Najpopularniejsze artykuły

    Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

    13 stycznia, 2023

    Części zamienne do maszyn ciągników rolniczych. Czym się różnią od oryginalnych?

    3 stycznia, 2023

    Fotowoltaika dla rolnika – jak szukać oszczędności w gospodarstwie rolnym?

    23 grudnia, 2022

    Czym charakteryzują się pozabankowe pożyczki na dowód?

    5 grudnia, 2022

    Jak pielęgnować żywą choinkę świąteczną? Gdzie kupić żywą jodłę lub świerka z dostawą do domu w Warszawie?

    18 listopada, 2022
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Agropedia»Uprawa»Choroby roślin»Poznaj powszechne choroby ziemniaka. Jakie zarazy ziemniaka atakują plantacje rolnicze i jak je zwalczać?
    Choroby roślin

    Poznaj powszechne choroby ziemniaka. Jakie zarazy ziemniaka atakują plantacje rolnicze i jak je zwalczać?

    Stanisław KozłowskiBy Stanisław Kozłowski29 czerwca, 2022Brak komentarzy5 minut czytania
    Choroby ziemniaka

    Ziemniaki należą do najchętniej hodowanych roślin jadalnych w Polsce. Wpływa na to opłacalność i prostota upraw, jednak są one narażone na różne choroby ziemniaka. Sprawdź, jak je rozpoznawać i zwalczać.

    Filtracja oleju
    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Choroby grzybowe ziemniaka: zaraza ziemniaka i alternarioza ziemniaka – rozpoznanie i zwalczanie
    1.1 Zaraza ziemniaczana
    1.2 Alternarioza
    2 Czarna nóżka ziemniaka
    3 Mokra zgnilizna bulw ziemniaka i liściozwój – choroby ziemniaka o podłożu wirusowym
    4 Bakterioza pierścieniowa
    5 Jak zadbać o zdrową i efektywną uprawę?

    Szkodliwe patogeny chorobotwórcze mogą powodować deformacje bulw ziemniaka, ich gnicie, czy też drastyczne obniżenie sezonowych plonów. Konsekwencją ich działania jest obniżenie rentowności prowadzonej plantacji. Dotyczy to zarówno upraw przemysłowych, jak i hodowli ziemniaków na mniejszą, prywatną skalę. Poznaj podstawowe choroby ziemniaka, które mogą powodować infekcje roślin, sposoby zapobiegania im oraz metody wykorzystywane w eliminowaniu zarazy. Poniżej opisaliśmy najważniejsze z nich.

    Choroby grzybowe ziemniaka: zaraza ziemniaka i alternarioza ziemniaka – rozpoznanie i zwalczanie

    Zaraza ziemniaczana

    Do najgroźniejszych chorób dla bulw należą te o podłożu grzybowym. Gdy roślinę zainfekuje organizm grzybopodobny, to rozwojowi choroby sprzyjają wysoka wilgotność powietrza i ciepło. Jednym ze schorzeń jest popularna zaraza ziemniaczana, która powoduje duże szkody w hodowli i z powodzeniem przenosi się także na inne rośliny, w tym pomidory. Objawy zarazy ziemniaka widoczne są m.in. na bulwach, gdzie rozwijają się brunatne plamy. Na liściach pojawia się biały nalot grzybni. Ponadto miąższ bulwy nabiera czerwonego i brązowego koloru. Z czasem owoce rośliny gniją i nie nadają się do spożycia, a same ziemniaki są narażone na infekcje o charakterze wtórnym. Za ten stan rzeczy odpowiada grzyb. Jego zarodniki z powodzeniem mogą przenosić wiatr lub opady deszczu.

    Możesz zminimalizować ryzyko występowania choroby przez uprawę odmian odpornych. Ponadto w celach zapobiegawczych stosuje się głębokie dołowanie, co pozwala na izolację bulw od zarodników znajdujących się na powierzchni. W ramach profilaktyki zastosuj preparaty domowe z cebuli i skrzypu polnego. Gdy wystąpią pierwsze objawy choroby, to przeciwko zarazie ziemniaka stosuje się chemiczne środki oraz preparaty wgłębne. Po zbiorze bulw należy dokładnie oczyścić ziemię i usunąć wszystkie i ich części, w tym bytujące w ziemi owoce porażone zarazą ziemniaka.

