Króliki miniaturki to zwierzęta hodowlane, postrzegane jako sympatyczne i mało kłopotliwe. Ich przyjazny wygląd i niewielkie wymagania sprawiają, że często to właśnie one są ulubionymi pupilami w domu. Sprawdź, na czym polega ich hodowla.
Królik miniaturowy, karzełek, Teddy – tymi nazwami są często określane małe odmiany tych zwierząt. Stworzenia te są z reguły spokojne i mało agresywne, mają więc idealny charakter do tego, aby być sympatycznym pupilem. Zarówno samiec jak i samica waży maksymalnie 1700 g. Nie ma u nich wyraźnego dymorfizmu płciowego. Króliczek ma niewielkie, walcowate ciało. Jest ono porośnięte przyjemnym w dotyku futerkiem o długości do 10 cm. Głowa jest dość krótka, szeroka, z wysokim czołem. Pokryte miękkim futrem uszy mają zwykle długość około 5 cm.
Podstawowe zasady hodowli królików – jak dbać o króliczka Teddy?
Długość życia tych zwierząt to maksymalnie 10 lat. Najdłużej żyją osobniki, których właściciele dokładają wszelkich starań, aby ich zwierzęta były w dobrej formie. Należy zapewnić królikom odpowiednią karmę i stały dostęp do wody pitnej, wybieg i opiekę weterynaryjną.
Jak dbać o futro królików w przydomowej hodowli?
Długie futerko królików może się filcować i plątać. Dlatego bardzo ważne jest regularne czesanie pupili. Należy czesać króliki 2 razy w tygodniu, aby sierść była w dobrym stanie. Najlepiej jest używać do tego niewielkich metalowych szczotek dla kotów, które doskonale wyczesują włoski królika. Te miniaturowe zwierzęta domowe gubią sierść dwa razy w roku – na wiosnę oraz jesienią. W tych ważnych okresach trzeba czesać je nieco częściej, aby umożliwić skuteczne usuwanie włosków i nie dopuścić do infekcji skóry. Regularne czesanie to jedyny zabieg pielęgnacyjny dotyczący futra, który trzeba koniecznie wykonywać. Sierści królików nie trzeba przycinać.
Skracanie pazurów i zębów zwierząt
Większość zwierząt hodowanych w niewoli ma mniej okazji, aby naturalnie ścierać powierzchnię zębów i pazurów. Dlatego u królików karzełków należy regularnie kontrolować ich stan. W razie potrzeby trzeba przycinać na długość zarówno zęby, jak i pazury. Gdy pozwolisz im rosnąć bez interwencji, mogą osiągnąć taką długość, że będą uniemożliwiać zwierzęciu jedzenie. Prawidłowe pobieranie i rozdrabnianie pokarmu to warunek konieczny do tego, aby układ pokarmowy królika działał bez zastrzeżeń. W naturze króliki same ścierają zęby i pazury podczas swojej codziennej aktywności oraz pobierania pożywienia.
Które króliki najlepiej hodować – przegląd ras królików
Króliki najczęściej trzymane są jako zwierzęta domowe. Dla miłośników królików, do hodowli domowej nadają się rasy: baran francuski, Mini Lop, Mini Rex, baranek miniaturka oraz króliki angorskie miniaturowe. Różnią się one m.in. osiąganą masą ciała, która wynosi od 700 g u królików Mini Rex do 2500 g u Mini Lop. Poszczególne rasy charakteryzują się też innymi specyficznymi cechami, jak np. kształtem uszu lub skrętem i długością futerka.
Zwierzęta te bywają także hodowane w celach pozyskania pożywienia. Mięso królicze jest smaczne i bardzo delikatne, z uwagi na lekkostrawność poleca się je w żywieniu niemowląt i osób na diecie. Wśród polecanych królików na mięso, często spotykane są rasy: nowozelandzki biały, termondzki biały, biały duński. Wydajność rzeźna królików ras średnich jest większa, niż miałoby to miejsce w przypadku miniaturowych zwierząt. W przypadku przydomowej hodowli królików na mięso stosuje się zwykle chów na wolnym powietrzu. Zwierzęta gospodarskie częściej niż domowe mogą zapadać na groźne choroby występujące w hodowli na dużą skalę, jak np. pomór królików.
Jak hodować króliki – wybieg, klatka dla królika, dostęp do wody
Odpowiednia klatka dla pupila powinna mieć wymiary 100 cm x 50 cm lub więcej. Ilość dostępnej przestrzeni przekłada się na dobrostan zwierzęcia. Klatka powinna mieć możliwość otwarcie od góry, co ułatwia utrzymanie czystości i karmienie zwierzaka. Drzwiczki boczne umożliwiają królikowi wychodzenie i wchodzenie do klatki.
