Ciągniki to maszyny przystosowane do trudnych prac rolnych i gospodarczych, zdolne sprostać nawet najbardziej wymagającym warunkom atmosferycznym. Choć na telewizyjnych ekranach przedstawia się je jako pojazdy przemierzające po płaskich obszarach rolnych, to w rzeczywistości ich funkcja jest znacznie bardziej zaawansowana. Nierówność terenu jest najczęstszym powodem dachowania ciągników, o czym niekoniecznie mówi się zbyt często.
Aby zapobiegać tragediom, należy szczególnie zadbać o niezbędne wyposażenie swojej maszyny rolniczej. Te pojazdy wolnobieżne muszą być wyposażone w podstawowe elementy bezpieczeństwa, ale i dysponować częściami odpowiedzialnymi za dołączenie do nich naczep czy określonych maszyn.
Podstawowe wyposażenie ciągnika rolniczego
Tak jak każdy pojazd, tak i ciągniki rolnicze muszą spełniać określone normy i zasady, ażeby w ogóle móc włączyć się do ruchu drogowego. Wszystkie te kwestie są odpowiednio regulowane w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 31 grudnia 2002 roku. Z tej dokumentacji wynika, iż do najważniejszych części wchodzących w skład obowiązkowego wyposażenia ciągnika rolniczego należą:
- kabina lub rama ochronna – elementy obowiązkowe dla maszyn rejestrowanych po 1994 roku oraz dla pojazdów rolniczych dysponujących masą całkowitą, większą od 800 kg,
- prędkościomierz lub jakiekolwiek narzędzie pozwalające odczytać prędkość pojazdu,
- wycieraczka przedniej szyby – niezbędna przy użytkowaniu ciągnika deszczową porą,
- sygnalizacja dźwiękowa – stosowana w sytuacjach ostrzegawczych bądź zagrożenia, podczas poruszania się drogami publicznymi,
- lusterka zewnętrzne
Oczywiście, wybrane tutaj elementy są jedynie częścią podstawowego wyposażenia takich maszyn rolniczych. Do obowiązkowych pozycji należy zaliczyć również hamulec postojowy i roboczy, działający przynajmniej na jedną z osi pojazdu. Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze podstawowe oświetlenie. Choć nie ma sprecyzowanej informacji, z jakich świateł ciągnik powinien korzystać w trakcie pracy na roli, to w czasie wyjazdu na drogę publiczną musi zachowywać się tak, jak każdy inny pojazd mechaniczny. Mowa tutaj o zastosowaniu kierunkowskazów, świateł hamowania, tylnych i przednich lamp pozycyjnych oraz świateł mijania.
Niezbędne wyposażenie dodatkowe
Bardzo ważnym elementem w kontekście nieobowiązkowego, choć bardzo przydatnego wyposażenia tej maszyny rolniczej jest belka zaczepowa do ciągnika. Bez niej nie byłoby możliwości dołączenia do tego pojazdu żadnej naczepy, służącej przewozowi asortymentu. Zastosowanie belki zaczepowej do ciągnika jest niezwykle istotne, gdyż sam ciągnik oprócz pracy na roli, ma często również na celu wywóz chociażby drewna z lasu.
Oczywiście, oprócz belek zaczepowych i innych elementów łączenia ciągników z przyrządami rolnymi, wyróżnia się jeszcze ogrom asortymentu, o którym niezwłocznie należy pamiętać. Tak jak w każdym pojeździe, tak i tutaj bardzo ważne jest dbanie o silnik. Regularna wymiana filtrów, oleju czy niektórych uszczelek, może mieć znaczący wpływ na działanie pojazdu i przyczynić się do jego rzadszych awarii.
Treść promocyjna
Powiązane artykuły:
- Czy warto kupować oryginalne części do Ursusa C-360?
- Ciągnik elektryczny – ekologiczna rewolucja na polach!
- Czy warto zakupić agregat prądotwórczy do traktora?
- Zrób to koniecznie, czyli obowiązkowy przegląd kombajnu po żniwach
- Części zamienne do maszyn ciągników rolniczych. Czym się różnią od oryginalnych?