Białko ziemniaczane jest pozyskiwane w procesach czyszczenia, gotowania na parze oraz obierania ziemniaków. Następnie skrobia zostaje ekstrahowana za pomocą wody. Produktem powstałym w wyniku tego procesu jest zawiesina pełna białek. Wspomniana zawiesina zostaje potraktowana kwasem, a w dalszej kolejności suszona i przetwarzana na proszek. Białko ziemniaczane przyjmuje postać drobnego, luźnego proszku w kolorze jasnoszarym, szarym, lub żółtawo-zielonym. Substancja posiada zapach typowy dla suszonych ziemniaków. Białko ziemniaczane jest stosowane przede wszystkim jako dodatek do żywienia zwierząt, w produktach takich jak pasza dla młodych zwierząt, prosiąt, krów, drobiu, a także w karmach dla zwierząt domowych. Jego dodatkową zaletą jest również fakt, że nie jest ono alergenem pokarmowym.
Białko ziemniaka: źródło cennych aminokwasów
Białko ziemniaka może potencjalnie stanowić cenny zamiennik składników pasz pochodzenia zwierzęcego. Wspomniane białko jest uznawane za jedno z najbardziej wartościowych źródeł białka roślinnego. Tak dobrą sławę zawdzięcza między innymi wysokiej zawartości i doskonałemu zbilansowaniu wartościowych aminokwasów. Skład aminokwasów białka ziemniaczanego jest w zasadzie porównywalny ze składami białek pochodzenia zwierzęcego.
Wykorzystanie białka ziemniaczanego jako uzupełniacza pasz
Białko ziemniaczane jest wykorzystywane do produkcji różnego rodzaju pasz dla wielu gatunków zwierząt, co zostanie nieco szerzej omówione w dalszej części tekstu. Białko ogółem jako związek chemiczny stanowi niezbędny składnik pokarmowy świń. Dostarczanie odpowiedniej ilości tej substancji pozytywnie i zauważalnie oddziałuje na rozwój i funkcjonowanie organizmu zwierzęcia, a także na wyniki produkcyjne. Białko ziemniaczane zaledwie w niewielkim stopniu ustępuje zawartością aminokwasów białkom pochodzenia zwierzęcego, dzięki czemu hodowcy zwierząt mogą z powodzeniem zastępować pasze z dodatkiem białka odzwierzęcego paszami posiadającymi w składzie białko ziemniaczane. Białko ziemniaczane oferowane przez firmę Foodcom w 25 kg workach znajdziesz tutaj: https://foodcom.pl/products/bialko-ziemniaczane/.
Jakim grupom zwierząt podawać białko ziemniaka?
Białko ziemniaka jest wykorzystywane w produkcji pasz przeznaczonych do spożycia przez zwierzęta różnych gatunków. Z powodzeniem wykorzystują je między innymi producenci pasz dla drobiu, krów czy prosiąt. Białko ziemniaczane jest również cenionym składnikiem wielu karm przeznaczonych do spożycia przez zwierzęta domowe.
Jak przechowywać białko?
Aby produkt mógł zachować maksymalny okres przydatności do spożycia, białko ziemniaczane należy przechowywać w suchym, dobrze wentylowanym miejscu. Przy zapewnieniu optymalnych warunków składowania białka ziemniaczanego, okres trwałości produktu wynosi 18 miesięcy.
Podsumowanie
Białko ziemniaczane powstaje w wyniku kilku etapowego procesu obróbki ziemniaka. Otrzymany proszek posiada jasną barwę i zapach właściwy dla suszonego ziemniaka. Gotowy produkt stanowi cenne źródło aminokwasów, przez co stanowi doceniany zamiennik białek pochodzenia zwierzęcego w produkcji pasz dla zwierząt hodowlanych i karm dla zwierząt domowych. Kluczowe w obrocie białkiem ziemniaka jest jego właściwe przechowywanie, które umożliwia wydłużenie trwałości produktu aż do 18 miesięcy.
Artykuł sponsorowany
Powiązane artykuły:
- Choroby grzybowe ziemniaka – objawy, zwalczanie, profilaktyka
- Cabrio Duo – ile na litr? Dawkowanie środka grzybobójczego
- Ziemniak – co warto wiedzieć o tym warzywie?
- Obierki z ziemniaków jako nawóz – właściwości i metoda wykonania własnego, naturalnego nawozu
- Sucha karma dla psów – co powinna zawierać?