Jagoda kamczacka każdego roku zdobywa coraz większą popularność. Można spotkać ją na ogródkach działkowych, ale nie tylko. Ponieważ to wytrzymały krzew pojawiają się również jego plantacje. Jego owoce mają słodko-kwaśny smak i dobrze nadają się na różnego rodzaju przetwory. W jaki sposób zadbać o tę długowieczną roślinę i jakie PH powinna mieć gleba, w której ją posadzisz?
Jagoda kamczacka – długowieczna roślina warta uwagi
Ta roślina może żyć i rodzić owoce nawet do 35 lat! Jej prawidłowa nazwa to wiciokrzew siny i poza podobnymi owocami nie ma wiele wspólnego z jadalnymi borówkami. Są one rozprzestrzenione głównie na półkuli północnej, w obszarach o umiarkowanym bądź zimnym klimacie, co sprawia, że jest naprawdę wytrzymała i dobrze radzi sobie w chłodnym, polskim klimacie. Odporna na mrozy, nie traci kwiatów nawet przy niewielkich, wiosennych przymrozkach. Ponieważ jest obcopylna, sadzonki najlepiej uprawiać co najmniej parami. Roślina osiąga do 1,6 m wysokości.
Odmiany jagody kamczackiej – jakie wybrać do uprawy?
Różnorodne odmiany jagody kamczackiej mogą dojrzewać w różnym czasie, a także różnić się smakiem jagód. Mogą więc nadawać się do różnych celów, np. do fermentacji, bądź tworzenia dżemów albo soków. Dzięki temu, że różne odmiany są łatwo dostępne, możesz dopasować je do swoich potrzeb. Jedną z nich, która daje najwięcej owoców to Aurora. Daje ona słodki plon w ilości dochodzącej nawet do 5,5 kg z jednego krzewu. Jeśli z kolei zależy ci na jakości owoców, warto wybrać Borealis, a duże i smaczne uzyskasz, jeśli wybierzesz odmianę Boreal Blizzard.
Jagoda kamczacka Wojtek – polska odmiana
Szukasz rośliny, która będzie idealnie dostosowana do panujących w Polsce warunków? Wybierz odmianę Wojtek. Jest ona bardzo popularna i łatwo dostępna, dlatego dobrze nadaje się zarówno do uprawy amatorskiej, jak i plantacyjnej. Te krzewy jagody kamczackiej zakupisz już za 25-30 zł. Nie jest to więc wysoki koszt, a bez wątpienia będziesz zadowolony z jej plonów! Wojtek osiąga do 1,2 m wysokości, a każdego roku zbierzesz do ok. 5 kg owoców.
Uprawa jagody kamczackiej – sadzenie, nawożenie i wymagania glebowe
Jak większość owocowych drzewek i krzewów, jagoda kamczacka lubi słoneczne stanowisko. Najlepsza gleba jest żyzna i umiarkowanie wilgotna, o lekko kwaśnym odczynie. Nawóz, jaki możesz wykorzystać to na przykład obornik, kompost, bądź inny naturalny specyfik, który przyśpieszy jej wzrost. Na jedną roślinę powinieneś wykorzystać ok. 10-15 kg wybranej substancji. Jagodę należy posadzić wiosna, bądź jesienią, a jeśli od razu zaopatrzyłeś się w kilka, odległość między nimi powinna wynosić około 1,5 metra. Poza okresem suszy rośliny nie trzeba podlewać.
Sadzenie jagody kamczackiej – przycinanie pędów suchodrzewu jadalnego
Pędy tej rośliny nie muszą być skracane. Dlatego też jeśli właśnie ją posadziłeś, po prostu się tym nie przejmuj. Dopiero gdy jagoda urośnie, możesz o nią zadbać, usuwając martwe elementy, takie jak suche lub złamane gałęzie. To wydłuży jej życie, a także wpłynie pozytywnie na ilość plonów. Suchodrzew kamczacki nie wymaga więc specjalnej troski, a jego uprawa i pielęgnacja zajmuje bardzo mało czasu. To sprawia, że świetnie sprawdzi się w ogrodzie osób nieszczególnie zainteresowanych roślinami, a które po prostu chcą latem cieszyć się zbiorami ze swojego ogrodu.
Krzew jagody a szkodniki i choroby
Jagoda należy do mało wymagających i wytrzymałych gatunków, dlatego nieczęsto imają się jej choroby. Jednakże jeśli zauważysz nalot na liściach, może oznaczać to chorobę wynikającą np. z osłabienia zbyt słabą glebą. Ponadto może zdarzyć się, że liście będą niszczone przez szkodniki. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzi się oprysk skutecznymi, ale nietoksycznymi dla człowieka specyfikami. W ten sposób znacznie lepiej zadbasz o posiadane przez siebie sadzonki!
Owoce jagody kamczackiej – jak uprawiać te specyficzne borówki
Owocowanie rośliny jest naprawdę wczesne. Zbiór można rozpocząć często nawet przed truskawkami. W trzecim roku od posadzenia z jednego krzewu będziesz mógł zebrać ok. 0,5 kg, a ta liczba będzie się stopniowo zwiększać do 5-6 kg. Dojrzałe owoce są słodkie i nieco kwaśne, bez szczególnej goryczki. Zbiór należy rozpocząć, gdy plon nie będzie w pełni dojrzały, ponieważ w innym przypadku po prostu zacznie opadać. Ponadto cały ten proces jest stosunkowo nierównomierny, co wiąże się z tym, że należy zbierać je stopniowo. Po zebraniu owoce możesz zamrozić, dzięki czemu będziesz mógł cieszyć się świeżością tych jagód smakołyków przez cały rok.
Borówka kamczacka – zdrowotne właściwości i zastosowanie rośliny
Wiciokrzew kamczacki niezależnie od tego, czy jest to polska odmiana, czy jakakolwiek inna, ma niewielkie wymagania oraz bardzo duże właściwości prozdrowotne. Zawierają liczne witaminy, w tym A i C, dzięki czemu pozytywnie wpływają na odporność. Ponadto roślina ta zawiera wiele cennych substancji, takich jak kwasy organiczne, czy flawonoidy oraz mikroelementy, np. jod, potas, fosfor, żelazo, miedź, czy wapń. Dlatego warto uprawiać jagodę kamczacką, jeśli zależy ci na zdrowym odżywianiu się.
Warto uprawiać jagodę kamczacką – nalewki i różne przetwory
Ten jagodowy krzew to nie tylko pyszne owoce, ale także duże możliwości, jeśli chodzi o tworzenie różnorodnych smakołyków. Możesz zrobić z niej pyszny dżem, a także wycisnąć z owoców sok, bądź przygotować marmoladę. Takie konfitury na pewno znikną szybciej, niż się pojawią! Dobrym pomysłem jest stworzenie także smacznej i naturalnej nalewki, zwłaszcza jeśli przepadasz za alkoholem. To wszystko sprawia, że sadzonki jagody kamczackiej po prostu warto zakupić i posadzić w swoim ogrodzie.
Nie masz więc na co czekać! Poszukaj w swoim ogrodzie miejsca na jagodę, a następnie ciesz się jej uprawą i smacznymi owocami przez długie lata.
Powiązane artykuły:
- Jagoda – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
- Jagody goji – uprawa, sadzenie, nawożenie. Jak uprawiać kolcowój?
- Świdośliwa – uprawa krzewu. Czym jest Amelanchier i jak dbać o tę roślinę?
- Borówka – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze
- Uprawa winogrona w ogrodzie. Jak przygotować sadzonki, ciąć i sadzić winorośl