Najpopularniejsze artykuły

    Sucha karma dla psów – co powinna zawierać?

    20 maja, 2022

    Oczyszczanie oleju hydraulicznego w maszynach rolniczych

    20 maja, 2022

    Remont stodoły – jaki koszt?

    20 maja, 2022

    Badania NDT – badania nieniszczące jako istotny element kontroli jakości

    20 maja, 2022

    Znak „ zwierzęta gospodarskie” (A-18a) – kiedy i gdzie trzeba go ustawić?

    20 maja, 2022
    AgropediaAgropedia
    • Choroby roślin
    • Hodowla
    • Nawozy
    • Uprawa
    AgropediaAgropedia
    Agropedia»Nawozy»Naturalny nawóz domowej roboty, który sprawdzi się do nawożenia roślin doniczkowych – jak zrobić nawóz do kwiatów?
    Nawozy

    Naturalny nawóz domowej roboty, który sprawdzi się do nawożenia roślin doniczkowych – jak zrobić nawóz do kwiatów?

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski12 maja, 2022Brak komentarzy5 minut czytania
    nawóz domowej roboty

    Nawóz domowej roboty do kwiatów to alternatywa dla gotowych produktów. Z łatwością znajdziesz dziesiątki różnych inspiracji. Jest to zdecydowanie rozwiązanie tańsze od nawozów, które można kupić, ale czy skuteczne? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

    Nawóz domowej roboty powinien być przede wszystkim skuteczny. Pamiętaj, że możesz nieumyślnie zaszkodzić swoim roślinom, jeśli dodasz do ziemi coś, czego nie powinieneś. Takie błędy mogą być bardzo kosztowne. W większości przypadków rozwiązania polecane przez ogrodników są jednak bezpieczne. Sprawdź, jakie domowe nawozy są warte uwagi!

    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Czym jest domowy nawóz?
    2 Nawóz domowej roboty ze skórki bananów
    2.1 Nawóz domowej roboty z banana – krok po kroku
    3 Naturalny nawóz – drożdże piekarskie
    4 Jak zrobić nawóz ze skorupek jaj?
    4.1 Właściwości skorupek – nawóz do kwiatów doniczkowych
    5 Nawóz do roślin – woda po gotowaniu warzyw
    6 Fusy z kawy i herbaty – ekspresowy kompost
    7 Popiół drzewny – nawóz do kwiatów
    8 Piwo do podlewania roślin kwitnących

    Czym jest domowy nawóz?

    Dobry domowy nawóz powinny cechować:

    • wysoka skuteczność;
    • bezpieczeństwo;
    • proste przygotowanie;
    • ogólnodostępność składników;
    • niska cena.

    Wspomniana na początku skuteczność to jednak podstawa. Nikt nie będzie stosował czegoś, co nie działa. Nawóz nie może być również niebezpieczny dla roślin. Z takich domowych rozwiązań często korzystają początkujący ogrodnicy, więc muszą być ostrożni. Przygotowanie nawozu nie powinno być zbyt pracochłonne. Najlepiej, jeżeli do jego stworzenia wykorzystuje się produkty, które są tanie i ogólnodostępne. Jeśli takich nie znajdziesz, lepiej sięgnij po gotowy preparat dostępny w sklepie.

    Nawóz domowej roboty ze skórki bananów

    To chyba najbardziej popularny nawóz domowej roboty. Bardzo często jego działanie pokazywane jest w mediach społecznościowych. Czy ten pomysł rzeczywiście jest skuteczny? Nawóz domowej roboty z bananów ma jedną bardzo ważną cechę. Jest prosty w przygotowaniu. Dodatkowo, banany często już znajdują się w twoim domu. Nie musisz więc nic więcej kupować. Sekretem tego nawozu jest potas. Jak powszechnie wiadomo, banany są jego bardzo cennym źródłem.

    Zobacz też:
    Nawóz z kawy – jak wykorzystać fusy z kawy jako nawóz do roślin?

    Nawóz domowej roboty z banana – krok po kroku

    Bananowy nawóz domowej roboty przygotowuje się na różne sposoby. Pierwszy polega na wykorzystaniu skórek.

    1. Pokrój je w drobną kostkę, a następnie włóż do słoika.
    2. Zalej gorącą wodą, zakręć i odstaw na około 24 godziny.
    3. Po tym czasie możesz podlewać roztworem rośliny doniczkowe.

    Jedna skórka pozwala na przygotowanie kilku porcji nawozu. Jeżeli chcesz, możesz również wysuszyć skórkę, a następnie ją zmielić lub pokruszyć. Ostatni sposób polega na wykorzystaniu miąższu banana. Wystarczy obrać go ze skórki i rozgnieść widelcem. Otrzymaną masę wymieszaj z wodą, aby łatwiej było ci wykorzystać nawóz.

