Masz całkiem spore uprawy zboża i nie chcesz, aby jakiekolwiek szkodniki zniszczyły twoje nakłady pracy? Stosowanie nawozów często okazuje się niewystarczające. Sprawdź, czym jest wołek zbożowy i jak uchronić przed nim plantację.
Obecnie zarówno w Polsce, jak i na świecie jest cała seria szkodników i owadów, które atakują między innymi zboża uprawne. Według ekspertów z dziedziny rolnictwa to właśnie wołek zbożowy jest najbardziej uciążliwym owadem jeśli chodzi o wszelkiego rodzaju uprawy. Jego zwalczanie wymaga sporo samozaparcia oraz stosowania odpowiednich preparatów zabezpieczających. Wołki zbożowe żerują głównie na zbożach wszelkiego rodzaju. Ten owad przede wszystkim gryzie i jest wyposażony w parę naprawdę mocnych czułek. Poniższy artykuł rozjaśni ci wszelkie kwestie związane z walką z owadami takimi, jak np. wołek zbożowy.
Wołek zbożowy – charakterystyka szkodnika zbożowego
Popularne wśród rolników wołki zbożowe to owady należące do rodziny chrząszczowatych. Najczęściej samice mają długość do 5 cm, natomiast samce są nieco mniejsze. Cechą wyróżniającą te owady jest przede wszystkim ich chitynowy pancerzyk, który błyszczy i jest bardzo wyraźny z daleka. Niewielkie chrząszcze nie posiadają skrzydeł z błony, a jedynie zewnętrzny, delikatny pancerzyk. Musisz wiedzieć, że wołki zbożowe wyróżniają się też nietypowym jak dla owada kształtem. Dzięki temu bez problemu odróżnisz je od innych szkodników na polach uprawnych. Niestety za dnia wołki są praktycznie niewidoczne, gdyż żerują głównie po zmroku.
Wołki zbożowe rozmnażają się w ekspresowym tempie, co sprawia, że rozprzestrzeniają się niemalże na całą plantację w dość krótkim czasie. Najczęściej żyją w ogromnych stadach, co dodatkowo przekłada się na spore uszkodzenia roślin i zbóż w plantacjach. Sam cykl życiowy wołka zbożowego jest dość krótki. Wiele w tym przypadku zależy od zewnętrznych czynników atmosferycznych, czyli temperatury oraz wilgotności powietrza. Pamiętaj, że dorosłe osobniki – samice składają mnóstwo jaj w jednym momencie, a każde jajko umieszczają w osobnym ziarenku zboża. Średni czas życia samicy wołka zbożowego to około 2 lata i w tym czasie jest w stanie złożyć do 300 jaj. Ze złożonych larw wykształcają się larwy o delikatnie białej barwie i segmentowych ciałach. Wołek zbożowy, czyli inaczej sitophilus granarius w ciągu roku generuje nawet 5 pokoleń.
Wołek zbożowy a szkodliwość dla upraw zboża w Polsce
Ziarno, w którym zostały osadzone jaja wołka zbożowego ostatecznie może zostać całkowicie uszkodzone. Oznacza to, że po jego posadzeniu prawdopodobnie nie wyda plonów. Sama walka z wołkami zbożowymi może być naprawdę uciążliwa i prowadzi do wielu problemów u większości rolników. Ten szkodnik uznawany jest za jednego z najbardziej uciążliwych owadów żerujących na zbożach. Pamiętaj, że jaja tego owada mają możliwość rozwoju wyłącznie w ziarnach. Szkody, jakie ostatecznie może wyrządzić wołek są mocno dotkliwe dla gospodarstw rolnych. Szkodliwy owad zaliczany jest do tych z grupy magazynowych, czyli takich, które uwielbiają przebywać w zapasach pożywienia. W połączeniu z innymi szkodnikami, jak np. mącznik młynarek może zanieczyścić cały magazyn ziaren w krótkim czasie. Zastanawiasz się, gdzie najczęściej można spotkać wołki? Przede wszystkim w takich miejscach, jak:
- w mące;
- w kukurydzy;
- w ryżu;
- w ziarnach i gruboziarnistej kaszy;
- w płatkach owsianych;
- i wielu innych miejscach…
Wołka zbożowego na pewno bez problemu zauważysz w suchych warzywach czy nawet makaronach przechowywanych w domach. Kiedy wołek przedostanie się do pożywienia, prawdopodobnie cały zapas będzie nadawać się do wyrzucenia.
