Close Menu
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Aktualności
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Szkodniki roślin

    Chowacz brukwiaczek (Ceutorhynchus napi) w rzepaku i kapuście – zwalczanie, charakterystyka i szkodliwość

    Karol JankowskiBy Karol Jankowski21 lipca, 2022Brak komentarzy4 Mins Read
    chowacz brukwiaczek

    Chowacz brukwiaczek to szkodnik, który jako pierwszy atakuje uprawy rzepaku i kapusty próbując je zniszczyć. Należy do grupy owadów z rodziny ryjkowcowatych.

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Chowacz brukwiaczek i jego charakterystyka
    2 Występowanie chowacza brukwiaczka w kapuście oraz rzepaku
    3 Chowacz brukwiaczek – próg szkodliwości
    3.1 Jak sprawdzić próg szkodliwości?
    4 Chowacz czterozębny
    5 Chowacz granatek
    6 Walka z chowaczami bywa trudna
    7 Zwalczanie chowaczy w rzepaku poprzez zabiegi łączone
    8 Szkodliwość w rzepaku chowacza brukwiaczka

    Chowacz brukwiaczek jest chrząszczem, który rozpoczyna nalot na młode rośliny rzepaku ozimego oraz kapustę. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda, oraz sprawdzić, w jaki sposób można go zwalczać, przeczytaj ten artykuł.

    Chowacz brukwiaczek i jego charakterystyka

    Ciało chowacza brukwiaczka jest niewielkie, bo raptem 3,2 do 4 mm, pokryte szarymi łuskami, koloru ciemnoszarego, bez żadnych plamek. Jego głowa jest wydłużona w cienki do dołu wygięty ryjek. Wiosną samice składają pojedyncze jaja do części wierzchołkowej młodych roślin lub formujących się w pędy nasienne. W młodych roślinach wygryzają dziury, jednak jeszcze większe spustoszenie robią larwy. W miejscach złożenia jaj powstają białe guzki spowodowane właśnie żerowaniem larw, przez co wierzchołkowa część rośliny ulega całkowitemu zniszczeniu, nie pozwalając roślinie na zawiązanie główki.

    Występowanie chowacza brukwiaczka w kapuście oraz rzepaku

    W przypadku kapusty w miejscu uszkodzenia wyrasta rozeta powykrzywianych liści i kilka maleńkich główek. Jeśli zaś chodzi o uszkodzenia rzepaku, to w dolnej części łodygi, w miejscu, w którym złożone zostały jaja, tworzą się cienkie rynny, skrzywienia oraz zgrubienia, gdzie z czasem łodygi popękają. Uszkodzone rośliny nie mają szans na prawidłowy rozwój, za wcześnie dojrzewają, a nasiona się osypują. Takie defektywne miejsca to doskonała droga dla infekcji chorób grzybowych.

    Chowacz brukwiaczek – próg szkodliwości

    Jednym z zabiegów agrotechnicznych jest zwalczanie chowaczy w rzepaku. Nie wolno dopuścić, by samice złożyły jaja, dlatego też w uprawach przeprowadza się wizję lokalną, aby sprawdzić, jaki jest próg szkodliwości.

    Zobacz też:
    Wciornastki – jak je zwalczać? Charakterystyka i postępowanie w przypadku inwazji

    Jak sprawdzić próg szkodliwości?

    By stwierdzić obecność chowacza na plantacji, jak i ocenić jego liczebność potrzebne będą żółte naczynia chwytne. Jeśli w ciągu trzech kolejnych dni znajdziemy 10 chrząszczy chowacza brukwiaczka lub 20 chowacza czterozębnego, będzie to oznaczało, że próg szkodliwości został przekroczony i należy przeprowadzić zabieg.

    Oprócz żółtego naczynia można taki zabieg przeprowadzić przy użyciu czerpaka. Korzystając z czerpaka entomologicznego, 2 do 4 odłowionych chrząszczy z 25 roślin rzepaku, oznaczają przekroczenie progu szkodliwości.

    Chowacz czterozębny

    Chowacz czterozębny to chrząszcz również z rodziny ryjkowcowatych, także atakujący uprawy rzepaku i kapusty. Jego ciało jest barwy brązowej, a znakiem szczególnym jest szarozielony odcień łuskowato owłosiony. Odnóża są w kolorze rdzwo-brązowym lub czerwono-żółtym, a ryjek u samca cały owłosiony, w przypadku zaś samicy owłosiony jedynie u nasady. Między pokrywami skrzydeł występuje jasna plamka, odróżniająca chowacza czterozębnego od pozostałych chowaczy. Jego wielkość kształtuje się od 2,5 do 3 mm. Wczesną wiosną atakuje najpierw kapustę, a w późniejszym terminie przelatuje na rzepak.

