Jednym z dużych problemów w uprawie warzyw jest zaraza ziemniaczana. Opryski stosowane do walki z tą chorobą grzybową trzeba dozować umiejętnie, aby były skuteczne. Sprawdź, o co szczególnie warto zadbać.
Choć wydaje się dotyczyć tylko jednego gatunku warzyw, to jednak ziemniaki nie są jedynymi okazami, które atakuje zaraza ziemniaczana. Opryski w przypadku wszystkich inwazji mogą być skuteczne, o ile są wprowadzone na właściwym etapie. Z tego artykułu dowiesz się, na co szczególnie warto zwrócić uwagę w przypadku tego zagadnienia.
Czym jest zaraza ziemniaczana?
Zaraza ziemniaczana to nic innego jak choroba grzybowa. Patogeny Phythophthora infestans bytują zazwyczaj w podłożu, nawet przez zimę, dlatego bardzo ważna jest odpowiednia agrokultura. Choroba pojawia się częściej w przypadku zimnych i deszczowych okresów. Atakuje przede wszystkim uprawy pomidorów i ziemniaków, zarówno w gruncie, jak i pod folią czy szklarniach.
Dlaczego dla rolników i plantatorów tak groźna jest zaraza ziemniaczana? Oprysk może bowiem nie pomóc. Choroba rozwija się w sprzyjających warunkach bardzo szybko i w kilka dni może zniszczyć nawet do 90% uprawy. Atakuje najpierw liście, a potem łodygę i owoce, w tym bulwy. Najpierw pojawiają się brązowe plamy, a potem szary nalot. W krótkim czasie roślina całkowicie obumiera.
Zaraza ziemniaczana – opryski profilaktyczne
Jeśli nie występują objawy zarazy ziemniaczanej, opryski zaczyna się stosować profilaktycznie w momencie zwierania w rzędach. Następne mogą być aplikowane:
- co 7 dni w przypadku substancji powierzchniowych;
- co 10 dni w przypadku substancji układowych i wgłębnych.
Czas nie powinien być dłuższy niż 14 dni w przypadku odmian odpornych i warunków, które nie sprzyjają rozwojowi choroby.
Zaraza ziemniaczana – opryski a substancje aktywne
W przypadku stwierdzenia albo profilaktyki zarazy ziemniaczanej opryski powinny być prowadzone z użyciem odpowiednich produktów. Warto znać substancje aktywne odpowiedzialne za skuteczne działanie. Są to:
- mankozeb;
- cymoksanil;
- metalaksyl;
- cyjazofamid.
Warto wiedzieć coś jeszcze o zarazie ziemniaczanej. Opryski bardzo często działają również na inne choroby, zwłaszcza na alternariozę. W tym przypadku mowa jednak wyłączne o ochronie w przypadku upraw ziemniaka.
Zależnie od wybranego preparatu i substancji aktywnej w nim zawartej opryski powtarza się w różnych odstępach czasowych. Wszelkie informacje znajdziesz na opakowaniu danego produktu. Bierz też pod uwagę, że w przypadku środków ochrony roślin obowiązuje zazwyczaj okres karencji.
Zaraza ziemniaczana – opryski naturalne
Można zastosować naturalne sposoby zapobiegania zarazie ziemniaczanej. Opryski tego rodzaju nadają się jednak głównie do celów profilaktycznych.
Oprysk z wywaru z pokrzywy
Wywar z pokrzywy stosuje się w proporcjach 1 kg liści pokrzywy na 10 litrów wody. Należy gotować całość przez 30 minut i zostawić od ostygnięcia. Następnie rozcieńczyć 1:5 z odstaną wodą i spryskać rośliny. Taki preparat stosowany jest zwykle zapobiegawczo.
Oprysk drożdżami
Jak stosować drożdże na zarazę ziemniaczaną? Opryski przygotowuje się ze 100 świeżych drożdży na 10 litrów wody. Rozpuszczoną mieszanką można pryskać liście nawet co 7 dni.
Oprysk z mleka
W przypadku zarazy ziemniaczanej opryski można przygotować z mleka. Ważne jest, aby rozcieńczyć je w proporcjach 1 część mleka na 5 części wody. Taka mieszanka stosowana być może podobnie jak ta z drożdżami, raz w tygodniu.
Odpowiednie agrotechniki i wybór odpornych odmian to podstawowe czynniki zapobiegające zarazie ziemniaczanej. Opryski można stosować w celach profilaktycznych albo po to, aby zwalczyć rozwój schorzenia. Pamiętaj, że ta choroba grzybowa jest w stanie w bardzo krótkim czasie zniszczyć całą plantację czy uprawę. Szacuje się, że wysoka wilgotność powietrza połączona z temperaturą oscylującą wokół 20 stopni znacznie przyspiesza rozwój zarodników, skracając go do zaledwie trzech godzin.
Powiązane artykuły:
- Opryski na zarazę ziemniaczaną – jak sobie z nią radzić?
- Opryski ziemniaków – jakie środki warto stosować? Czy opryski są bezpieczne?
- Choroby grzybowe pomidorów. Zwalczaj najczęstsze choroby pomidorów przez opryski i zadbaj o to, aby uprawa była zdrowa
- Choroby gruszy i skuteczne opryski przeciwko nim
- Miedziany oprysk pomidorów – skuteczna ochrona przed chorobami