Rolnicy coraz bardziej dbają o jakość pasz. Trendy ekologiczne, większa świadomość konsumentów, większa konkurencja – powodów, by stosować lepsze pasze jest wiele. Nie trzeba w tym celu sięgać po wymyślne, drogie mieszanki. Wystarczy wykorzystać dobrze znane nam warzywo, czyli ziemniaki. Pasza z gotowanych kartofli to idealne pożywienie dla trzody chlewnej. Dlaczego warto ją stosować w swoim gospodarstwie? Jaki parnik nadaje się do produkcji ziemniaczanej paszy? Wyjaśniamy.
Pasza z ziemniaków – dlaczego warto?
Pasza ziemniaczana to w rolnictwie nic nowego. Jeszcze kilka dekad temu parowane ziemniaki były normą w żywieniu zwierząt gospodarskich, nie tylko trzody chlewnej, ale nawet drobiu. Przyrządzano je w specjalnych parnikach, takich jak ten: https://lewmik.pl/solidny-parnik-ocynkowany-100l-z-szamotem-32900.html. Z czasem ten zwyczaj zanikł. Ziemniaki zostały bowiem wyparte przez tańsze w uprawie i łatwiejsze w składowaniu zboża. Niestety ta zmiana niekorzystnie odbiła się na jakości mięsa. Zboża są bowiem mniej wartościowe dla organizmu zwierząt niż ziemniaki, a na dodatek do uprawy zbóż często stosuje się różnego rodzaju substancje chemiczne. Tymczasem ziemniaki to źródło wysokoenergetycznej skrobi i pełnowartościowego białka, zapewniają zwierzętom odpowiednią ilość energii i składników odżywczych. W efekcie, otrzymujemy smaczniejsze i zdrowsze mięso.
Parnik do ziemniaków
Jak przygotować ziemniaczaną paszę? Zasadniczo kartofle można podawać zwierzętom w każdej postaci, ale optymalnym rozwiązaniem jest przygotowanie ziemniaków parowanych. Susz ziemniaczany jest obecnie trudno dostępny na rynku, a ziemniaki surowe zawierają solaninę, która może mieć negatywny wpływ na organizm zwierzęcy. Podczas parowania substancja ta ulatnia się z bulw, dzięki czemu są lepiej strawne. Do przygotowania paszy potrzebne będzie specjalne urządzenie, czyli parnik. Można zakupić go w dobrych sklepach rolniczych, chociażby tutaj: https://lewmik.pl/kategoria/parniki-do-ziemniakow.
Jak działa parnik do ziemniaków?
W sprzedaży są dwie wersje parników: elektryczne lub węglowe. Ten pierwszy model to gwarancja wygody użytkowania. Tak naprawdę wystarczy jedynie wsypać ziemniaki do środka, wlać wodę i podłączyć wtyczkę do gniazdka, potem pozostaje już tylko czekać aż pasza będzie gotowa. Niestety parniki elektryczne nie są mobilne. Można używać ich wyłącznie w pomieszczeniach z dostępem do prądu. Jeśli w pomieszczeniu gospodarczym nie ma energii elektrycznej, trzeba wybrać parnik węglowy. Można ustawić go w dowolnym miejscu i działa równie efektywnie jak model elektryczny, ale trzeba pamiętać o kontrolowaniu płomienia i dosypywaniu węgla.
Parnik do ziemniaków 60l
W sklepach rolniczych dostępne są parniki o różnej wielkości. Najmniejsze modele mają pojemność 60 l i 100 l. Parniki 60-litrowe sprawdzą się w małych gospodarstwach hodowlanych, parniki 100-litrowe – w średniej wielkości gospodarstwach. Największe dostępne modele, czyli o pojemności 160 l i 250 l należy wybierać do przygotowywania paszy dla licznych trzód.
Parnik do ziemniaków używany
Czy w przypadku zakupu parnika warto szukać oszczędności, czyli wybierać modele używane? Wszystko zależy od stanu urządzenia, którego zakup bierzemy pod uwagę. Jeśli zamawiamy używany parnik przez Internet, zawsze podejmujemy pewne ryzyko. Nie wiemy przecież, w jaki sposób i jak często był eksploatowany, a w związku z tym nie mamy gwarancji, że posłuży przez wiele lat. Nie przysługuje nam też prawo do zwrotu. Jeśli wybieramy nowe modele, zyskujemy gwarancję udanego zakupu. Co więcej, zawsze możemy w ciągu 14 dni zwrócić towar lub po prostu zamienić wybrany parnik na inny.
Ile kosztuje parnik elektryczny?
Cena parnika uzależniona jest od materiałów, z których został wykonany i od pojemności. Za najmniejsze modele, czyli 60- i 100-litrowe, trzeba zapłacić kilkaset złotych. Większe modele to koszt między 1000 zł a 2000 zł. Parniki ocynkowane są nieco droższe niż malowane, ale też nieco bardziej wytrzymałe.
Dobry parnik powinien znaleźć się na wyposażeniu gospodarstw wszystkich rolników, którzy chcą zadbać o jakość paszy dla zwierząt, a co za tym idzie – o jakość mięsa. Za pomocą takiego urządzenia można przygotować pełnowartościową ziemniaczaną paszę dla trzody chlewnej. Najwięcej modeli parników w korzystnych cenach dostępnych jest w Internecie.
Powiązane artykuły:
- Choroby świń – na jakie choroby narażone są świnie? Jak rozpoznać zakażenie wirusem? Czy stosować profilaktykę chorób świń?
- Wykopki ziemniaków – kiedy najlepiej zbierać ziemniaki?
- Kolczykowanie świń – zasady identyfikacji i rejestracji trzody chlewnej. Jakie kolczyki dla świń?
- Białko ziemniaczane w żywieniu zwierząt. Dlaczego warto je stosować?
- Szarańcza wędrowna zagrożeniem dla upraw rolnych