, przydadzą nam się tylko okazjonalnie. Jest tak na przykład w przypadku kosiarki, którą wykorzystamy dwa-trzy razy w roku do pielęgnacji trawnika przy domku letniskowym. Wówczas także warto zdecydować się na najem.
Źródła:
- https://kb.pl/porady/wypozyczalnia-sprzetu-ogrodniczego-lepiej-wypozyczyc-czy-kupic/
- https://www.budowa-ogrod.pl/artykul/jak-wypozyczac-sprzet-budowlany-i-ogrodowy-71079
- https://www.liderbudowlany.pl/artykul/maszyny-i-sprzet/budowlane-maszyny-sprzet-sprzedaz-wynajem/dlaczego-warto-korzystac-z-uslug-wypozyczalni-sprzetu-budowlanego/
Zdjęcia: 123rf.com
Artykuł sponsorowany
Powiązane artykuły:
- Ile kosztuje godzina pracy koparki 2023?
- Jak założyć ogród przy nowym domu
- Najlepsze uczelnie rolnicze w Polsce. Gdzie iść na studia dla profesjonalistów?
- Jak kupić dom na wsi z drugiej ręki, jakie dokumenty są potrzebne
- Prace w ogrodzie – jakie narzędzia warto mieć?