    Naturalny nawóz – drożdże piekarskie

    Nawóz z drożdży pozwala dać korzeniom bodziec do wzrostu. Będą one znacznie bardziej rozbudowane. Roślina dzięki temu zacznie rosnąć szybciej, ponieważ będzie skuteczniej pobierać składniki odżywcze z gleby. Drożdże wykazują także właściwości przeciwgrzybiczne. Nawóz domowej roboty z drożdży to prosty roztwór sporządzony z ciepłej wody, cukru i wody. Cukier dostarczy niezbędną energię, której drożdże potrzebują do wystartowania. Od wielu lat jest to powszechnie znany sposób i wykorzystywały go wcześniejsze pokolenia.

    Jak zrobić nawóz ze skorupek jaj?

    Skorupki jajek to bardzo cenne źródło wapnia. Nadają się więc idealnie do nawożenia podłoża dla roślin preferujących takie gleby. Nawożenie przy pomocy skorupek jest bardzo proste. Pokrusz je na niewielkie kawałki, a następnie wymieszaj z glebą. Możesz również dodać je do wody. Musisz jednak pozostawić je na około 2 tygodnie. Czas ten jest potrzebny, aby wapń rozpuścił się w wodzie. Dopiero później podlej nimi swoje rośliny. Bardzo ciekawą właściwością skorupek jest to, że pozwalają całkiem skutecznie odstraszać szkodniki.

    Właściwości skorupek – nawóz do kwiatów doniczkowych

    Nawóz ze skorupek jest polecany nawet przez bardziej doświadczonych ogrodników. W skład skorupek wchodzi aż 80% wapnia, który dodatkowo jest dobrze przyswajalny przez rośliny. Poza tym zawierają one inne pierwiastki, takie jak:

    • cynk;
    • fluor;
    • siarka;
    • krzem.
    Zobacz też:
    Jak zrobić nawóz z pokrzywy? Gnojówka z pokrzyw – naturalny nawóz do ogrodu

    Dzięki temu skutecznie odżywiają rośliny ogrodowe oraz doniczkowe. Sposób ten jest bardzo prosty i tani. Nie wymaga również dużej ilości czasu. Jaki jeszcze nawóz domowej roboty możesz wykorzystać?

    Nawóz do roślin – woda po gotowaniu warzyw

    Woda, w której wcześniej gotowałeś warzywa, może zostać wykorzystana jako nawóz. Uważaj jednak na sól. Woda nie powinna być solona, ponieważ może to zaszkodzić roślinom. Jeżeli nie lubisz zapachu warzyw kapustnych, to unikaj nawożenia upraw wodą po gotowaniu np. brokułów, ponieważ woń utrzymuje się dość długo. Woda po warzywach zawiera wiele cennych składników mineralnych. Jasne jest, że jej skład będzie się różnił w zależności od tego, jakie warzywa gotowałeś. Szczególnie ceniony jest wywar po:

    • ziemniakach;
    • pietruszce;
    • marchewce;
    • selerze;
    • burakach.

    Wodę możesz stosować jeden raz na około 2 tygodnie.

    Fusy z kawy i herbaty – ekspresowy kompost

    Kawa i herbata to dwa bardzo popularne napoje, które praktycznie każdy ma w domu. Po sporządzeniu naparu przeważnie wyrzuca się fusy. Możesz jednak je wykorzystać do nawożenia roślin. Wzbogacą one podłoże w składniki pokarmowe. Pozwalają zwiększyć pojemność wody i wpłynąć na strukturę ziemi, więc taki nawóz domowej roboty warto wykorzystać. Wystarczy, że zalejesz fusy po kawie lub herbacie wodą. Roztworem możesz podlewać swoje rośliny. Innym sposobem jest rozsypanie fusów na powierzchni ziemi lub zmieszanie ich z podłożem. Uważaj jednak, bo mogą one pleśnieć, co byłoby niebezpieczne dla twojej uprawy.

    Popiół drzewny – nawóz do kwiatów

    Popiół drzewny to naturalny nawóz, który obecnie jest coraz mniej dostępny. Wciąż jednak niektóre domy mają klasyczne piece. Popiół ma zasadowy odczyn, jest również źródłem wielu składników mineralnych. Dawniej, gdy ogrzewanie domów drewnem było bardziej powszechne, popiół był świetnym nawozem. Stosowano go wiosną i jesienią. Dostarcza do gleby poniższe pierwiastki:

    • magnez;
    • fosfor;
    • wapń;
    • potas.
    Zobacz też:
    Nawożenie winorośli to sztuka. W jaki sposób najlepiej nawozić winorośl i który nawóz wybrać?

