Najpopularniejsze artykuły

    Czy warto kupować oryginalne części do Ursusa C-360?

    31 stycznia, 2023

    Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

    13 stycznia, 2023

    Cena pszenicy – 2023 rokiem rekordowych cen zbóż. Skąd wysoka cena skupu i jakie są prognozy na resztę roku?

    7 stycznia, 2023

    Części zamienne do maszyn ciągników rolniczych. Czym się różnią od oryginalnych?

    3 stycznia, 2023

    Fotowoltaika dla rolnika – jak szukać oszczędności w gospodarstwie rolnym?

    23 grudnia, 2022
    AgropediaAgropedia
    • Kalendarz ogrodnika
    • Uprawa
      • Owoce
      • Warzywa
      • Zboża
        • Ceny zbóż
      • Orzechy
      • Choroby roślin
      • Szkodniki roślin
    • Hodowla
      • Choroby zwierząt hodowlanych
      • Rozmnażanie zwierząt
      • Zabiegi
    • Nawozy i opryski
      • Nawozy naturalne
      • Nawozy sztuczne
      • Opryski
    • Szklarnia
    • Porady
    AgropediaAgropedia
    Agropedia»Uprawa»Bąk owad – czym charakteryzuje się bąk bydlęcy? Czy jest groźny dla człowieka? Jak wyglądają bąki bydlęce?
    Uprawa

    Bąk owad – czym charakteryzuje się bąk bydlęcy? Czy jest groźny dla człowieka? Jak wyglądają bąki bydlęce?

    Karol JankowskiBy Karol Jankowski19 lipca, 2022Brak komentarzy5 minut czytania
    bąk owad

    Bąki bydlęce to popularna grupa owadów, która najczęściej widoczna jest w pobliżu stajni gospodarczych oraz na łąkach. Ta grupa owadów skutecznie uprzykrza życie mieszkańcom wsi. Sprawdź, jaki jest bąk owad w rzeczywistości.

    Filtracja oleju
    Z tego artykułu dowiesz się:
    1 Bąk owad. Czy bąk bydlęcy jest niebezpieczny dla człowieka?
    2 Bąk bydlęcy – co warto o nim wiedzieć?
    3 Bąk a trzmiel – podstawowe różnice
    4 Bąk – owad. Najważniejsze informacje o tym gatunku owada
    5 Czy bąki są pożytecznymi owadami?

    Bąki bydlęce często nazywane są inaczej trzmielami, które jednocześnie należą do rodziny pszczołowatych. Sam bąk bydlęcy jest zupełnie inną odmianą owada niż trzmiel, który potocznie nazywany jest bąkiem. Niestety dla trzmieli takie nazewnictwo jest mocno krzywdzące, gdyż ten w odróżnieniu od bąków niesie ze sobą wiele pożytecznych cech. Pamiętaj, że bąk – owad jest szkodnikiem w świecie owadów. Wynika to głównie z tego, iż uprzykrza życie mieszkańcom wsi, ale także zwierzętom gospodarskim. Owad z rodziny pszczołowatych ma wielkość nieco większej muchy. Z tego względu nazywany jest też muchą końską atakującą bydło hodowlane.

    Bąk owad. Czy bąk bydlęcy jest niebezpieczny dla człowieka?

    Trzmiel a bąk to dwa zupełnie inne owady. Pamiętaj, że aparat gryzący bąka bydlęcego nie jest groźny ani dla człowieka, ani dla zwierząt hodowlanych. Po użądleniu nie musisz się obawiać o bolesne reakcje uczuleniowe. W skrajnych przypadkach mogą jednak występować objawy pojawienia się chorób zakaźnych lub pasożytów po ugryzieniu. Te owady żywią się krwią zwierząt, ale także człowieka. To głównie z tego względu bąk – owad atakuje ludzi na co dzień. W przypadku bąka ukłucia są bolesne i mogą przenosić groźne choroby, dlatego lepiej zachowaj właściwe środki ostrożności. Po ugryzieniu przez bąka bydlęcego na powierzchni skóry najczęściej powstaje swędzący obrzęk, który znika już po około 2 dniach.

    Zobacz też:
    Cena pszenicy – jak wojna na Ukrainie wpłynęła na rynek zbóż?

    Dobrym porównaniem jest zestawienie bąka bydlęcego oraz trzmiela ziemnego lub jakiegokolwiek innego gatunku z rodziny pszczołowatych. Trzmiel gnojowy jest raczej spokojnym owadem w odróżnieniu od bąka, który nawet człowieka atakuje praktycznie natychmiastowo. Dodatkowo trzmiele mają dobroczynne działanie dla środowiska naturalnego, gdyż żywią się pyłkiem kwiatów.

