Znak typu A-18a należy do grupy znaków ostrzegawczych. Uprzedza uczestników ruchu drogowego o możliwych zagrożeniach. Gdzie powinien się pojawić znak „zwierzęta gospodarskie” i kto musi go ustawić?
Najważniejszym zadaniem znaków drogowych jest uporządkowanie i zapewnienie płynności ruchu. Dlatego można wyróżnić cztery najważniejsze grupy: ostrzegawcze, nakazu, zakazu i informacyjne. Stosujący się do nich kierowcy, przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach. Pomaga w tym prawidłowe oznakowanie, dlatego warto sprawdzić, kiedy należy ustawić „zwierzęta gospodarskie”.
Znak „zwierzęta gospodarskie” – specyfikacja
Znak „zwierzęta gospodarskie” należy do grupy znaków ostrzegawczych, które uprzedzają kierowców przed niebezpieczeństwem na drodze i jednocześnie zobowiązują do zachowania wzmożonej uwagi. W swojej ofercie ma je każdy producent znaków drogowych, więc w razie potrzeby można je bez problemu nabyć.
Jak wyglądają znaki ostrzegawcze?
Ten typ znaków ma charakterystyczny trójkątny kształt, żółte tło i czerwoną obwódkę. Różnią się między innymi kształtem symboli wizualizujących zagrożenie, przed którymi ostrzegają. W przypadku znaku „zwierzęta gospodarskie” widnieje na nim krowa.
Prawidłowa wielkość znaków drogowych
Wielkość znaków określa odpowiednie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 3 lipca 2003 roku – znaki występują w pięciu rozmiarach:
- wielkie (długość boku to 1200 mm) – umieszcza się je przy autostradach;
- duże (1050 mm) – znajdują się przy drogach ekspresowych i dwujezdniowych;
- średnie (900 mm) – są montowane między innymi przy łącznicach, drogach jednojezdniowych i powiatowych;
- małe (750 mm) – znajdują się, na przykład, przy drogach gminnych;
- mini (600 mm) – można je montować przy ulicach o zabytkowej zabudowie, jednokierunkowych, drogach dla rowerów, a także tam, gdzie nie można zastosować większego znaku.
Rozporządzenie mówi również, że aby znaki były dobrze widoczne, należy stosować materiały odblaskowe. Można pójść o krok dalej i postawić na znaki aktywne, które łatwo dostrzec niezależnie od pory dnia czy warunków atmosferycznych.
Kiedy trzeba ustawić znak drogowy A-18a?
Znak A-18a trzeba ustawić tam, gdzie mogą pojawić się zwierzęta gospodarskie. To nie tylko okolica gospodarstw rolnych, ale też pastwisk, łąk czy ośrodków hodowlanych. Po minięciu znaku „zwierzęta gospodarskie” kierowca zobowiązany jest do zachowania ostrożności. Jeżeli pojawi się zagrożenie, musi poczekać, aż będzie mógł bezpiecznie kontynuować podróż.
Kto odpowiada za ustawienie znaku „zwierzęta gospodarskie”?
Za umieszczenie znaku „zwierzęta gospodarskie” (a także każdego innego) odpowiada zarządca drogi, o czym mówi art. 19 ustawy o drogach publicznych. Jeśli droga jest prywatna lub wewnętrzna, obowiązek prawidłowego oznakowania spoczywa na właścicielu lub zarządcy. Warto powierzyć to zadanie specjalistom, na przykład producentowi oferującemu znaki drogowe oraz ich montaż. Dzięki temu prace powinny przebiegać sprawnie i zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Prawidłowe przymocowanie znaku „zwierzęta gospodarskie”
Dokładne umiejscowienie zależy między innymi od liczby dostępnych pasów ruchu i dopuszczalnej prędkości. Należy pamiętać, aby znak został przymocowany w odpowiedni sposób. Powinna to być trwała i bezpieczna konstrukcja wsporcza, odpowiadająca normom. Dopuszcza się również umieszczanie znaków między innymi na masztach linii telekomunikacyjnych, latarniach i ścianach budynków. Znak powinien być dobrze widoczny, ale jednocześnie nie może przeszkadzać osobom, które korzystają z drogi. Dotyczy to pieszych – zbyt nisko umieszczony znak stanowi dla nich istotne zagrożenie.
Znak „zwierzęta gospodarskie” ostrzega uczestników ruchu drogowego przed niebezpieczeństwem, co pomaga uniknąć nieszczęśliwych wypadków i strat. Warto więc zadbać o prawidłowe oznakowanie okolicy, w której prowadzona jest hodowla.
Artykuł sponsorowany
Powiązane artykuły:
- Kolczykowanie krów – kolczyki dla zwierząt i inne metody znakowania bydła w celu ich kontroli i identyfikacji
- Kolczykowanie kozy – po co rejestrować zwierzęta hodowlane? Kolczyk jako metoda identyfikacji kóz
- Hodowla koni – od czego zacząć prowadzenie stadniny?
- Rower na wieś – pomagamy w wyborze
- Kolczykowanie owiec i innych zwierząt hodowlanych – rejestracja w Agencji i identyfikacja świń, kóz i owiec poprzez kolczyk