    Zawartość wapnia w popiele jest na tyle duża, że nie należy stosować innych środków zawierających ten pierwiastek. Jeżeli masz dostęp do popiołu drzewnego, dodaj go do kompostu.

    Piwo do podlewania roślin kwitnących

    Często mówi się o tym, że piwo to napój, który jest bardzo bogaty w cenne dla zdrowia składniki. To prawda, zawiera on witaminy z grupy B. Dodatkowo jest źródłem węglowodanów, z których rośliny również mogą skorzystać. Piwo stosowane jest jako nawóz dla storczyków. Rozcieńcza się je z wodą w stosunku 1:1. Napój ten zawiera również drożdże, których wpływ na rośliny opisany był wcześniej.

    Jak widzisz, jest wiele produktów, które mogą przysłużyć się twoim roślinom i zostać wykorzystane jako nawóz domowej roboty. Ważne jednak, aby nie stosować ich bez wcześniejszego zapoznania się z wymaganiami konkretnego gatunku. Domowe nawozy podobnie jak te gotowe, dostarczają pewnych składników pokarmowych i minerałów. W zależności od zapotrzebowania gatunku mogą one jej pomóc lub wręcz przeciwnie. Każdy nawóz, nawet ten domowy, należy zatem stosować odpowiedzialnie.

    Powiązane artykuły:

    • Nawóz ze skorupek jajek – naturalne wsparcie do ogrodu i roślin doniczkowych. Jak go zrobić i gdzie stosować?
    • Naturalny nawóz do pomidorów – jak przygotować nawóz organiczny?
    • Nawóz z kawy i banana to znana odżywka do roślin – fusy z kawy i skórki bananów jako naturalne sposoby na nawożenie
    • Popiół drzewny jako nawóz – właściwości, zastosowanie, dawkowanie. Jakie rośliny można nawozić popiołem drzewnym?
    • Fusy z kawy jako nawóz, który możesz wykorzystać. Weź szklankę fusów i 10 litrów wody. Efekt Cię zaskoczy!

    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Strona WWW

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Nawóz pod rzepak zawierający azot, fosfor i potas – przedsiewne nawożenie rzepaku ozimego i jego wpływ na plon

    Czym nawozić sad owocowy? Nawóz do jabłoni, którego potrzebują twoje drzewka

    Serwatka jako nawóz do roślin? Sprawdź, jak wykorzystać ten niezwykły produkt mleczny

    Mieszanie nawozów – wady i zalety. Jakie są zasady mieszania agrochemikaliów, by nie zaszkodziły uprawom?

    Jak sadzić i uprawiać czosnek? Dobry nawóz pod czosnek zimowy gwarancją sukcesu

    Nawożenie obornikiem kurzym. Kurzak i pomiot kurzy – najcenniejszy nawóz naturalny

    Wszystko o nawożeniu obornikiem. Jak stosować obornik i jaki rodzaj wybrać?

    Nawożenie winorośli to sztuka. W jaki sposób najlepiej nawozić winorośl i który nawóz wybrać?

    Nawożenie porzeczek. Kiedy i jakie nawozy stosować w uprawie porzeczki czarnej, czerwonej i białej? Program nawożenia

    Skomentuj artykuł Cancel Reply

    Zobacz także

    Jęczmień – uprawa odmian ozimych i jarych. Nawożenie, wymagania glebowe, siew i inne ważne informacje

    12 maja, 2022

    Uprawa żyta hybrydowego – jak uprawiać zboże mieszańcowe?

    12 maja, 2022

    Sorgo – uprawa zboża w Polsce. Jak uprawiać roślinę spokrewnioną z kukurydzą?

    12 maja, 2022

    Uprawa pszenżyta – obsada, siew, nawożenie, potrzeby pokarmowe, zagrożenia i inne ważne informacje

    8 kwietnia, 2022

    Uprawa żyta – przedplon, nawożenie, siew, pielęgnacja i zbiory. Najważniejsze informacje

    8 kwietnia, 2022

    Uprawa jęczmienia ozimego – siew, nawożenie, zbiór. Czy warto zasiać jęczmień w swoim gospodarstwie?

    16 marca, 2022

    Uprawa jęczmienia jarego – siew, nawożenie i zbiory. Co warto wiedzieć?

    16 marca, 2022

    Proso – uprawa. Siew, nawożenie i zbiór. Zobacz, czy warto uprawiać to zboże!

    16 marca, 2022
    O serwisie
    O serwisie

    Twoje źródło wiedzy z branży rolniczej.

    Copyright © 2021 Contentation sp. z o.o.

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Wpisz powyżej i naciśnij Enter aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.