Aby drzewka owocowe zdrowo rosły, przynosząc plony oraz stając się ozdobą Twojej działki, musisz o nie odpowiednio zadbać. Na wiosnę niezbędna jest ich przycinka oraz oprysk. Poznaj, w jaki sposób to zrobić, a także sprawdź, dlaczego przydatne Ci będą pilarka do gałęzi oraz opryskiwacz akumulatorowy.
Wiosenna przycinka drzew owocowych
Przycinanie drzew owocowych to bardzo ważna czynność, które nie możesz zaniedbać. Usunięcie starych, połamanych lub chorych konarów sprawi, że korona stanie się:
- bardziej przewiewna, dzięki czemu gałęzie będą mniej narażone na rozwój wilgoci oraz rozprzestrzenianie się wirusów czy grzybów,
- lepiej doświetlona, czego efektem będzie to, że owoce staną się słodsze i będą posiadały odpowiednią barwę.
Jeśli zastanawiasz się, kiedy przycinać drzewa owocowe, optymalny termin to 7–14 dni po kwitnieniu – na przykład w odniesieniu do jabłoni przypada ono na przełom kwietnia i maja. Pamiętaj, że w przypadku młodych roślin cięcie możesz wykonać dopiero po 3–4 latach od ich posadzenia.
Jeśli chodzi o przycinanie drzew owocowych, istotne jest też to, aby używać wysokiej jakości narzędzi. Pamiętaj o dezynfekcji sprzętów po przycięciu każdego drzewka, na przykład za pomocą denaturatu. Dzięki temu zapobiegniesz przenoszeniu chorób między roślinami.
>>Poznaj, jakich narzędzi użyć do formowania krzewów ogrodowych na wiosnę.
Elektronarzędzia do cięcia drzew owocowych
Przycinanie drzew owocowych (śliwy, jabłoni, gruszy) warto wykonać za pomocą funkcjonalnych urządzeń, które są wygodne w użytku, a ich ostrza są wytrzymałe. Dobrym pomysłem jest zakup pilarki z prowadnicą oraz piły łańcuchowej RYOBI. Działają one w ramach bezprzewodowego systemu ONE™, w którym jeden akumulator wykorzystasz do zasilania wielu sprzętów.
Pilarka z prowadnicą do wysokich gałęzi
Znacznie ułatwisz sobie przycinanie drzew owocowych wiosną, jeśli zastosujesz pilarkę do gałęzi RYOBI. To bardzo wygodny podczas użytkowania sprzęt, gdyż:
- ma zasięg nawet do 3 m oraz wytrzymałą prowadnicę Oregon® o długości 20 cm, co pozwoli Ci sięgnąć do wyżej położonych gałęzi – dzięki temu unikniesz ryzyka upadku z drabiny i odniesienia ciężkiej kontuzji,
- cechuje się wysokim momentem obrotowym oraz dużą prędkością łańcucha (5,5 m/s), co w połączeniu z głowicą o kącie 30° zapewnia precyzyjne cięcie.
Zaletą jest też automatyczne smarowanie łańcucha i prowadnicy, co zapewnia nieprzerwaną pracę przez długi czas.
Piły łańcuchowe do grubych pni
Podczas wiosennych porządków nierzadko zdarza się, że trzeba ściąć drzewo owocowe. Dzieje się tak wówczas, gdy:
- jest ono chore lub uszkodzone, a więc w przypadku wichury może ono spaść na ziemię, wywołując zagrożenia dla otoczenia,
- przeszkadza ono w szybkiej komunikacji po ogrodzie, na przykład z uwagi na dobudowanie grillowiska.
W takich sytuacjach idealnie sprawdzi się piła łańcuchowa RYOBI. Wysoka wydajność dzięki silnikowi bezszczotkowemu i dużej prędkości łańcucha, dochodzącej do 22,5 m/s, a także szereg rozwiązań ułatwiających obsługę (miękki uchwyt antywibracyjny, wygodny system napinania łańcucha) to największe atuty tego urządzenia.
Kiedy można opryskiwać drzewa?
Opryski są potrzebne, aby rośliny były zabezpieczone przed atakami szkodników i wirusów oraz mogły wydać obfite plony. Jeśli zastanawiasz się, kiedy pryskać drzewa owocowe, pamiętaj, że warto to robić wówczas, gdy:
- na gałęziach pojawiły się pąki liściowe, ale nie ma jeszcze listków,
- temperatura powietrza wynosi co najmniej 7°C.
Oprysk należy wykonać wówczas, gdy jest bezwietrzna pogoda. Dzięki temu nie dojdzie do utraty dużych ilości preparatu.
Opryskiwacz akumulatorowy RYOBI
Aby zabezpieczyć drzewka owocowe przed szkodnikami, zastosuj opryskiwacz RYOBI. Jego użytkowanie jest wyjątkowo proste, gdyż do dyspozycji masz:
- zbiornik z wbudowaną miarką, pozwalający na monitorowanie poziomu płynu,
- zintegrowaną z konstrukcją lancę, którą obsłużysz jedną ręką,
- regulowany rozpylacz, umożliwiający zmianę sposobu rozprzestrzeniania preparatu.
Dużą zaletą jest też to, że nie trzeba pompować płynu. Aby uzyskać odpowiednie ciśnienie, wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk.
Opryskiwacz plecakowy akumulatorowy RYOBI
Jeśli w Twoim ogrodzie rośnie dużo drzewek owocowych i zależy Ci na wysokim komforcie pracy, wybierz opryskiwacz plecakowy RYOBI. Eliminuje on zmęczenie dzięki temu, że ma:
- plecak z miękkim obiciem,
- metalową obudowę, pozwalającą na optymalne rozłożenie ciężaru,
- blokadę włącznika, która umożliwia ciągły oprysk.
Zamgławiacz – do czego służy?
Zamgławiacz ogrodowy pozwala szybko rozpylić wodę bądź środki ochrony roślin. Taki sprzęt przyda Ci się wówczas, gdy chcesz:
- ochronić drzewka owocowe przed szkodnikami,
- nawodnić rośliny podczas upałów,
- zwalczyć plagę komarów w ogrodzie.
Przewagą zamgławiacza RYOBI nad opryskiwaczem jest to, że rozpylony środek utrzymuje się przez długi czas w powietrzu. Ponadto cząsteczki chemiczne mogą przemieszczać się nawet do 4,5 m, równomiernie osiadając na gałęziach i przenikając do trudno dostępnych miejsc, takich jak spód liści. Dzięki zasilaniu akumulatorowemu możliwa jest ciągła praca, bez konieczności pompowania.
Przycinanie drzew – przydatny sprzęt
Przycinanie drzew owocowych jest możliwe, jeśli zastosujesz pilarkę do gałęzi oraz piłę łańcuchową. Ponadto przyda Ci się akumulatorowy sekator, który posłuży do obróbki niżej położonych gałązek. Ścięte resztki szybko usuniesz za pomocą dmuchawy RYOBI.
Artykuł promocyjny
Powiązane artykuły:
- Jaki nawóz pod drzewa owocowe na wiosnę wybrać? Jakie komposty naturalne są warte uwagi? O czym trzeba pamiętać podczas nawożenia?
- Ochronne opryski – drzewka owocowe. Terminarz, substancje
- Podlewanie drzewek owocowych: jak dbać o sad w swoim ogrodzie
- Jesienne opryski drzew owocowych — jak wyglądają?
- Oprysk drzew owocowych na robaki – ciesz się dużymi, zdrowymi zbiorami