Rolnictwo jest dla wielu bardzo atrakcyjną pracą, głównie ze względu na możliwość zarobienia dość wysokich dochodów w krótkim czasie. Szczególnie obiecująco pod tym względem wygląda praca sezonowa w rolnictwie. Nie ma specjalnych wymagań dotyczących wiedzy zawodowej, doświadczenia czy znajomości języka dla pracowników, zatrudniani są zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Pracownicy sezonowi mają zapewnione ubezpieczenie zdrowotne, często pracodawca pokrywa koszty zakwaterowania i podróży. Oczywiście każdego roku tysiące pracowników zgadza się pracować w takich warunkach.
Jeśli chcesz pracować w rolnictwie lub szukasz pracy sezonowej, powinieneś skorzystać z serwisu Jooble. Tutaj znajdziesz setki ofert pracy, spośród których możesz wybrać tę, która Ci odpowiada. Weterynarz, żniwa, kierowca ciągnika rolniczego i wiele innych zawodów jest poszukiwanych, a wolnych miejsc pracy jest bardzo dużo.
Główne rodzaje pracy w gospodarstwach rolnych
Praca w gospodarstwach rolnych jest bardzo zróżnicowana zarówno pod względem stopnia skomplikowania, jak i rodzaju. Wszystkie działania związane są głównie z dwiema głównymi gałęziami rolnictwa:
- Produkcja roślinna,
- Hodowla zwierząt.
Do tej pory najbardziej poszukiwani pracownicy, którzy mogą wykonywać następujące rodzaje pracy:
W zakresie produkcji roślinnej:
- Zbiór i sortowanie zbóż (szparagi, jagody, maliny, grzyby, jabłka);
- Sortowanie i czyszczenie cebuli;
- Pracownicy szklarni;
- Kosiarki.
W gospodarstwach hodowlanych:
- Dojarki;
- Weterynarze;
- Majsterkowicze;
- Opieka nad zwierzętami.
Na specjalistycznej fermie norek, fermie trzody chlewnej lub fermie drobiu pracownicy są zwykle zobowiązani do wykonywania skomplikowanych prac:
- Opieka nad zwierzętami, sprzątanie terytorium, klatki, karmienie;
- Ubój i rozbiór mięsa.
Zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogą znaleźć odpowiednią pracę w gospodarstwach rolnych. Dlatego często całe rodziny wyjeżdżają do pracy w Polsce: na przykład, jeśli rolnik potrzebuje zarówno pomocników, jak i pracowników.
Umiejętności
Od kandydatów zwykle nie wymaga się specjalnych umiejętności. Do wykonywania takich prac sezonowych, jak zbiory, sortowanie warzyw i owoców, pielenie, praca w szklarniach, kwalifikacje nie są potrzebne. Podczas pracy w gospodarstwach hodowlanych mogą przydać się specjalne umiejętności: na przykład znajomość techniki dojenia krów czy postępowania z żywym inwentarzem.
Również doświadczenie zawodowe i umiejętności praktyczne są niezbędne dla wnioskodawcy, aby otrzymać pracę jako kierowca ciągnika. W polskich gospodarstwach ta specjalność jest bardzo poszukiwana. Wymagania stawiane kandydatowi na to stanowisko są dość wysokie: trzeba umieć kierować traktorem i innymi pojazdami rolniczymi, konserwować je i naprawiać, a także posiadać prawo jazdy odpowiedniej kategorii.
Jednak co do zasady dla pracodawcy wystarczy, że pracownik jest:
- W dobrej formie fizycznej;
- Odpowiedzialny;
- Zdyscyplinowany;
- Wykonawczy;
- Pracowity;
- Szybko poradził sobie z powierzonymi zadaniami;
- Bez złych nawyków.
Znajomość języka nie jest wprawdzie warunkiem zatrudnienia, ale znajomość języka polskiego znacznie ułatwi kontakty z innymi i może być znaczącym atutem w uzyskaniu bardziej godnej pracy.
Ważne punkty podczas ubiegania się o pracę
Całkiem możliwe jest znalezienie pracy w rolnictwie. Możesz szukać ofert pracy według miasta, na przykład: praca Turek lub nawet w innych krajach. Aby wszystko działało przy minimalnym nakładzie czasu, wysiłku i pieniędzy, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:
Wynagrodzenie
Przy ogromnej różnorodności ofert pracy na portalach internetowych, nie wszystkie z nich są na tyle dobre, że pozwolą w krótkim czasie zarobić dodatkowe pieniądze. Te propozycje, które wskazują płacę minimalną, można od razu zignorować – jest mało prawdopodobne, aby w takiej pracy udało się zgromadzić przyzwoitą kwotę.
Harmonogram pracy
Ważny jest również harmonogram pracy. Świetnie, jeśli pracodawca oferuje opcje pracy w niepełnym wymiarze godzin, które są dodatkowo płatne.
Rodzaj wynagrodzenia
Należy pamiętać, że płace na farmach często nie zależą od liczby przepracowanych godzin, ale od ilości plonów zebranych przez pracownika. Oprócz tego, że jest to dość trudne i ciężkie fizycznie, mogą zdarzyć się dni, kiedy żniwa jeszcze nie dojrzały, co oznacza, że ten czas pozostanie nieodpłatny.
Zakwaterowanie
Bardzo ważne jest, aby zwracać uwagę na to, czy pracownicy odwiedzający mają zapewnione mieszkania i czy konieczne będzie opłacenie ich czynszu. Na przykład mieszkanie w hostelu będzie sporo kosztować, więc lepiej, jeśli pracodawca weźmie te koszty na siebie.
Zwróć uwagę na takie niuanse, jak:
- Zakwaterowanie,
- Obiady na koszt firmy,
- Dojazd do miejsca pracy.
Jakie zawody rolnicze będą poszukiwane w przyszłości?
Aby znaleźć obiecującą pracę, musisz wiedzieć, jakie zawody będą przydatne za kilka lat. Zapotrzebowanie na pracę w rolnictwie pozostaje, ale niektóre akcenty się zmieniają. Tak więc w niedalekiej przyszłości pojawi się zapotrzebowanie na takie specjalności:
- Technolog;
- Inżynier rolnictwa;
- Genetyk-hodowca;
- Specjalista od zwierząt gospodarskich;
- Weterynarz.
Zawód technologa jest teraz poszukiwany i nie straci na znaczeniu w przyszłości. Ta osoba zajmuje się wprowadzaniem nowych technologii, które rozwijają się dziś w rekordowym tempie. Właściwe wykorzystanie nowych produktów zwiększa efektywność każdego przedsiębiorstwa, więc wiele zależy od technologa. Pracodawcy wolą zapraszać technologów z doświadczeniem zawodowym.
Rolnictwo to branża, w której istnieje ogromna różnorodność różnych zawodów, a jeśli ktoś szuka pracy, to tutaj może ją łatwo znaleźć
Artykuł promocyjny
Powiązane artykuły:
- Praca w rolnictwie – jakie są alternatywy dla własnego gospodarstwa?
- Ile kosztuje godzina pracy koparki 2023?
- Jak działa śrutownik do zboża?
- Jak wybrać najlepszą firmę do instalacji centralnego ogrzewania?
- Jak dobrać siłownik hydrauliczny do maszyn rolniczych?