    Bąk bydlęcy – co warto o nim wiedzieć?

    Na temat bąka bydlęcego warto poznać kilka istotnych kwestii. Najczęściej jest nazywany muchą końską, choć wiele osób mylnie nazywa go trzmielem. Bąk bydlęcy należy do tej samej rodziny owadów co mucha domowa. Spotkasz go bez problemu zarówno w Polsce, jak i całej Europie. Krew ssaków to jego jedyne pożywienie. W naturze bąki bydlęce żywią się krwią zwierząt. Dotyczy to jednak tylko samic. Samce bąka bydlęcego korzystają z nektarów kwiatowych, pyłków, a także soków roślinnych. W razie braku dostępu do jej źródła okazuje się, iż owady atakują także człowieka. Bąk owad najczęściej pojawia się w okresie od maja do sierpnia, czyli w najcieplejszych miesiącach. Rozpoznasz go po kilku charakterystycznych cechach, a mianowicie: zielonych oczach, nieco większych rozmiarach od muchy oraz mieniącym się odwłoku. Warto też dodać, że bąk – owad ma na całym tułowiu widoczne żółte włoski.

    Niestety bąki bydlęce przenoszą liczne choroby, które mogą znacząco wpłynąć na twoje samopoczucie. Kiedy użądli cię mucha końska na skórze prawdopodobnie powstanie sporej wielkości bąbel. Bydlęce bąki przenoszą wraz z ugryzieniami liczne choroby, które mogą być naprawdę groźne. Niektóre z nich to np. dżuma zwierzęca i wąglik. Bąk – owad do rozrodu potrzebuje warunków o dużej wilgotności powietrza. Jaja składa bezpośrednio na roślinach wodnych, z których następnie wylęgają się młode larwy bąków.

    Bąk a trzmiel – podstawowe różnice

    Bąk owad a trzmiel to dwa zupełnie inne owady, które przez wiele osób niestety nie są odróżniane. Trzmiel kamiennik to pożyteczny owad, który jest jednym z najliczniejszych gatunków na terenie Europy. Samice tego owada osiągają rozmiary nawet do 2,5 cm a swoje gniazda budują bezpośrednio pod ziemią. Najczęściej znajdują się w dziurach przy cegłach, szczelinach ścian oraz innych ciasnych miejscach. Dla trzmieli nektar i pyłek jest podstawowym pożywieniem. Wraz z poszukiwaniem pokarmu trzmiele przenoszą pyłek na inne kwiaty doprowadzając do zapylania tak, jak np. pszczoły. Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku bąków bydlęcych, a szczególnie samic. Te owady żywią się krwią i mogą rozprzestrzeniać liczne choroby, które są groźne dla człowieka. To podstawowa różnica pomiędzy trzmielem w dowolnym gatunku a bąkiem – owadem.

    Zobacz też:
    Gryka zwyczajna – siew, uprawa, wymagania

    Bąk – owad. Najważniejsze informacje o tym gatunku owada

    Bąk owad to popularny szkodnik, który żywi się krwią ssaków, a więc także ludzi. Ukąszenie bąka bydlęcego często wiąże się z pobraniem nawet do 0,2 ml krwi z organizmu. Dla człowieka ugryzienie najczęściej kończy się tylko kilkudniowym, swędzącym obrzękiem. U zwierząt niestety skutki bywają znacznie poważniejsze, szczególnie jeśli bąk – owad przenosił ze sobą groźne choroby odzwierzęce lub pasożyty. Nigdy nie lekceważ żadnych niepokojących objawów po ugryzieniu bąka. Nie masz pewności, że to właśnie bąk ugryzł cię w danym momencie? Jeśli ma włoski i lata dosyć głośno to prawdopodobnie był to bąk – owad. Te owady są wyposażone w kłujący aparat gębowy. Oznacza to, że nie żądlą tak jak np. pszczoły, ale po prostu gryzą. Podczas ugryzienia bąk – owad wstrzykuje do ciała żywiciela specjalną substancję zapobiegającą krzepnięciu krwi.

    Czy bąki są pożytecznymi owadami?

