Pomidory to podstawa wielu przepysznych dań. Samodzielnie wyhodowane mają niesamowity smak oraz zapach, który przenika do potrawy. Aby dbać o stan swoich upraw, zastosuj nawóz z drożdży do podlewania pomidorów. Jak działa? Sprawdź!
Jedna 100-gramowa kostka świeżych drożdży oraz 10 l ciepłej wody tyle wystarczy, aby sporządzić swój własny preparat grzybobójczy. Metoda ta znana jest od wielu pokoleń. Tylko czy rzeczywiście jest skuteczna? Jak działa nawóz z drożdży do podlewania pomidorów? Sprawdź, czy warto wykorzystywać tradycyjne metody w swoim ogrodzie.
Nawóz z drożdży do podlewania pomidorów
Zaraza ziemniaczana to choroba wywoływana przez grzyby. Bardzo często atakuje ona pomidory oraz ogórki, skutecznie zmniejszając plony. Ogrodnicy poszukiwali sposobu na to, jak skutecznie powstrzymać ten patogen. Rozwiązaniem okazały się nawozy z drożdży, z których sporządzano preparat do podlewania oraz opryskiwania roślin. Dla podkreślenia efektu działania nawozu, warto zrobić zdjęcie przed i po zastosowaniu preparatu. Jeśli potem zdałeś sobie sprawę, że zdjęcia powinny być lepszej jakości. Nie martw się, nadal możesz je poprawić poprzez pomoc https://pl.depositphotos.com/upscaler.html. Pomidory to bardzo popularną rośliną uprawianą w szklarniach, ale również na balkonach. Każdemu miłośnikowi ich smaku zależy na tym, aby skutecznie ochronić uprawy przed chorobami grzybowymi.
Czy trzeba opryskiwać pomidory?
Pomidory są bardzo delikatne. Często padają ofiarą różnych chorób, które potrafią przysporzyć wielu problemów. Szczególnie częstym schorzeniem jest mączniak rzekomy oraz zaraza ziemniaka. W momencie gdy pojawią się na naszych uprawach, w najgorszym scenariuszu trzeba spisać uprawy na straty. Wzbudza to złość oraz frustrację miłośników ogrodnictwa. To bardzo bolesne doświadczenie obserwować, jak nasze rośliny obumierają pod wpływem choroby. Znaczenie łatwiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto stosować nawóz z drożdży do podlewania pomidorów, aby skutecznie je chronić.
Czym jest zaraza ziemniaczana?
Choroba objawia się poprzez szarozielone plamy na liściach. Wraz z rozwojem choroby plamy się poszerzają, rozprzestrzeniając się na kolejnych liściach. Dodatkowo tworzy się jasnozielona obwódka wokół przebarwień. Na spodzie liści może pojawić się biały nalot, jest to grzybnia, która będzie się rozwijać. Na łodygach można zauważyć ciemne plamy – w tych miejscach tkanka jest również bardziej podatna na uszkodzenia. Zarodniki szybko się roznoszą, co grozi niekontrolowanym rozprzestrzenianiem się choroby po innych roślinach, które znajdują się w pobliżu.
Naturalne metody opryskiwania
Pomimo tego, że pestycydy, czyli środki ochrony roślin zyskują coraz większą popularność, nie brakuje również osób, które sięgają po naturalne metody. Oprysk z drożdży jest bezpieczny dla roślin oraz środowiska naturalnego. W przeciwieństwie do chemicznych środków nie zagraża zatruciem wód gruntowych. Przygotowanie naturalnego oprysku z drożdży jest również bardzo proste. Z racji na wysoką skuteczność oraz niewielki koszt sposób ten jest do dzisiaj polecany.
Jak zrobić nawóz z drożdży do podlewania pomidorów?