    Zobacz też:
    Choroby winogron wpływają bezpośrednio na kondycję winorośli oraz jej owocowanie. Poznaj najczęstsze choroby winorośli i sposoby ich zwalczania

    Alternarioza

    Uprawa ziemniaków narażona jest także na alternariozę. W przebiegu choroby można zaobserwować pojawianie się brązowych i okrągłych plamek, które objawiają się na dolnych liściach ziemniaka. Sprzyjające warunki do rozwoju schorzenia to pora sucha, która przerywana jest sporadycznymi deszczami. Czynnikiem zwiększającym ryzyko jest także umiejscowienie plantacji ziemniaka na glebach piaszczystych i lekkich. Kluczem do ochrony ziemniaka jest wybieranie zdrowych i odpornych sadzeniaków, a także stosowanie preparatów na bazie potasu. Gdy alternarioza wystąpi, w ramach leczenia wykorzystywana jest ochrona chemiczna, w tym m.in. opryski z fungicydów. Połącz to z prawidłową pielęgnacją, w tym z dezynfekcją narzędzi ogrodniczych, a da ci to satysfakcjonujące efekty.

    Czarna nóżka ziemniaka

    To choroba o podłożu bakteryjnym. Rozpoznaje się ją już na początkowym okresie wegetacji, jednak wciąż nie stworzono skutecznych środków ochrony roślin, które ją wyeliminują. W związku z tym kluczowe jest dbanie o odpowiednią profilaktykę i zachowanie ostrożności. Bakterie stopniowo przedostają się z bulw do łodygi i infekują całą roślinę. Z powodzeniem są przenoszone przez wiatr, owady i wodę, co pomaga szybkiemu rozprzestrzenianiu się zakażenia. Czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania są niewłaściwe zabiegi agrotechniczne, które powodują uszkodzenia mechaniczne i inne choroby bulw. Podstawowe symptomy występowania zarazy to: plamy na łodydze, zamieranie ziemniaków i słaby system korzeniowy. W ramach profilaktyki przed chorobą zastosuj: zmianowanie, eliminuj samosiewy, dezynfekuj narzędzia, a także usuwaj zakażone rośliny. W przeciwnym razie możesz odnotować poważne straty plonu.

    Mokra zgnilizna bulw ziemniaka i liściozwój – choroby ziemniaka o podłożu wirusowym

    Należą do stosunkowo groźnych chorób wirusowych. Pierwsza z nich często występuje po bakteryjnej czarnej nóżce. Schorzenie rozwija się już po zbiorach w trakcie przechowywania bulw. Wysoka temperatura korzystnie wpływa na wnikanie wirusa do owoców ziemniaka, a porażone bulwy zamierają i infekują pozostałe. Jeżeli chcesz uniknąć takiej sytuacji, to przechowalnia powinna być odpowiednio wietrzona. Ponadto zbiory plonów bulw z objawami powinny być izolowane oraz utylizowane, aby bakterie nie przenosiły się na inne owoce i efekty twojej pracy. Mokrą i suchą zgniliznę bulw eliminuje się w ramach profilaktyki, a także działań bezpośrednich polegających na sortowaniu ziemniaków i wyrzucaniu tych, których części bulwy wykazują symptomy infekcji.

    Zobacz też:
    Choroby buraka cukrowego, które atakują liście i korzeń. Poznaj sposoby na zwalczanie chorób takich jak chwościk buraka

    Drugim wirusowym schorzeniem jest liściozwój. Przebieg choroby charakteryzuje się: rozjaśnieniem liści, zwijaniem się ich, czy też hamowaniem wzrostu. W związku z tym objawy choroby można zaobserwować przede wszystkim na liściach, jednak może to być utrudnione w okresie nawożenia ziemniaków azotem. On skutecznie maskuje niepokojące sygnały. Mimo wszystko w polskich warunkach bardzo rzadko dochodzi do silnego porażenia w wyniku tej infekcji i nie należy do największych zmartwień rolników. Hodowane w Polsce odmiany wykazują małą podatność na zachorowanie, a w jego przypadku ewentualne objawy klasyfikowane są jako średnie lub słabe. Profilaktyka polega na zapewnieniu hodowanym roślinom odpowiedniej przestrzeni do wzrostu, a także zwalczaniu chwastów i usuwaniu roślin, które wykazują symptomy choroby.

    Bakterioza pierścieniowa

    Groźną chorobą jest także bakterioza pierścieniowa, a zapobieganie jej jest obowiązkiem każdego hodowcy, który uregulowano prawnie. Wywołują ją bakterie, a najczęstszym źródłem zakażenia są źle zdezynfekowane maszyny i narzędzia ogrodnicze oraz ziarniaki. Trudnością w eliminowaniu bakteriozy jest to, że choroba ta przez wiele lat może być utajona. W związku z tym rekomenduje się przeprowadzanie regularnych badań laboratoryjnych, aby ją wykluczyć. Na spodniej stronie liści pojawiają się białe plamy, które z czasem brunatnieją. Dalszym krokiem jest ich deformacja i zamieranie. Po przekrojeniu ziemniaków na powierzchni ich miąższu widać charakterystyczne pierścienie. Owoce nie nadają się do spożycia, a zaraza może powodować ogromne straty. Jej potwierdzenie prowadzi do utylizacji całej uprawy. Środki zapobiegawcze to przede wszystkim stosowanie kwarantanny, a także odpowiedniej profilaktyki i dezynfekcji.

