Chciałbyś zająć się hodowlą królików na sprzedaż? Królik kalifornijski to rasa, z którą poradzą sobie nawet początkujący hodowcy. Dowiedz się, jakiej pielęgnacji i jakich warunków wymagają te zwierzęta.
Królik kalifornijski to jedna z najpopularniejszych ras królików hodowlanych. Możesz trzymać je w domu, ale także na zewnątrz, w klatkach. Nie mają wysokich wymagań, dzięki czemu są łatwe w hodowli. Chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat królików rasy kalifornijskiej? W naszym poradniku znajdziesz wszystkie informacje, których potrzebujesz na początek.
Charakterystyka rasy królików kalifornijskich
Pochodzenie tej popularnej, pochodzącej z Kalifornii rasy królików jest dość interesujące. Pochodzi ona ze skrzyżowania królika himalajskiego z szynszylem. W opisach rasy możesz znaleźć także informacje o wspólnych cechach z królikiem nowozelandzkim – i rzeczywiście, każdy kalifornijczyk zawiera pewną domieszkę genów tej rasy.
Pod względem wyglądu kalifornijskie króliki można podzielić na dwie odmiany: króliki czarne i króliki hawana. Różnią się one szczegółami umaszczenia. Poza tymi detalami charakteryzują je jednak wspólne, typowe dla rasy cechy. Są to:
- waga pomiędzy 3,5 a 5,5 kg (mimo dużej wagi, króliki są zaliczane do ras średnich);
- wydłużone, muskularne ciało;
- szerokie łopatki i grzbiet, dobrze rozwinięty zad;
- głowa okrągła, osadzona na mocnej i krótkiej szyi;
- uszy zaokrąglone na końcach, pokryte gęstym włosiem.
Czy króliki kalifornijskie są trudne w hodowli?
Króliki kalifornijskie są hodowane głównie nie na mięso (jak dzieje się to w przypadku innych ras średnich, np. olbrzymów belgijskich) czy na futro, ale na sprzedaż. Swoją popularność zawdzięczają przede wszystkim łatwej hodowli, z którą poradzą sobie nawet osoby początkujące.
Króliki tej rasy doskonale nadają się do trzymania w domu. Są stosunkowo mało wymagające, mają przyjazne usposobienie – z tego względu są chętnie kupowane dla dzieci. Jeśli rozpoczniesz hodowlę królików kalifornijskich, istnieją duże szanse, że uda ci się szybko sprzedać królicze potomstwo.
Usposobienie królików kalifornijskich
Króliki kalifornijskie, podobnie jak inne odmiany tego gatunku, są uważane za sympatyczne, pełne uroku zwierzęta. Z tego względu są często wybierane na pupili dzieci. Czy jest to słuszne przekonanie?
Trzeba przede wszystkim pamiętać, że wszystkie króliki mają bardzo wyostrzone zmysły. Mają doskonale rozwiniętą małżowinę uszną, przez co słyszą nawet bardzo ciche dźwięki. Ich szeroko rozstawione oczy wychwytują z kolei dużo bodźców wzrokowych – królik kalifornijski jest w stanie zobaczyć nawet to, co dzieje się za jego plecami. Oprócz tego zwierzęta widzą w ciemności.
To wszystko miało duże znaczenie, gdy króliki żyły w naturalnym środowisku. Obecnie doskonałe zmysły mogą być dla nich raczej przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu. Króliki trzymane w domu, szczególnie w towarzystwie dzieci, są narażone na ciągłe bodźce wzrokowe i słuchowe. To może spowodować, że będą zmęczone i rozdrażnione. Królik w takich warunkach może nawet ugryźć lub podrapać!
Warto wiedzieć o tym wszystkim, by nie narażać królika na niepotrzebne bodźce. W domu, gdzie trzymane jest zwierzę, lepiej unikać krzyków czy głośnej muzyki. Co ciekawe, króliki kalifornijskie nie lubią być trzymane na rękach. Można za to głaskać je po głowie czy w okolicy pyszczka.
Odwiedź także: https://muzycznyserwis.pl/
Jeśli króliki kalifornijskie są właściwie traktowane i trzymane w odpowiednich warunkach, odwdzięczają się łagodnym, przyjaznym stosunkiem do swoich opiekunów.
