Kiedy pojawiają się chwasty w kukurydzy?
Pojawienie się i wzrastanie chwastów w kukurydzy w dużej mierze zależy od wiosennych warunków pogodowych. Jeżeli wciąż panują niskie temperatury, a nawet przymrozki, może to opóźnić wschód rośliny rolniczej, ale nie przeszkodzi wzrostowi chwastów.
Jest to więc groźna sytuacja, w której szybko wzrastające chwasty mogą zagrozić prawidłowemu rozwojowi kukurydzy. Rolnik musi podjąć działania, by wyeliminować konkurencję chwastów w okresie od wschodów rośliny, najpóźniej do fazy 6-8 liścia
Kukurydzy zagraża jakieś 60 gatunków chwastów i są to zarówno chwasty jednoroczne (między innymi chwastnica jednostronna, komosa biała, rdesty, rumiany, psianka czarna, szarłat szorstki), jak i wieloletnie (między innymi perz właściwy, powój polny, ostrożeń polny, bylica pospolita, skrzyp polny).
Jakie chwasty najczęściej znajdziemy w uprawie?
- Chwastnica jednostronna – roślina jednoroczna z rodziny wiechlinowatych. Próg szkodliwości wynosi od 3 do 6 roślin na 1 m2;
- Włośnica zielona – roślina jednoroczna, należy do chwastów bardzo inwazyjnych o dużej ekspansywności;
- Wyczyniec polny – roślina jednoroczna o progu szkodliwości 12-15 roślin na 1 m2;
- miotła zbożowa – roślina jednoroczna z rodziny wiechlinowatych. Jej okres kwitnienia przypada na czerwiec-sierpień;
- Szarłat szorstki – roślina jednoroczna z rodziny szarłatowatych. W sprzyjających warunkach rozwija się bardzo szybko, konkurując z roślinami o wodę i składniki pokarmowe z gleby;
- Komosa biała – roślina jednoroczna z rodziny komosowatych, kwitnie od czerwca do października;
- gwiazdnica pospolita – roślina jednoroczna z rodziny goździkowatych. Zagrożenie wzrasta po wystąpieniu ciepłych i wilgotnych miesięcy letnich;
- Psianka czarna – roślina jednoroczna, wschodząca na przełomie maja i czerwca oraz w ciepłą jesień;
- Rumian polny – roślina jednoroczna, wizualnie bardzo podobna do maruny bezwonnej. Preferuje gleby lekkie;
- Rdest powojowaty – roślina jednoroczna, wschodzi głównie w maju i czerwcu, ale też na początku jesieni.
Jakie opryski stosować na chwasty w kukurydzy?
Aby skutecznie chronić uprawy kukurydzy przed chwastami, należy wykonywać opryski z odpowiednio dobranych herbicydów. Chemiczna ochrona w postaci oprysków odznacza się wysoką skutecznością oraz skalą działania.
Należy wybierać herbicydy selektywne przeznaczone do stosowania w kukurydzy i na określone grupy chwastów. W tym celu warto zapoznać się z zawartymi w nich substancjami czynnymi i wiedzieć, jak działają, gdyż to one decydują o przeznaczeniu i skuteczności preparatu.
Możemy wybierać spośród herbicydów doglebowych i nalistnych. Pierwsze stosujemy jeszcze przed wschodem roślin, drugie już po wschodach.
Może Cię zainteresować: https://proagri.com/zwalczanie-chwastow-zabiegami-doglebowymi/
Preparaty doglebowe działają na chwasty kiełkujące w glebie, a także na te już wykiełkowane. Jednak w warunkach suszy ich działanie jest ograniczone. Z kolei nadmierne opady deszczu mogą spowodować, że substancje aktywne z herbicydu przemieszczą się w głąb gleby, co obniży skuteczność ich działania na chwasty i może negatywnie wpłynąć na rośliny uprawne.
Herbicydy nalistne wnikają głównie przez liście, zahamowując wzrost chwastów, a tym samym ograniczając ich konkurencję względem kukurydzy.
W powschodowym zwalczaniu chwastów mamy szansę na lepsze dobranie preparatu, gdyż widzimy, z jakim gatunkiem chwastów mamy do czynienia. Jest to niemożliwe do określenia na etapie wschodu roślin, gdy chwasty dopiero kiełkują. Przy stosowaniu herbicydów nalistnych mniej istotna jest wilgotność gleby, bardziej wilgotność powietrza.
Polecanym herbicydem selektywnym o działaniu nalistnym jest Niko 40 OD od producenta środków ochrony roślin ProAgri. Więcej informacji o tym, kiedy i jak go używać, warto sprawdzić w artykule: https://proagri.com/chwasty-w-kukurydzy/.
Treść promocyjna
Powiązane artykuły:
- Ostrożeń polny (cirsium arvense) – jego charakterystyka oraz jak go zwalczać?
- Oprysk doglebowy czyli jak skutecznie zwalczać chwasty za pomocą herbicydów
- Oprysk na chwasty w trawie – jak pozbyć się chwastów na trawniku?
- Oprysk na chwasty w truskawkach – ciesz się dużymi zbiorami owoców
- Starane 333 EC – ile na litr wody, aby skutecznie zwalczyć chwasty?