    Chowacz granatek

    Chowacz granatek to kolejny z gatunku chowaczy, osiągający rozmiary do 3 mm. Ten niewielki owalny chrząszcz jest koloru czarnego z charakterystycznym granatowym połyskiem. Także spotkać go można w rzepaku, a na skutek jego uszkodzeń pędy rzepaku ozimego zginają się, łamią i w końcu gniją. Jeśli rozerwie się taki zaatakowany pęd, w środku zobaczy się jasnokremowe larwy. Z końcem lata larwy schodzą do gleby i się przepoczwarzają.

    Walka z chowaczami bywa trudna

    W pierwszej kolejności warto zastosować wykorzystanie metod niewykorzystujących środków chemicznych. Należy ograniczyć zachwaszczenie oraz zbilansowanie nawożenia umożliwiając jak najlepszy wzrost roślin, oraz ich szybką regenerację w razie problemów z ich uszkodzeniami. Decyzja o zwalczaniu chemicznym musi być poparta realnym zagrożeniem uprawy. W ochronie chemicznej upraw należy systematycznie monitorować plantację, by wyłapać moment przekroczenia progu szkodliwości.

    Zobacz też:
    Oprysk z drożdży na ziemniaki – efekty i zastosowanie. Kiedy i po co stosować oprysk drożdżowy na uprawy?

    Zwalczanie chowaczy w rzepaku poprzez zabiegi łączone

    Aby ochrona była skuteczna najlepiej zastosować zabiegi łączone, które to coraz częściej są wybierane w agrotechnice rzepaku. Zastosowanie niektórych środków ochrony roślin z nawozami dolistnymi zwiększa zarówno czas działania, jak i ich skuteczność. W nowoczesnych technologiach uprawy rzepaku są możliwości łącznego zwalczania chowaczy łodygowych również z ochroną fungicydową. Koniecznie jednak należy trzymać się terminów zwalczania agrofagów, jak i okresów dokarmiania dolistnego. Terminy te mają być zbieżne, a temperatura powietrza nie powinna być wyższa niż 20 stopni Celsjusza. Najlepiej zabieg przeprowadzać w pochmurny dzień, ze względną wilgotnością powietrza (powyżej 60%), rośliny zaś muszą być osuszone z deszczu lub rosy. Bardzo ważne, aby rośliny były zdrowe, natomiast sam zabieg wolno przeprowadzać w godzinach wieczornych, po zakończonym oblocie pszczół. Opierać powinno się na publikowanych rozwiązaniach, już sprawdzonych i skutecznych.

    Przy stosowaniu insektycydów powinno się je przeprowadzać naprzemiennie, tak by ograniczyć powstawanie na nie odporności lokalnych populacji chowaczy. Część z insektycydów do zwalczania chowacza czterozębnego zwalcza także słodyszka rzepakowego.

    Szkodliwość w rzepaku chowacza brukwiaczka

    Larwy negatywnie wpływają na rzepak, ponieważ gromadnie żerując, zjadają miękisz wewnątrz łodygi, co zakłóca prawidłowy przepływ asymilatów. Roślina zaczyna żółknąć, a w konsekwencji przestaje rosnąć. Eksperci z Instytutu Ochrony Roślin w Poznaniu oszacowali, że chowacz brukwiaczek może przyczynić się nawet do 30% spadku plonów.

    Najważniejsze, aby w pierwszej kolejności nie dopuścić do złożenia jaj przez samicę chrząszcza, a by to było możliwe, konieczne jest stałe monitorowanie plantacji.

    Fot. Ilustracyjne: Ceutorhynchus pallidactylus via Flickr, CC BY-ND 2.0

    Archiwum: lipiec 2022
    Karol Jankowski
    Karol Jankowski

    Rolnictwem zajmuje się od najmłodszych lat. Razem z ojcem prowadzi duże gospodarstwo w okolicach Poznania. Miłośnik nowinek technologicznych, jako pierwszy w gminie zakładał ekologiczne uprawy. W wolnych chwilach lubi dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

    Zobacz także

    Biedronka azjatycka – jak rozpoznać objawy ugryzienia i zwalczać owady?

    Mszyca zbożowa — czym jest i jak zwalczać?

    Gnatarz rzepakowiec — czym jest i jak go zwalczać?

    Łokaś garbatek – niebezpieczny szkodnik dla twoich zbóż. Jak go zwalczać?

    Oprysk z sody na mszyce, czyli bezwzględny zabójca ogródkowych szkodników

    Tarczniki miseczniki – domowe sposoby zwalczania szkodników roślin doniczkowych. Jak zwalczyć tarczniki i inne uciążliwe owady?

    Jak zwalczać bielinki kapustniki – szkodniki upraw kapustnych?

    Pędraki – co to takiego? Jak z nimi walczyć? Czy są groźne dla człowieka?

    Wołek zbożowy – co to za owad? Jak wpływa na plantację zbóż? Jak się przed nim uchronić?

    Leave A Reply Cancel Reply

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Type above and press Enter to search. Press Esc to cancel.