Domek ogrodowy to praktyczny sposób na zagospodarowanie działki. Umożliwia przechowywanie narzędzi, akcesoriów basenowych, czy nawet przygotowywanie sadzonek na nadchodzący sezon. Tylko jak go wybrać, aby był funkcjonalny i jednocześnie nie zabierał zbyt wiele miejsca? Jest kilka wskazówek, którymi warto się kierować.
Jak wybrać domek ogrodowy na narzędzia?
Domki ogrodowe powinny być trwałe, dopasowane do potrzeb danej działki i umożliwiające wygodne składowanie różnych narzędzi. Wybór odpowiedniej opcji wcale nie jest taki prosty. Aby znaleźć złoty środek między ceną a jakością, należy zwrócić uwagę na takie czynniki jak:
- wielkość,
- materiał,
- szerokość drzwi,
- okna,
- dodatkowe wyposażenie.
Jaki rozmiar domku na narzędzia?
Pierwszym i podstawowym kryterium wyboru jest rozmiar domku na narzędzia. W tym wypadku trzeba uwzględnić:
- wielkość działki,
- ilość rzeczy do przechowywania.
Im większa konstrukcja, tym jest droższa, dlatego nie zawsze warto kupować największe modele. Małe domki, posiadające ok. 3 mkw., sprawdzą się w przypadku niewielkich działek. Nie zabierają zbyt wiele cennego miejsca, a przy tym umożliwiają schowanie kosiarki oraz kilku narzędzi. Alternatywą do nich może być również szafa ogrodowa o podobnych funkcjach.
Duże domki ogrodowe, których wielkość zaczyna się od 6 mkw., pozwolą na wygodne składowanie nie tylko kosiarki i innych sprzętów, ale również grilla czy roweru. Jeśli mają w środku dodatkowe wyposażenie, m.in. ławeczki, można w nich wygodnie przesadzać rośliny oraz przechowywać sadzonki przed wkopaniem w ziemię.
Domek ogrodowy drewniany, plastikowy czy metalowy?
Gdy wiadomo już, jaki rozmiar domku narzędziowego jest najlepszy, warto przyjrzeć się materiałowi, z jakiego został wykonany. Dostępne są trzy opcje:
- domek drewniany,
- domek plastikowy,
- domek metalowy.
Jedną z najchętniej wybieranych opcji, jest drewniany domek ogrodowy. Decydującym czynnikiem jest tutaj przede wszystkim wygląd. Taki model najlepiej wpisuje się w estetykę małej architektury i pasuje do każdego stylu urządzania ogrodu. Może to być również jedna z najtrwalszych opcji, ale trzeba pamiętać o tym, że drewno należy regularnie impregnować, zabezpieczając przed deszczem i wilgocią. Ponadto lepszym wyborem są modele, które posiadają dach pokryty papą lub gontem, które chronią przed deszczem. Natomiast minusem drewnianych domków jest ich wyższa cena, dlatego coraz większą popularnością cieszą się wersje z polipropylenu.
Plastikowe domki mają sporo zalet. Mogą być równie wytrzymałe, a do tego bardzo łatwe w utrzymaniu. Nie trzeba ich zabezpieczać, a czyszczenie jest proste (wystarczy przetrzeć zabrudzone miejsca mokrą szmatką z detergentem lub opłukać całość za pomocą węża ogrodowego). Trzeba jedynie uważać na to, aby tworzywo sztuczne, z którego wykonany jest domek, było wysokiej jakości. W innym wypadku może blaknąć pod wpływem promieni słonecznych. Oprócz tego minusem plastikowych konstrukcji jest ich wygląd – o ile ogród nie jest urządzony w stylu nowoczesnym, mogą lekko odstawać od aranżacji.
Ostatnią możliwością są metalowe domki narzędziowe. Cechują się niską ceną, lekkością oraz trwałością, aczkolwiek pod warunkiem, że są wykonane ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej. Nie wszystkim podoba się ich estetyka oraz to, iż latem dość szybko się nagrzewają, z drugiej strony tego typu budynki również znajdują swoich amatorów.
Okna, drzwi, półeczki… Na co jeszcze zwracać uwagę, kupując domek ogrodowy?
Rozmiar i materiał wykonania to nie jedyne czynniki, które będą decydować o funkcjonalności domku na narzędzia. Dobrze, aby ta konstrukcja była wyposażona w co najmniej jedno okienko. Nie dość, że w ten sposób można doświetlić wnętrze (i nie martwić się o dodatkową instalację w środku), ale też zapewnić przepływ powietrza. W przypadku mniejszych domków oraz szaf ogrodowych, zamiast okien stosuje się kratki wentylacyjne.
Kolejną istotną kwestią jest wielkość drzwi. Ich szerokość powinna wynosić co najmniej 90 cm, co umożliwia wniesienie podstawowych sprzętów bez większych problemów. W dużych domkach ogrodowych często montuje się podwójne drzwi, co jest praktycznym i wygodnym rozwiązaniem, ułatwiającym zagospodarowanie wnętrza.
Ważnym parametrem, na który niewiele osób zwraca uwagę, jest maksymalne obciążenie dachu, które wynosi średnio od 70 do 90 kg/mkw. Ma to znaczenie zimą, gdy na pokryciu nawarstwia się śnieg lub lód. W przypadku niższej wytrzymałości na obciążenie trzeba pamiętać o regularnym sprzątaniu dachu.
Domki ogrodowe mogą posiadać dodatkowe wyposażenie, zwiększające funkcjonalność, np.:
- półki,
- zamykane szafki,
- haki na ścianach do wieszania różnych rzeczy.
Dzięki temu łatwiej jest uporządkować narzędzia i akcesoria w środku. Można również dokupić niezbędne pojemniki czy skrzynki i w ten sposób samodzielnie wyposażyć domek. Natomiast zamocowanie półek czy haków we własnym zakresie możliwe będzie tylko w przypadku modeli drewnianych.
Jak wybrać domek na narzędzia? Podsumowanie
Ceny domków narzędziowych zaczynają się od 1000 zł. Wielkość i wyposażenie konstrukcji należy dopasować do indywidualnych potrzeb, co będzie wymagać przemyślenia (a najlepiej wypisania), ile akcesoriów ma być w nim przechowywanych. Należy także zwrócić uwagę na materiał wykonania, sposób wykończenia dachu czy ilość okien. Konieczne będzie też porównanie parametrów kilku modeli, aby móc wybrać opcję, która ma najlepszy stosunek ceny do jakości.
Artykuł promocyjny.
Powiązane artykuły:
- Jak wybrać domek narzędziowy – praktyczne wskazówki
- Pszczoły murarki – jak wygląda ich hodowla? O co trzeba zadbać? Czym wyróżnia się murarka ogrodowa?
- Wyposażenie szklarni – ważny aspekt przy uprawie roślin. Co warto w niej mieć?
- Hodowla królików – czym żywić i jak hodować króliki domowe?
- Jakie akcesoria ogrodzeniowe wybrać?