Wołek zbożowy a alergie
Według specjalistów wołki występujące w produktach zbożowych i magazynach zbożowych mogą wywoływać liczne alergie. Najnowsze badania wykazują, że wołek zbożowy niszczy nie tylko ziarna i plony. Wywołuje także u człowieka reakcje alergogenne poprzez aż 6 wykrytych alergenów. Klinicznym objawem uczulenia na wołka zbożowego jest nadwrażliwość płucna. Wystarczy odpowiednio wcześnie opanować te groźne szkodniki magazynowe i przerwać ich cykl rozwojowy. Dzięki temu unikniesz np. zaburzeń jelitowych.
Jak walczyć z wołkiem zbożowym? Najpopularniejsze sposoby
Metod zwalczania wołków zbożowych jest co najmniej kilka. Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na ich pozbycie się np. z kuchni lub magazynku domowego jest wyrzucenie wszystkich zainfekowanych towarów żywnościowych. To jedyny skuteczny sposób pozwalający na całkowite wyeliminowanie problemu wołka w domu. Pamiętaj, że larwy tego owada giną w temperaturach lodówkowych już po 30 dniach, a same jaja po około 19. Nie wiesz, w jaki sposób całkowicie pozbyć się narastającego problemu związanego z tym szkodnikiem? Wystarczy, że dokładnie przejrzysz swoje zapasy domowe. Wołki nie lubią hałasu, a więc na pewno wyjdą ze swoich kryjówek. Tego typu czynności dotyczą domowych problemów z tymi owadami.
Istnieją też sposoby na wołka zbożowego w uprawach. Działania prewencyjne dotyczą głównie rolników zmagających się z problemem wołka w ziarnach. Bardzo często okazuje się, że jaja wołków zostały zasiane wraz ze zbożem. W takiej sytuacji nie jesteś w stanie zrobić zbyt wiele – możesz tylko próbować pozbyć się szkodnika poprzez opryski. Prewencja w przypadku wołka zbożowego polega na kupowaniu sprawdzonych ziaren od pewnego źródła. Zadbaj też o czystość narzędzi rolniczych, które mogły mieć kiedykolwiek styczność z tym szkodnikiem. Wystarczy, że wyparzysz narzędzia oraz dokonasz ich dezynfekcji. Tutaj możesz też użyć specjalnych preparatów chemicznych.
Środki chemiczne w opryskach i preparatach a wołki zbożowe
Oczywiście jest też rozwiązanie polegające na użyciu środków do walki z wołkami zbożowymi. To najskuteczniejsze rozwiązanie, które pozwala wyeliminować problem szkodnika nawet kiedy ten już znacząco się rozprzestrzenił w uprawach zbóż i nie tylko. Skuteczną metodą jest tzw. fumigacja. To po prostu użycie preparatu w formie dymu, który skutecznie zabija owady i eliminuje ich larwy. Takie środki stosuj wyłącznie w silosach oraz magazynach, gdyż do zastosowania domowego mogą być toksyczne dla człowieka.
Wołków zbożowych w rozsianych już ziarnach możesz pozbyć się używając chemii zawartej w nawozach i opryskach. To kolejny dobry sposób, aby wyeliminować obecność wszystkich insektów z pola uprawnego. Preparaty do walki z wołkiem zbożowym powinny być zarejestrowane w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Mimo wysokiego poziomu zawartości substancji chemicznych nie ma żadnych przeciwwskazań, aby stosować opryski w walce z wołkami, które mogą zniszczyć nawet ponad 20% plonów zboża.
Powiązane artykuły:
- Bąk owad – czym charakteryzuje się bąk bydlęcy? Czy jest groźny dla człowieka? Jak wyglądają bąki bydlęce?
- Oprysk na drutowce — czym są szkodniki?
- Oprysk na bukszpan i ćmę bukszpanową
- Złotook – czy to pożyteczny owad? Gdzie można go spotkać? Jaki ma wpływ na rośliny domowe?
- Szarańcza wędrowna zagrożeniem dla upraw rolnych