    Jak zadbać o zdrową i efektywną uprawę?

    Ziemniaki narażone są także na inne choroby i szkodniki, które mogą powodować niepokój hodowcy i straty. Wśród nich wymienia się m.in.: brunatną plamistość liści, suchą plamistość liści, parcha, raka ziemniaka, smugowatość, czy ryzoktoniozę. Ponadto szkodliwe działanie wykazują takie szkodniki jak: rolnice, stonka ziemniaczana, czy drutowce. Zadbaj o zdrową i efektywną uprawę w ramach odpowiednich działań profilaktycznych, nawożenia środkami zawierającymi substancje czynne, czy też stosowania oprysków. Regularnie kontroluj stan swojej plantacji i eliminuj rośliny, które wykazują symptomy choroby. Takie zachowanie wpłynie korzystnie na efektywność pozostałej uprawy oraz jakość plonów, które zbierzesz na koniec sezonu.

    Zobacz też:
    Aloes – choroby aloesu i szkodniki niszczące liście. Co zrobić, gdy aloes żółknie i zaczyna gnić w doniczce?

    Powiązane artykuły:

    • Opryski ziemniaków – jakie środki warto stosować? Czy opryski są bezpieczne?
    • Zaraza ziemniaczana – opryski. Jak je stosować?
    • Jakie nawozy pod ziemniaki są odpowiednie? Kiedy stosować nawóz na bulwy? Czy nawożenie to skomplikowana sprawa?
    • Oprysk na chwasty w ziemniakach – jak go stosować?
    • Choroby grzybowe pomidorów. Zwalczaj najczęstsze choroby pomidorów przez opryski i zadbaj o to, aby uprawa była zdrowa

    Stanisław Kozłowski
    Stanisław Kozłowski
    • Strona WWW

    Pochodzi z Podkarpacia. Całe życie spędził na wsi. Po ojcu przejął duże gospodarstwo. Zwolennik nowoczesnych rozwiązań w rolnictwie.

    Zobacz także

    Choroby pnia jabłoni oraz ich zwalczanie – dowiedz się jak wygląda kora drzew owocowych zaatakowanych przez zgorzel kory

    Najważniejsze choroby malin – czym się charakteryzują i jak je zwalczać?

    Jak rozpoznać i skutecznie zwalczać choroby wiśni? Co oprócz zgnilizny i moniliozy może zaatakować twoje drzewa owocowe?

    Choroby winogron wpływają bezpośrednio na kondycję winorośli oraz jej owocowanie. Poznaj najczęstsze choroby winorośli i sposoby ich zwalczania

    Choroby korzeni truskawek – zwalczanie czerwonej zgnilizny korzeni truskawek oraz innych grzybów atakujących uprawy

    Choroby grzybowe pomidorów. Zwalczaj najczęstsze choroby pomidorów przez opryski i zadbaj o to, aby uprawa była zdrowa

    Choroby liści jabłoni – jak rozpoznać objawy i zwalczać parch jabłoni, plamistość liści, mączniaka i inne najczęstsze choroby jabłoni oraz szkodniki drzew owocowych

    Choroby porzeczki czarnej – jak zwalczać szkodniki, antraknozę i inne choroby grzybowe czarnych porzeczek oraz agrestu

    Choroby winogron szara pleśń oraz choroby grzybowe. Poznaj sposób ich zwalczania, aby ochronić uprawy winorośli

    Skomentuj artykuł Cancel Reply

    Zobacz także

    Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

    13 stycznia, 2023

    Kiszone ziarno kukurydzy – wykorzystanie

    16 listopada, 2022

    Odmiany czosnku — jakie uprawia się w Polsce?

    16 listopada, 2022

    Skracanie rzepaku — najlepsza regulacja zbiorów

    16 listopada, 2022

    Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

    13 stycznia, 2023

    Części zamienne do maszyn ciągników rolniczych. Czym się różnią od oryginalnych?

    3 stycznia, 2023

    Fotowoltaika dla rolnika – jak szukać oszczędności w gospodarstwie rolnym?

    23 grudnia, 2022

    Czym charakteryzują się pozabankowe pożyczki na dowód?

    5 grudnia, 2022
    O serwisie
    O serwisie

    Twoje źródło wiedzy z branży rolniczej.

    Copyright © 2021 Contentation sp. z o.o.

    Kontakt

    Redakcja

    Regulamin

    Polityka prywatności

    Wpisz powyżej i naciśnij Enter aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.