Żywienie królików kalifornijskich
Króliki kalifornijskie to zwierzaki, które nie mają dużych wymagań żywieniowych. Podstawą ich diety, tak jak w przypadku wszystkich innych gryzoni, powinno być siano. Najlepiej, jeśli będzie go w codziennym pożywieniu około 80%. Siano nie tylko dostarcza cennych składników odżywczych, ale także pozwala królikom ścierać zęby.
Musisz pamiętać także o regularnym dostarczaniu królikom ziół, korzonków, gałązek, kwiatów. Hodowlane króliki potrzebują witamin i mikroelementów – sposobem, by im je zapewnić, jest wzbogacanie ich diety w liście malin, melisę, babkę szerokolistną czy chabry.
Jeśli brakuje ci czasu na samodzielne komponowanie posiłków, możesz podawać królikom gotowe mieszanki ze sklepu zoologicznego.
Niezależnie od sposobu karmienia, pamiętaj o dostarczaniu królikom odpowiednich ilości wody. Im więcej waży zwierzę, tym więcej wody potrzebuje. Na szczęście nie musi być to woda mineralna z butelki – wystarczy zwykła, kranowa.
Jakiej pielęgnacji wymagają króliki kalifornijskie na co dzień?
Jeśli chcesz, by twoje króliki były w dobrej kondycji i wyglądały idealnie, warto poznać sprawdzone metody ich pielęgnacji. Należy przede wszystkim pamiętać o regularnym wyczesywaniu, najlepiej raz w tygodniu.
Znaczenie ma tu długość włosów u danej rasy. Okrywa włosowa u królików kalifornijskich jest długa i gęsta i zwierzęciu trudno jest samodzielnie sobie z tym poradzić. U królików krótkowłosych nie stanowi to problemu – po prostu wylizują one futerko, połykając zbędne włoski, a następnie je wydalając. U królików o długiej sierści duża ilość włosów blokuje jelita i prowadzi często do zatorów.
Jak dbać o czystość królików kalifornijskich? Do wyczesywania wystarczy szczotka przeznaczona do pielęgnacji zwierząt długowłosych. Króliki czyszczą się samodzielnie, w niektórych przypadkach może im to jednak utrudniać długa sierść. Od czasu do czasu warto sprawdzić np. okolice ich odbytu i w razie potrzeby wyczyścić je za pomocą mokrej ściereczki.
Jaka będzie odpowiednia klatka dla królika?
Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że króliki kalifornijskie to zwierzęta, które mogą osiągać znaczną wagę i rozmiary. Tak dużych królików nie powinno się trzymać w zwykłych klatkach, odpowiednich dla królików miniaturek czy mniejszych gryzoni.
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie:
- kojec – jeśli zamierzasz trzymać króliki na zewnątrz;
- puszczanie zwierzęcia wolno – jeśli będzie mieszkać z tobą w domu lub mieszkaniu.
Profesjonalna hodowla królików kalifornijskich
Zamierzasz prowadzić w swoim gospodarstwie hodowlę królików? To dobry pomysł. Króliki są towarzyskimi zwierzętami, które dobrze czują się w towarzystwie innych osobników. Są także łatwe w rozmnażaniu.
Przed zakupem zwierząt i rozpoczęciem hodowli pamiętaj jednak o kilku ważnych kwestiach:
- króliki rozmnażają się bardzo szybko – jeśli w twoim gospodarstwie będą zarówno samce, jak i samice, upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsca dla młodych osobników;
- króliki kalifornijskie są podatne na niektóre choroby – nowotwory, choroby serca, zaburzenia neurologiczne, pasożyty, choroby skórne;
- króliki hodowlane żyją krócej niż te trzymane w domu;
- w przypadku królików konieczne są szczepienia profilaktyczne przeciwko myskomatozie, wirusowej krwotocznej chorobie królików RHD i pomorowi królików typu II.
Nie masz doświadczenia w hodowli zwierząt? Króliki kalifornijskie to zwierzęta doskonałe dla początkujących hodowców!
Źródło zdjęcia : Maxwell Hamilton via Flickr, CC BY-SA 2.0
Źródło zdjęcia : Ewen Roberts via Flickr, CC BY-SA 2.0
Powiązane artykuły:
- Hodowla dżdżownic kalifornijskich jako dodatkowe źródło dochodu
- Hodowla królików – czym żywić i jak hodować króliki domowe?
- Hodowla dżdżownic kalifornijskich – jak zacząć i prowadzić opłacalną uprawę?
- Hodowla królików domowych – poradnik dla początkujących
- Najbardziej opłacalna hodowla królików i innych zwierząt gospodarskich