Jak wybrać klatkę dla królika miniaturki?
Przy wyborze klatki zwróć uwagę na to, aby miała ona plastikowe dno o dość wysokich brzegach, aby ułatwić utrzymanie czystości. Z uwagi na ostre zęby króliczków zaleca się, aby elementy blokujące nie były wykonane z plastiku. Jeżeli jednak dno plastikowe zostanie uszkodzone jest możliwość je pospawać. Spawanie plastiku nie jest łatwe i wymaga wprawy. Metalowe kratki powinny zapewniać wystarczającą wentylację i być na tyle ciasno rozmieszczone, aby zwierzę nie wyszło przez nie, ani nie utknęło między szczebelkami. Króliki potrzebują specjalnych klatek lub kojców, które pod względem wielkości i budowy będą odpowiadać tym zwierzętom.
Wyposażenie klatki, czyli paśnik, domek, kuweta i poidło
W klatce musi znajdować się domek, w którym będzie mógł się schować. Przyda się też legowisko i kuweta, która ułatwia utrzymanie czystości. Po drewnianym podeście zwierzę będzie mogło się wspiąć, aby wyjść na zewnątrz. Koniecznie musi też mieć dostęp do wody pitną, która będzie codziennie wymieniana. Oprócz klatki króliki muszą mieć zapewniony bezpieczny i wystarczająco duży wybieg. Mimo swoich niewielkich rozmiarów, króliki karłowate wymagają dużej przestrzeni, ponieważ są niezwykle aktywne i ruchliwe. Króliczkowi można udostępnić bezpieczne zabawki.
Chów królików – jak żywić te zwierzęta?
Króliczki Teddy to zwierzęta roślinożerne. Lubią jeść siano, dlatego w klatce nie powinno zabraknąć małego paśnika, z którego będą one mogły wyciągać źdźbła. Podstawą króliczej diety jest zielenina – świeża i suszona trawa oraz liście. Można korzystać z gotowych pasz przeznaczonych do żywienia królików ras miniaturowych. W stabilnej miseczce na jedzenie powinny również często gościć warzywa i owoce w niewielkich ilościach. Wprowadzając je do diety młodego królika należy stosować odrobinę jednego owocu lub warzywa i obserwować reakcję zwierzaka. Ulubione warzywa, które mogą jeść króliki Teddy to: marchewka, natka pietruszki, cukinia, ogórek gruntowy i burak czerwony. Z owoców można podawać jabłko, arbuza, melona, gruszkę, a także brzoskwinię, mango i agrest.
Czego unikać w diecie króliczków miniaturowych? Swojemu pupilowi nie podawaj cebuli, rzepy ani kapusty. Nie proponuj zwierzęciu także sałaty, ponieważ nie jest ona dla nich odpowiednia.
Rozród królików miniaturowych – czy królik domowy Teddy rozmnaża się w niewoli?
Króliki karłowate są rozmnażane w hodowlach. Do rozrodu należy wybierać osobniki zdrowe i o dobrych cechach genetycznie dziedziczonych, które przekażą swojemu potomstwu. Dlatego nie powinno się rozmnażać królików trzymanych jako zwierzątka domowe. Lepiej, gdy zajmują się tym doświadczeni hodowcy, którzy potrafią ocenić to, czy dana para powinna być połączona.
Miniaturki Teddy to wspaniałe zwierzęta uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i dorosłych. Żyją dość długo, są mało wymagające i niezbyt kłopotliwe w utrzymaniu. Jeśli szukasz dla siebie pupila, zakup królika karzełka to dobry wybór.
Powiązane artykuły:
- Popularne rasy królików dużych, średnich i miniaturek. Poznaj tajniki hodowli najpopularniejszych ras królików hodowlanych i królików miniaturek!
- Choroby przenoszone przez króliki na ludzi – jakiego zakażenia trzeba się obawiać? Jakie choroby przenoszą gryzonie na ludzi?
- Choroby królików – jakie są najpopularniejsze schorzenia królików domowych i hodowlanych? Jak reagować na pierwsze objawy choroby?
- Królik kalifornijski – co warto wiedzieć, zanim rozpoczniesz hodowlę?
- Myksomatoza królików – czym się objawia? Jak zapobiegać występowaniu choroby? Czy istnieje szczepionka na tego wirusa?