Domowy nawóz do truskawek to środek, który jest dostępny dla praktycznie każdego. Niezależnie od tego, czy uprawiasz rośliny w gruncie, czy w donicy na tarasie, powinieneś zasilać je nawozem. To gwarantuje obfity plon i smaczne owoce.
Podstawowym aspektem w uprawie jakichkolwiek warzyw czy owoców jest dostosowanie stanowiska i podłoża do potrzeb rośliny. Następnie równie istotne jest odpowiedzialne dokarmianie substancjami pokarmowymi. Niektóre warzywa dobrze znoszą dowolne środki, podczas gdy inne preferują raczej te organiczne. Sprawdź, jaki domowy nawóz do truskawek sprawdzi się najlepiej.
Truskawki – uprawa i wymagania
Warto pamiętać, że są to rośliny z zasady wieloletnie. Z tego powodu na początku należy dobrze przygotować glebę. Powinna mieć ona raczej kwaśny odczyn pH, a także zawiera dużą dawkę nawozu naturalnego. Z tego powodu podłoże pod truskawki przekopuje się z nawozem, a następnie, po posadzeniu krzewów, ściółkuje.
Truskawki najlepiej rosną na podłożu lekkim, żyznym, bogatym w próchnicę. To powód, dla którego przygotowania gruntu pod uprawę jest tak istotne. Pamiętaj, że rośliny mogą rosnąć w jednym miejscu nawet do 5 lat!
Dlaczego stosowanie nawozu jest ważne?
Truskawki mają stosunkowo płytki system korzeniowy, co sprawia, że nie pobierają substancji odżywczych z głębi ziemi. Dodatkowo są też podatne na choroby grzybowe i pleśń, zwłaszcza jeśli nie mają odpowiedniej ilości składników odżywczych. Właśnie dlatego domowy nawóz do truskawek jest tak ważny w ich uprawie.
Kiedy zacząć nawożenie truskawek i czym to robić?
Tak naprawdę podstawowe zasilanie podłoża wykonuje się jeszcze przed sadzeniem sadzonek. Ważne jest, aby gleba była zasobna w składniki pokarmowe. Do wyboru masz dwa naturalne, domowe nawozy do truskawek:
- przedplon;
- przekopanie ziemi z nawozem.
Przedplon polega na wysiewie roślin zielonych takich jak gorczyca czy łubin, a następnie skoszeniu ich przed momentem kwitnienia. Takie rośliny zostawia się w glebie, aby zwiędły, a potem przekopuje. To bardzo ekologiczna metoda przygotowania podłoża pod truskawki czy poziomki.
Obornik i kompost
Alternatywnym rozwiązaniem jest użycie przefermentowanego obornika lub kompostu. Ten pierwszy stosuje się ok. 5 tygodni przed sadzeniem truskawek. Ten drugi ekologiczny nawóz można zastosować tuż przed przeniesieniem roślin do gruntu. Dodatkowo warto dodać do niego nieco mączki bazaltowej. Taka mieszanka nie tylko zapewni substancje organiczne, ale również uchroni rośliny przed chorobami i niektórymi szkodnikami.
Nawozy mineralne dla truskawek
Z zasady do truskawek nie stosuje się nawozów sztucznych, które można kupić w sklepach ogrodniczych. Nie są to owoce wymagające tego rodzaju zabiegów. Czasami wykonuje się wapnowanie, jeśli gleba jest zbyt kwaśna. Pamiętaj jednak, że większość odmian truskawek nie lubi dużej zawartości wapnia w podłożu i znacznie gorzej rośnie.
Domowy nawóz do truskawek – jak go przygotować?
Wiesz już, jak przygotować glebę pod uprawę truskawek. A czym wzmacniać je pogłównie? W takim przypadku warto stosować domowy nawóz do truskawek. Zazwyczaj jest on ekologiczny, wzmacnia rośliny nawet po kilku latach uprawy i zapewnia wystarczające nawożenie, adekwatne do potrzeb gatunku.
Gnojówka
Gnojówkę możesz wykonać z pokrzywy albo skrzypu. Na 1 kg świeżych roślin wystarczy 10 l ciepłej wody, najlepiej deszczówki. Włóż całość do plastikowego wiaderka, zalej wodą i odstaw w ciepłe miejsce. Mieszaj raz dziennie. Gnojówka jest gotowa zwykle po 2–4 tygodniach, zależnie od warunków fermentacji. Pamiętaj, że taki domowy nawóz do truskawek zawsze trzeba rozwodnić! Możesz więc podlać truskawki i jednocześnie zapewnić im odpowiednie nawożenie.
W zasadzie gnojówka jest jedynym wieloskładnikowym nawozem, który można stosować łącznie z podlewaniem tych roślin. Możesz używać jej dwukrotnie – zanim wykształcą się pąki kwiatowe i po zbiorze owoców. Taki naturalny, domowy nawóz do truskawek, obfitujący w azot, potas i fosfor wpływa na lepszą kondycję roślin.
Kompost
To kolejny domowy nawóz do truskawek. Możesz go przygotować również wtedy, kiedy uprawiasz owoce na balkonie i mieszkasz w bloku. Wystarczy, że kupisz specjalny, niewielki kompostownik. Użyjesz go do przygotowania gleby pod rośliny owocowe.
Obornik
Choć trudno zaliczyć go do domowych nawozów do truskawek, to na pewno jest nawozem ekologicznym. Jeśli nie masz dostępu do przefermentowanego nawozu tego rodzaju, wybierz ten granulowany, dostępny w sklepach. Wystarczy, że przekopiesz go według instrukcji powyżej z ziemią pod uprawę truskawek.
Wiesz już, jak zrobić domowy nawóz do truskawek. Każdemu ogrodnikowi zależy na tym, aby zwiększyć owocowanie truskawek. Aby owoce te były faktycznie smaczne i dorodne, bez chorób, warto stosować naturalny nawóz. Taka forma nawożenie rośliny zagwarantuje je optymalny wzrost i uchroni przed chorobami.
Powiązane artykuły:
- Nawóz do truskawek – skład i zastosowanie. Jak i kiedy należy nawozić truskawki?
- Truskawki w szklarni – czy uprawa owoców w tunelu gwarantuje większy i smaczniejszy plon?
- Oprysk z drożdży na truskawki – właściwości, zastosowanie i wykonanie. Domowe sposoby na powszechne choroby truskawek
- Nawóz dolistny gwarancją obfitych plonów truskawek
- Oprysk na truskawki — na jakie choroby?