Jesień to czas porządków w ogrodzie. Powoli przygotowujemy drzewa to nadchodzącej zimy, wykonując cięcia pielęgnacyjne i pozbywając się suchych, obumarłych konarów. Dokonując ich kontrolowanego usunięcia, unikniemy w przyszłości wielu poważnych kłopotów, a nawet strat. Nietrudno sobie wyobrazić bowiem, jak pod wpływem ciężaru śniegu, łamią się potężne konary i gałęzie, a następnie spadają na zaparkowane pod samochodem drzewa. Podczas wszelkiego rodzaju prac w ogrodzie, pojawia się problem, co zrobić z odpadami zielonymi. Duża ilość cienkich, zielonych gałązek ma niską wartość kaloryczną, natomiast stanowi poważny problem do usunięcia. Z pomocą przychodzi wtedy profesjonalne urządzenie, którym jest rozdrabniacz do gałęzi.
Jak działa rozdrabniacz do gałęzi
Jest to urządzenie wyposażone najczęściej w silnik spalinowy, napędzający wewnętrzny system noży lub frezów, tnących i ścinających gałęzie na drobne wióry. Rozdrobnione gałęzie wypadają z urządzenia drugą stroną, przy pomocy specjalnego wylotu. Można je zbierać bezpośrednio do worków lub na przyczepę samochodową. Jak w dalszej kolejności można wykorzystać ten ekologiczny odpad? Po wyschnięciu wióry i trociny mogą nam posłużyć jako surowiec do produkcji brykietu drzewnego lub peletu. Sama praca urządzenia jest stosunkowo prosta do opisania. Jeśli chcemy, aby urządzenie przecinało mniejsze gałązki, powinniśmy wybrać rozdrabniacz nożowy. Jest on wyposażony w wewnętrzny system ostrych noży skrawających gałęzie na małe kawałeczki. Ten rodzaj urządzeń posiada mechanizm tnący właściwy do cienkich odpadów drewnianych. Jeżeli mamy w planach utylizowanie grubszych kawałków drewna, potrzebny nam będzie rozdrabniacz do gałęzi frezowy. Maksymalna średnica gałęzi, z którymi sobie taki rozdrabniacz poradzi, to nawet kilkadziesiąt centymetrów. Aby jego praca była sprawna i wydajna, wewnątrz maszyny znajdują się metalowe bolce wychodzące pod różnymi kątami, które obracając się, z różnych kierunków wbijają się w drewno, prowadząc do jego stopniowego zmielenia.
Jaki rozdrabniacz ogrodowy wybrać?
Prace porządkowe w ogrodzie najczęściej wiążą się z wieloma cienkimi gałązkami. Do ich usuwania odpowiedni będzie rozdrabniacz nożowy, który gałęzie mieli systemem noży i sieka błyskawicznie nawet dużą objętość odpadów, w tym pędy winogron lub odpady pod przycinanych tujach. Rozdrabniacze ogrodowe, przeznaczone do okazjonalnego użytku prywatnego, bardzo często są urządzeniami zasilanymi elektrycznie. Rozwiązanie to ma wiele zalet, a jedna z najważniejszych to stosunkowo cicha praca całego urządzenia, a także jego kompaktowe rozmiary, niewielka waga i łatwość użytkowania. Silniki elektryczne są w mniejszym stopniu narażone na uszkodzenia, nie wymagają wymiany oleju, a wyposażona w nie maszyna, ogólnie szybko rozdrabnia wszelkiego rodzaju odpady zielone. Warto wspomnieć o tym, że w rozdrabniaczach nożycowych, można ustawić grubość cięcia. Zależnie od wybranego modelu i gabarytów rozdrabniacza, możliwe będzie utylizowanie w nim nawet dużych rozłożystych gałęziach świerku, które rosną w niejednym ogrodzie.
Profesjonalne rozdrabniacze do gałęzi
Nie zapominamy także o rozdrabniaczach profesjonalnych, przeznaczonych do częstego, komercyjnego użytkowania. Zazwyczaj sztywniejsza konstrukcja podpory urządzenia sprawia, że nadaje się ono do rozdrabniania bardzo dużych, twardych i ciężkich kawałków drewna. Do rozdrabniania gałęzi mieszczących się w urządzeniu, wykorzystywany jest system frezów, które wprawione w ruch, będą stopniowo ścinać drewno na drobne elementy. Profesjonalne rozdrabniacze ogrodowe to urządzenia wyposażone w silniki spalinowe, dzięki którym mogą uzyskać naprawdę dużą moc i bez trudu radzą sobie z usuwaniem ciężkich konarów. W tych oraz elektrycznych rozdrabniaczach występuje pewna bardzo ważna funkcja. Jest to funkcja biegu wstecznego. Przydaje się ona wtedy, jeśli w urządzeniu zablokował się rozdrabniany konar drewna i nie wiemy, jak go usunąć. Wystarczy wówczas włączyć bieg wsteczny, aby konar wysunął się w naszą stronę, umożliwiając jego bezpieczne i sprawne wyjęcie z maszyny.
Rozdrabniarki pozwalają dbać o ogród
Jeśli w twoim ogrodzie jednym z problemów jest nadmierne przesuszenie gleby, wiemy, jak można temu zapobiec. Problem występuje bardzo często pod tujami, prowadząc do ich schnięcia. Elektryczny rozdrabniacz ogrodowy, w którym np. zmielimy pędy winogrona, pozwoli stworzyć naturalną ściółkę, którą wysypiemy na ziemię pod tuję. Zatrzymuje ona w sobie wilgoć, stopniowo przekazując ją w głąb ziemi, bezpośrednio do systemu korzeniowego roślin. Jest to nic innego jak tylko ekologiczny, naturalny kompost, niezawierający żadnych sztucznych dodatków, a przede wszystkim darmowy i bezpieczny dla otoczenia. Kupując dobrej jakości elektryczny rozdrabniacz do gałęzi, z dużo większą łatwością zaprowadzimy porządek w swoim ogrodzie, szybko rozdrabniając nawet większe gałęzie, które do tej pory sprawiały nam duże problemy.
Artykuł sponsorowany
Powiązane artykuły:
- Jak działa śrutownik do zboża?
- Gdzie urządzić grilla w ogrodzie? Bezpieczeństwo i wygoda
- Jak wybrać domek narzędziowy – praktyczne wskazówki
- Pielęgnacja drzew owocowych wiosną – przycinka i oprysk
- Czy warto zakupić agregat prądotwórczy do traktora?