Ogród ma przestrzeń na grządki i rabatki, ale także zapewnia miejsce do przyjemnego wypoczynku w gronie bliskich osób. Do tego celu warto stworzyć odpowiednie warunki. Strefa relaksu może się znaleźć na balkonie lub tarasie, ale też w wolnostojącej altanie. Ważną rolę odgrywa w niej oświetlenie.
Jakie lampy wybrać do przydomowej altany? Czym się kierować przy dobieraniu opraw, a jakich produktów lepiej unikać – dla komfortu i bezpieczeństwa? Więcej na ten temat przeczytacie w dzisiejszym artykule.
Lampy w altanie – praktyczne źródło światła i ozdoba terenu
Dlaczego lampy w ogrodzie, a zwłaszcza w pobliżu altany, są tak istotne? Oświetlenie w tym przypadku łączy najwyższą funkcjonalność z walorami estetycznymi. Z jednej strony to sposób na zapewnienie bezpiecznego i swobodnego przemieszczania się czy spędzania czasu na świeżym powietrzu również wieczorową porą. Z drugiej dobrze dobrane lampy stają się ozdobą małej architektury ogrodowej. Podkreślają ciekawe detale, budują klimat i tworzą przestrzeń do błogiego relaksu. Stają się również uzupełnieniem kompleksowej aranżacji utrzymanej w różnych stylach. Bez trudu da się bowiem znaleźć oprawy w duchu nowoczesnym, minimalistycznym, retro lub rustykalnym, by każdy mógł dopasować lampy do potrzeb konkretnej przestrzeni.
Jakie rodzaje opraw wybrać?
W ogrodach montuje się różne rodzaje opraw oświetleniowych. Spory ich wybór pojawia się na przykład na stronie: lightplus.pl.
Do najchętniej stosowanych zaliczają się:
- lampy ścienne (kinkiety),
- lampy sufitowe (plafony,
- lampy wiszące.
W zależności od wielkości altany oraz wybranego modelu lampy można wykorzystać pojedyncze źródła światła lub postawić na zespoły oświetleniowe, składające się z kilku produktów. Powinny one tworzyć system oświetleniowy zapewniający pełną wygodę podczas wypoczynku w ogrodzie.
Oprócz lamp stosowanych we wnętrzu altany wiele osób decyduje się także na modele dogruntowe lub na słupkach w bezpośrednim sąsiedztwie konstrukcji. Pozwalają na uzyskanie przyjemnego dla oka, delikatnego oświetlenia oraz wydobywają poszczególne detale przestrzeni.
Najważniejsze cechy oświetlenia zewnętrznego do altany
Czym powinny wyróżniać się lampy do altany? Należy zastosować modele o dobrej odporności na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie niszczycielskich czynników pogodowych. Stawia się zatem na modele z aluminium lub stali nierdzewnej, tworzyw sztucznych czy szkła. Każda z nich powinna mieć wysoki współczynnik ochrony IP. To sposób na zminimalizowanie ryzyka wniknięcia do wnętrza lampy wilgoci, wody lub pyłów, które mogłyby doprowadzić do zwarcia w instalacji, uszkodzenia produktu, a nawet groźnego dla ludzi porażenia prądem.
Warto zdecydować się na warianty wyposażone w energooszczędne źródła światła LED. Zapewniają perfekcyjne oświetlenie dobrane do indywidualnych potrzeb. Da się też połączyć je z czujnikami ruchu lub zmierzchu, by skutecznie zautomatyzować działanie całego systemu oświetlenia ogrodu.
Funkcjonalne i piękne oświetlenie do altany
Dobre oświetlenie ogrodowe w altanach zapewnia warunki do przyjemnego i bezpiecznego relaksu, a także buduje klimat przestrzeni, dopełniając aranżację. Warto stawiać na sprawdzone produkty – utrzymane w spójnym wizualnie stylu, o odpowiednich parametrach technicznych. Dzięki temu wypoczynek w ogrodzie stanie się jeszcze wygodniejszy.
Treść promocyjna
Powiązane artykuły:
- Oświetlenie ogrodu – jak wydobyć światłem rabaty kwiatowe?
- Lampy do szklarni – pomoc w całorocznej uprawie
- Jak wybrać domek narzędziowy – praktyczne wskazówki
- Dlaczego warto korzystać z nowoczesnego oświetlenia dla roślin?
- Doświetlanie roślin doniczkowych – jak skutecznie i efektywnie