    Zastanawiasz się, czy bąk – owad to pożyteczne żyjątko? Niestety nie. Bąki bydlęce najczęściej wyrządzają więcej szkód, aniżeli pożytku. Ich ugryzienia nie tylko są nieco bolesne i uciążliwe, ale także niosą ze sobą ryzyko przenoszenia licznych chorób zakaźnych, bakterii i pasożytów. Możesz je spotkać głównie na pastwiskach, w okolicach stajni i wszędzie tam, gdzie bąki mogą znaleźć swojego żywiciela. Wyglądem przypominają dużą muchę, która również nie wnosi niczego pozytywnego do życia człowieka. Zapobieganie ugryzieniom przez bąki nie jest tak łatwe, jak mogłoby się wydawać. Mechaniczne odganianie owadów rękoma nie przyniesie zadowalających efektów. Jeśli chcesz odpowiednio zabezpieczyć siebie lub swoje zwierzęta hodowlane przed bąkami, koniecznie zainwestuj w specjalne preparaty chemiczne. Rozprowadź je na skórze i poczekaj do wyschnięcia. Dzięki temu skutecznie ochronisz się przed nieprzyjemnymi ugryzieniami. Metody postępowania są podobne, jak w przypadku komarów.

    Zobacz też:
    Szparag zielony – uprawa w przydomowym ogródku, czyli pędy, rozsada, powierzchnia ziemi

    W kwestii podsumowania zapamiętaj, że trzmiele to nie to samo co bąk – owad. Pierwsze z wymienionych owadów są niezwykle pożyteczne dla środowiska naturalnego, gdyż rozprzestrzeniają drogocenny pyłek roślinny. Bąki bydlęce przypominające szarą muchę o nieco większych rozmiarach nie mają nic wspólnego z pożytecznością. Unikaj ich w miarę swoich możliwości i dbaj o bezpieczeństwo zwierząt hodowlanych. Po ugryzieniu przez zakażonego bąka może dojść nawet do śmierci zwierzęcia jeśli nie wykryjesz objawów choroby lub zakażenia pasożytniczego odpowiednio wcześni

    Powiązane artykuły:

    • Giez, mucha końska, jusznica deszczowa, bąk bydlęcy, giez bydlęcy duży – owady atakujące zwierzęta i ludzi
    • Osy – co warto o nich wiedzieć? Czy osy są pożyteczne? Gdzie występują? Jak chronić się przed żądłem?
    • Choroba szalonych krów – czym jest ta choroba bydła? Czy choroba Creutzfeldta-Jakoba jest niebezpieczna dla człowieka?
    • Szarańcza wędrowna zagrożeniem dla upraw rolnych
    • Pszczoły murarki – jak wygląda ich hodowla? O co trzeba zadbać? Czym wyróżnia się murarka ogrodowa?

    Karol Jankowski
    Karol Jankowski

      Rolnictwem zajmuje się od najmłodszych lat. Razem z ojcem prowadzi duże gospodarstwo w okolicach Poznania. Miłośnik nowinek technologicznych, jako pierwszy w gminie zakładał ekologiczne uprawy. W wolnych chwilach lubi dzielić się z czytelnikami swoją wiedzą i doświadczeniem.

      Zobacz także

      Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

      Cena pszenicy – 2023 rokiem rekordowych cen zbóż. Skąd wysoka cena skupu i jakie są prognozy na resztę roku?

      Kiszone ziarno kukurydzy – wykorzystanie

      Odmiany czosnku — jakie uprawia się w Polsce?

      Skracanie rzepaku — najlepsza regulacja zbiorów

      Ile rośnie choinka? Wskazówki do założenia plantacji

      Światowy Dzień Żywności — kiedy i dlaczego obchodzimy?

      Suszenie kukurydzy — najważniejsze informacje

      Czarny bez – kiedy zbierać? Poznaj go lepiej!

      Skomentuj artykuł Cancel Reply

      Zobacz także

      Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

      13 stycznia, 2023

      Cena pszenicy – 2023 rokiem rekordowych cen zbóż. Skąd wysoka cena skupu i jakie są prognozy na resztę roku?

      7 stycznia, 2023

      Kiszone ziarno kukurydzy – wykorzystanie

      16 listopada, 2022

      Odmiany czosnku — jakie uprawia się w Polsce?

      16 listopada, 2022

      Czy warto kupować oryginalne części do Ursusa C-360?

      31 stycznia, 2023

      Najczęściej zadawane pytania o herbicydy totalne

      13 stycznia, 2023

      Cena pszenicy – 2023 rokiem rekordowych cen zbóż. Skąd wysoka cena skupu i jakie są prognozy na resztę roku?

      7 stycznia, 2023

      Części zamienne do maszyn ciągników rolniczych. Czym się różnią od oryginalnych?

      3 stycznia, 2023
      O serwisie
      O serwisie

      Twoje źródło wiedzy z branży rolniczej.

      Copyright © 2021 Contentation sp. z o.o.

      Kontakt

      Redakcja

      Regulamin

      Polityka prywatności

      Wpisz powyżej i naciśnij Enter aby wyszukać. Naciśnij Esc, aby anulować.