Import wyrobów rolniczych, wśród których istotną rolę odgrywa zboże z Ukrainy, według wielu specjalistów delikatnie destabilizuje sytuację na polskim rynku rolniczym. Czy koszt zakupu zbóż jest znacznie wyższy niż wcześniej? Czytaj i bądź na bieżąco!
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaznacza, że ceny zboża w Polsce znacząco wzrosły po rozpoczęciu agresji Rosji na Ukrainę. Obecne stawki są jednymi z najwyższych od kilku lat. Według najnowszych badań średnia cena zakupu pszenicy konsumpcyjnej wzrosła nawet o 30%. Jeśli chodzi o import zboża z Ukrainy, ma on szczególnie duże znaczenie dla Libańczyków, ale kraj ogarnięty obecnie wojną prowadził eksport na jeszcze szerszą skalę. Według najnowszych danych nawet 20 milionów ton zboża ukraińskiego jest wstrzymywane przed dostawami do innych krajów. Zboże z Ukrainy miało być transportowane do najbardziej potrzebujących państw na mocy porozumienia Ukrainy i Rosji z dnia 22 lipca. Jak wygląda obecna sytuacja? Czy kwestia problemów z transportem ukraińskiego zboża odbija się także na sytuacji polskiego rolnictwa? Sprawdź!
Zboże z Ukrainy – czy transport wodny daje szansę na dotarcie do celu z towarem?
Obecnie sytuacja polityczna jest mocno napięta, a najnowsze doniesienia mówią, że rosyjskie wojska skutecznie wstrzymują eksport towarów z Ukrainy. Eksperci donoszą, że rosyjski agresor rozpoczął w lipcu atak rakietowy na port w Odessie, przez co jeden z korytarzy humanitarnych został chwilowo odcięty od świata. Według porozumienia Rosja miała wstrzymać ataki na porty eksportowe Ukrainy, co jednak nie nastąpiło.
Warto nadmienić, że Ukraina była jednym z najważniejszych eksporterów zboża, jeśli chodzi o kraje, które są najbardziej dotknięte problemem głodu i braku żywności. Inwazja Rosji na Ukrainę powoduje, że łańcuchy dostaw zostały przerwane, a wschodnia i zachodnia Afryka ma ogromny problem z głodem. Według programu ONZ w wyniku wojny prawie 40 mln osób na całym świecie może mieć utrudniony dostęp do żywności. Ma to również związek z utrudnionym eksportem towarów (w tym zboża) z Ukrainy.
Zboże z Ukrainy a udział Polski w eksporcie towarów
Eksport zboża z Ukrainy został umożliwiony w pewnym stopniu nie tylko na mocy porozumienia w Odessie z 22 lipca, lecz także w wyniku działań podjętych przez polskie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Według danych statystycznych do 3 lipca do Polski z Ukrainy dotarło niemal 700 tys. ton zboża oraz kukurydzy. To powoduje, że eksport kukurydzy bezpośrednio z polskich plantacji będzie w tym roku znacznie większy i po znacznie wyższych cenach, na które przełożyły się szalejąca inflacja oraz skutki wojny.
Jak zboże z Ukrainy wpływa na ceny towarów żywnościowych w Polsce?
Ministerstwo odpowiedzialne za sektor rolnictwa zaznacza, że cena zboża z Ukrainy oraz tego pochodzącego z polskich plantacji jest znacznie wyższa, aniżeli ta sprzed ataku Rosji na Ukrainę. Niech za ilustrację posłuży fakt, że, aktualne ceny zboża w kraju są niemal 100% wyższe niż 2 lata temu. Problem rosnących cen dotyka nie tylko Polskę. Problem mają także inne kraje Unii Europejskiej, które w wyniku klęsk żywiołowych oraz rosnącej inflacji odnotowują ciągły wzrost cen tych surowców żywnościowych.
Zboże z Ukrainy – najważniejsze informacje i podsumowanie
Nasz południowo-wschodni sąsiad jest jednym z największych eksporterów kukurydzy oraz pszenicy na całym świecie. Wojna nie mogła zatem pozostać bez wpływu na sytuację w innych państwach. Zaburzenie systemu dostaw zboża z Ukrainy do innych krajów UE i całego świata powoduje spore zmiany w gospodarce światowej i odbija się na cenach pożywienia. Niestety, zmniejszony eksport dóbr rolnych z Ukrainy, a nawet z Rosji negatywnie odbija się na portfelach mieszkańców Polski i nie tylko. Brak ich dostępności sprawia, że krótkoterminowo zwiększa się podaż na rynku żywności. To wszystko jest wynikiem swego rodzaju szoku podażowego, który napędzany jest też przez wiele innych czynników.
Podsumowując – Polska nie powinna się obawiać braku ciągłości dostaw zbóż i pożywienia. Bezpieczeństwo żywieniowe kraju jest pod kontrolą, jednak nie oznacza to, że negatywne skutki wojny, także w aspekcie transportu zboża, nie dotykają polskiej gospodarki. Znaczący wzrost cen produktów żywnościowych w Polsce to tendencja widoczna już od dłuższego czasu, a zmniejszony eksport zboża z Ukrainy w wyniku wojny tylko przyczynia się do pogłębienia tego problemu.
Powiązane artykuły:
- Cena pszenicy – jak wojna na Ukrainie wpłynęła na rynek zbóż?
- Cena żyta oraz rynek innych zbóż – wpływ na podwyżki cen?
- Ceny drobiu – ile kosztuje drób w Polsce? Jaka jest cena skupu ptactwa? Co ma wpływ na wzrost cen drobiu?
- Światowy Dzień Żywności — kiedy i dlaczego obchodzimy?
- Cena zboża 2024 – gdzie kupić najtańszą pszenicę, żyto i pszenżyto? Sprawdź, jakie są aktualne notowania w Polsce!