Po warzywa i owoce sezonowe warto sięgać z wielu powodów.
Po pierwsze, warzywa i owoce rosnące w naszym klimacie, a często po prostu najbliżej nas – w województwie czy regionie mają do pokonania najkrótszą drogę na targ albo do sklepu. Skutkuje to ich wysoką gęstością odżywczą, czyli zachowaniem wszystkich witamin i minerałów. Krótki czas transportu nie wymaga żadnych dodatkowych zabezpieczeń, np. w postaci spryskania substancjami konserwującymi. Owoce i warzywa transportowane do Polski z drugiego końca świata często zrywane/zbierane są niedojrzałe i traktowane chemikaliami, które przyspieszają proces dojrzewania.
Po drugie, jedzenie tego co rośnie, owocuje tu i teraz to gwarancja, że stężenie tych witamin i minerałów jest najwyższe – nie będzie już takie, kiedy je przetworzymy na zimę u schyłku sezonu.
Układanie diety i codziennego jadłospisu z uwzględnieniem pory roku oraz sezonowych warzyw i owoców to najlepsze, co możemy dla siebie zrobić. Warzywa i owoce znajdują się w dolnej części najnowszej Piramidy Żywności i Żywienia, co oznacza, że powinny stanowić podstawę naszej diety. Nie zastąpią ich żadne suplementy ani preparaty multiwitaminowe.
Owoce sezonowe doskonałe do wypieków
Kiedy nasycimy się już owocami prosto z drzewa albo krzaczka, pora przypomnieć sobie o przepisach na wyborne ciasta, desery czy koktajle. Te domowe specjały z powodzeniem i na dłużej zastąpią masowo produkowane słodycze, których skład surowcowy pozostawia wiele do życzenia.
Wśród owoców sezonowych zasłużoną popularnością cieszą się czereśnie i wiśnie. Co o nich wiemy?
Wiśnie a czereśnie
Z punktu widzenia systematyki, czereśnia nie jest określeniem rodzaju – to zwyczajowa nazwa jednego z gatunków wiśni. Natomiast z punktu widzenia konsumenta oba owoce znacząco różnią się smakiem, a także kolorem i zastosowaniem w kuchni.
Czereśnie są słodkie, wiśnie…hmmm… wytrawne. Dojrzałe czereśnie mają różne kolory – od żółtego, przez różowy, aż do ciemnoczerwonego. Dojrzał wiśnie mają barwę intensywnie bordową, burgundową, przechodzącą niemal w czerń. Czereśnie mają dużo witamin A, B i C oraz magnezu, fosforu, potasu i jodu. Wiśnie, z kolei, są mniej słodkie i mają więcej antyoksydantów. Im ciemniejsze owoce, tym wiśnie i czereśnie bogatsze w składniki witaminowo-mineralne.
Placek z wiśniami, nalewka czy konfitura z wiśni to smaki dla koneserów. Warto oswoić się z wyszukanym smakiem tych owoców, bo są naprawdę zdrowe. Do jedzenie czereśni nikogo namawiać nie trzeba, warto jednak spożywać je nie tylko trzymając w palcach szypułkę i radośnie plując pestkami, ale także w postaci przetworzonej.
Co zrobić z czereśni
Czereśnie idealnie nadają się nie tylko na dżemy, galaretki kompoty i soki. W codziennym menu świetnie sprawdzą się jako dodatek do owsianki, puddingów, koktajli, galaretek, placuszków, musów czy ciast. Czereśnie można dodać do sosu, żeby nadać mu słodko-kwaśny posmak lub potraktować jako konfitury do mięsa – tak samo jak żurawinę.
Do obiadu doskonały będzie kompot z czereśni. Ich drylowanie nie jest konieczne. Owoce z kompotu możesz zmiksować, tworząc np. mus do lodów. Równie dobrym pomysłem są przetwory z czereśni: dżemy, galaretki, soki.
Wypestkowane czereśnie możesz zamrozić. Jeśli wraz z nimi zrobisz zapasy malin, jeżyn czy truskawek, nawet w środku zimy będziesz w stanie ugotować kompot, zrobić ciasto albo naleśniki z owocami czy przyozdobić lody zmiksowanym w blenderze musem.
Pamiętaj, żeby przed użyciem czereśni do pieczenia, gotowania czy robienia przetworów sprawdzić, czy nie są robaczywe. W tym celu zalej je wodą z odrobiną soli i odstaw na ok. 30 minut. W tym czasie larwy wypłyną i możesz je zlać wraz z wodą, a owoce wypłukać jeszcze raz i spożytkować zgodnie z przeznaczeniem.
Sprawdź, co jeszcze można zrobić z czereśni.
Ciasto z czereśniami
Potrzebujesz:
- 500 g drylowanych czereśni
- 250 g mąki
- 250 g masła
- 200 g cukru
- 4 jajka
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- szczyptę soli
- cukier puder do posypania
Wykonanie:
- Oddziel białka od żółtek.
- Białka ubij na sztywną pianę. Z
- Zmiksuj miękkie masło z cukrem na jasną masę. Miksując, dodawaj po 1 żółtku.
- Masę wymieszaj z mąką, proszkiem i solą.
- Dodaj do masy pianę, wymieszaj dokładnie.
Ciasto wyłóż na blachę, posyp czereśniami i piecz ok.40 minut w 180 stopniach. Upieczone ciasto posyp cukrem pudrem. Smacznego!
Artykuł promocyjny
Powiązane artykuły:
- Sezonowe warzywa i owoce – co i kiedy warto jeść?
- Opryski na czereśnie – terminy, preparaty
- Jakie owoce i warzywa jeść, aby mieć silne i zdrowe zęby?
- Czereśnia. Co musisz wiedzieć o jej sadzeniu i uprawie, by rosła zdrowo i rodziła pyszne owoce w sezonie?
- Figa – właściwości zdrowotne i wartości odżywcze