Rolników obowiązuje odrębny system ubezpieczeń społecznych. Nie znaczy to, że w przypadku udania się na L4 mają inne uprawnienia i możliwości, niż pozostali obywatele. Zobacz, co mówi prawo o zwolnieniach lekarskich i pracy w gospodarstwie!
W rolnictwie praktycznie nie ma możliwości odłożenia pracy w czasie. Jeżeli pewnych rzeczy nie zrobi się w terminie, straty będą nie do odrobienia w tym samym roku. Jednak z punktu widzenia prawa nie ma to większego znaczenia. Podczas trwania zwolnienia lekarskiego nie można pracować we własnym gospodarstwie rolnym. Odpoczynek na L4 ma przyczynić się do regeneracji organizmu i powrotu do stanu, który umożliwia pracę. Brak należytej troski o własne zdrowie może poskutkować utratą zasiłku chorobowego wypłacanego przez KRUS.
Na zwolnieniu lekarskim nie możesz pracować. W żaden sposób
Nadmierny wysiłek fizyczny (czyli codzienność niemal każdego rolnika) w wielu przypadkach i chorobach opóźnia powrót do zdrowia. Musisz rzetelnie wypełniać wszystkie zalecenia, które da ci lekarz. Jeśli nie czujesz się na siłach, by odwiedzić specjalistę, dobrym rozwiązaniem będzie e recepta online 24h. Rolnik na L4 (tak jak każda inna osoba), o ile nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, może w tym czasie oddawać się działalności, której podjęcie uzasadniają potrzeby:
- społeczne;
- publiczne;
- środowiskowe.
To oznacza, że na zwolnieniu lekarskim zabronione wykonywanie jest jakiejkolwiek pracy zarobkowej, również przy braku konsekwencji dla zdrowia. Wyjątkiem są zajęcia z 3 powyższych kategorii, gdzie wynagrodzenie nie ma pierwszorzędnego znaczenia. Jeżeli na co dzień prowadzisz gospodarstwo rolne, a okazjonalnie np. koordynujesz wysyłkę produktów bezpośrednio do odbiorców albo tworzysz odpłatne poradniki dla rolników, możesz co najwyżej czytać i podpisywać dokumenty. Przynajmniej w sytuacji, gdy chcesz pobierać świadczenia z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego.
Okoliczności pozbawiające rolnika prawa do zasiłku chorobowego
Świadczenie przysługuje za czas niezdolności do pracy dłuższy, niż 30 dni. Rolnik może je otrzymywać przez 180 dni, a w szczególnych przypadkach – kiedy przedłużone leczenie i rehabilitacja może realnie pozwolić na powrót do pracy w gospodarstwie – okres zasiłkowy może zostać przedłużony o maks. kolejne 360 dni. KRUS pokrywa również koszty pobytu w zakładzie opieki zdrowotnej, w którym rehabilituje się ubezpieczony rolnik.
Praca w gospodarstwie na zwolnieniu lekarskim stanowi wykorzystywanie L4 niezgodnie z przeznaczeniem. Pozostałe przesłanki, które uprawniają KRUS do wstrzymania wypłaty oraz żądania zwrotu niesłusznie wypłaconego zasiłku chorobowego, dotyczą poniższych przypadków:
- źródłem niezdolności do pracy jest wykroczenie;
- powodem problemów zdrowotnych były czynności związane z przestępstwem;
- niemożność wykonywania prac gospodarskich została spowodowana przez nadużywanie alkoholu lub innych substancji o zbliżonym działaniu (dot. 5-dniowego okresu za jeden taki „wybryk”).
Co robić, kiedy trzeba iść na L4?
Musisz samodzielnie ocenić, co jest dla ciebie ważniejsze – plony i zwierzęta, czy własne zdrowie. Zasiłek chorobowy niekoniecznie zrekompensuje ewentualne straty, ale wcale nie musisz ich ponosić. Najprostszym rozwiązaniem jest znalezienie sezonowych pracowników. Zasiłek chorobowy z KRUS-u wynosi aktualnie 20 zł za dzień niezdolności do pracy – natomiast minimalna stawka godzinowa na 2022 r. w Polsce to 19,70 zł brutto. Świadczenie pokryje tylko niewielką część kosztów zatrudnienia jednej osoby.
Jeśli lekarz osobiście, w ramach teleporady, czy przez internet – np. za pośrednictwem formularza na e-lekarz24h.pl, wystawi ci L4, szukaj wsparcia, gdy masz pilne obowiązki.
Zawsze możesz zwrócić się o pomoc do sąsiadów, którzy mają gospodarstwa w pobliżu. Z pewnością znajdziesz sposób, by im się odwdzięczyć i wynagrodzić ich dodatkowy trud. Ty w końcu udasz się na zasłużony (oby tymczasowy!) odpoczynek, a gospodarstwo będzie funkcjonować w miarę normalnie. W długofalowej perspektywie to lepszy scenariusz niż narażanie się na komplikacje ze zdrowiem przez nadgorliwość czy przesadną oszczędność.
Powiązane artykuły:
- Zasiłek chorobowy KRUS po 180 dniach. Co można zrobić po upływie tego czasu? Przedłużająca się niezdolność do pracy
- KRUS i działalność gospodarcza. Warunki ubiegania się o refundację składek Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
- 14. emerytura KRUS – komu przysługuje? Ile wynosi dodatkowe świadczenie przyznane przez rząd?
- Praca w rolnictwie – jakie są alternatywy dla własnego gospodarstwa?
- Susza 2023 – jak wygląda w Polsce? Czy rolnicy mają się czego obawiać? Jakie rośliny są na nią najbardziej narażone?