Przepis w swoich założeniach jest bardzo prosty. Wystarczy, że rozpuścisz kostkę drożdży piekarskich o wadze 100 g w 10 litrach wody. Wykorzystuj świeże drożdże, a nie suszone. Pozostaw preparat na godzinę lub dwie, aby mieć pewność, że drożdże całkowicie się rozpuściły. Po tym czasie możesz podlewać lub opryskiwać swoje pomidory oraz ogórki. Środek możesz stosować zapobiegawczo, ale również po pojawieniu się objawów – pomoże ci to zminimalizować ryzyko dalszego rozwoju oraz rozprzestrzeniania się chorób grzybowych. Opryski stosuj raz na tydzień lub dwa tygodnie.
Jak skuteczny jest oprysk z drożdży?
Drożdże są bezpieczne dla roślin, pytanie jednak brzmi — czy opryski preparatem z drożdży są skuteczne? Sprawę tę zbadali naukowcy, którzy skupili się nad zastosowaniem tego typu oprysków w ochronie roślin. Badania miały na celu zweryfikować to, czy drożdże piekarskie rzeczywiście są w stanie ochronić uprawy przed chorobami grzybowymi. Próbka badawcza uwzględniała różne rodzaje drożdży oraz roślin. Wyniki potwierdziły ludowe praktyki, preparaty tego typu wykazują zdolności do zwalczania grzybów, w tym szarej pleśni.
Dlaczego grzyby ustępują?
Mechanizm, który odpowiada za skuteczność tych tradycyjnych metod, jest bardzo prosty. Drożdże po dostaniu się na powierzchnię rośliny zaczynają konkurować z grzybami o miejsce oraz substancje odżywcze. Grzyby bez odpowiedniej ilości pożywienia oraz przestrzeni nie mogą się rozwijać. W związku z tym rozwój chorób jest hamowany, a sama roślina poprzez opryski zostaje stymulowana do obrony. Chorobotwórcze grzyby nie trafiają na podatny grunt, przez co ustępują, a rośliny pozostają zdrowe.
Nawóz z drożdży do podlewania pomidorów — zalety
Przede wszystkim jest to bardzo tania metoda. Cena drożdży jest kilkukrotnie niższa niż pestycydów dostępnych w sklepach ogrodniczych. Samodzielnie sporządzone opryski są również znacznie bardziej bezpieczne zarówno dla użytkownika, jak i środowiska naturalnego. Drożdże piekarnicze poza ochroną roślin wspierają ich rozwój, dzięki czemu plony mogą być bardziej obfite. Ogórki i pomidory będą intensywnie owocować, a to za sprawą 0,5 kostki drożdży. Zwolennicy ekologii będą bardzo zadowoleni, ponieważ jest to metoda całkowicie zgodna z postulatami osób dbających o przyrodę.
Skład drożdży
Na koniec warto nadmienić, że drożdże bardzo skutecznie odżywiają roślinę. Dzięki nim system korzeniowy rozrasta się znacznie intensywniej, a sama roślina wypuszcza gęściej liście. Wynika to z wysokiej zawartości cennych składników, takich jak: witaminy z grupy B, żelazo oraz węglowodany.
Istnieją również inne metody na nawóz z drożdży do podlewania pomidorów. Niektórzy zalecają pozostawienie roztworu do fermentacji. Przepis jest równie prosty, wystarczy 1 kostka drożdży oraz szklanka cukru. Po wymieszaniu składników pozostawiamy je na 1–2 godziny, a następnie dolewamy 10 litrów ciepłej wody. Niezależnie od tego, z jakiego przepisu skorzystasz, zdecydowanie twoje uprawy będą ci wdzięczne. Ten prosty oraz naturalny środek grzybobójczy jest skuteczny i bezpieczny. Zdecydowanie warto go stosować.
Artykuł sponsorowany
Powiązane artykuły:
- Nawożenie pomidorów – jak odpowiednio nawozić pomidory? Jaki nawóz sprawdzi się najlepiej? Czy uprawa pomidorów jest wymagająca?
- Automatyczny system podlewania kropelkowego środek na idealne pomidory
- Oprysk z pokrzywy na pomidory — zastosowanie i wady
- Jak przyspieszyć dojrzewanie pomidorów w szklarni? 3 najlepsze metody!
- Opryskiwanie pomidorów cebulą – skuteczna ochrona przed szkodnikami