Orzech brazylijski zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Ma ziemisty, maślany smak i zawiera wiele witamin i składników odżywczych. Jakich? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
Czy orzech brazylijski jest zdrowy? I to jak! Jest bogaty w zdrowe tłuszcze, selen, magnez, miedź, fosfor, mangan, tiaminę i witaminę E. Jego spożywanie wspomaga zdrowie serca i wzmacnia kości. Orzech brazylijski świetnie pasuje do diety tłuszczowej keto. Więcej informacji o produktach na ketozie czytaj tutaj: https://ketomierz.pl/keto-przekaski
Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o jego właściwościach!
Orzech brazylijski – podstawowe informacje
RODZAJ GLEBY: | piaszczysta |
ODCZYN GLEBY: | lekko kwaśny |
WILGOTNOŚĆ: | gleba wilgotna |
STANOWISKO: | słoneczne |
KWITNIENIE: | od września do lutego |
Orzech brazylijski – wartości odżywcze
Wartości odżywcze w 100 g:
KCAL: | 656 |
BIAŁKO: | 14,32 |
WĘGLOWODANY: | 12,27 |
CHOLESTEROL: | 0 |
SÓD: | 0,003 |
POTAS: | 0,659 |
Orzech brazylijski zawiera kilka przeciwutleniaczy, w tym witaminę E i fenole. Przeciwutleniacze mogą pomóc w zwalczaniu wolnych rodników, zmniejszając stres oksydacyjny i stan zapalny w ludzkim organizmie. Obniżenie stanu zapalnego może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia różnych chorób zdrowotnych takich jak choroby serca, cukrzyca i niektóre rodzaje raka.
Orzech brazylijski jest szczególnie bogaty w selen – minerał o silnych właściwościach przeciwutleniających. Spożywanie go może zmniejszyć stany zapalne, wspomóc funkcjonowanie mózgu, a także poprawić funkcjonowanie tarczycy i zdrowie serca. Niektóre badania wykazały również, że zwiększenie spożycia selenu może pomóc w poprawie ogólnego nastroju.
Odpowiedni poziom selenu może również pomóc wzmocnić układ odpornościowy i pomóc w walce z infekcjami i niepłodnością. Spożywanie zaledwie dwóch orzechów brazylijskich dziennie pomaga utrzymać dobry poziom selenu tak skutecznie jak suplementy diety kupowane w aptekach.
Dostarczanie organizmowi wystarczającej ilości selenu może także pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Hashimoto, choroby Gravesa i raka tarczycy.
Orzech brazylijski zawiera też duże ilości tłuszczów jednonienasyconych, które są zdrowymi tłuszczami. Włączenie jednonienasyconych tłuszczów do diety może pomóc poprawić poziom cholesterolu. Natomiast błonnik zawarty w orzechach brazylijskich może zmniejszyć ryzyko wystąpienia udaru.
Pochodzenie i uprawa orzecha brazylijskiego
Orzech brazylijski rośnie na drzewie Bertholletia excelsa, które występuje w całym amazońskim lesie deszczowym w Ameryce Południowej, rozciągającym się w północno-zachodniej Brazylii oraz w Peru, Boliwii, Kolumbii, Wenezueli i Ekwadorze. Jego strąki są niezwykle twarde – tak bardzo, że tylko mały gryzoń zwany agouti i ludzie przy pomocy maczet lub siekier są w stanie z nimi poradzić.
Chociaż istnieją plantacje, większość orzechów pochodzi ze zbioru strąków w środowisku naturalnym, który odbywa się od grudnia do marca. Trzeba dodać, że zbiory orzechów brazylijskich nie należą do najłatwiejszych i najbezpieczniejszych, ponieważ każdy strąk waży nawet do sześciu kilogramów i spada z drzew o wysokości 18-piętrowego wieżowca. Strąki pędzą w kierunku ziemi z prędkością 80 kilometrów na godzinę! Z taką siłą mogą wbić się głęboko w ziemię, dlatego podczas zbiorów trzeba bardzo uważać na głowę.
Orzechy brazylijskie były spożywane przez rdzennych mieszkańców regionu co najmniej od czasów górnego paleolitu, czyli około 11 000 lat temu. Pierwsze wzmianki o nich w zachodnich źródłach pochodzą z 1569 r., kiedy to portugalscy i hiszpańscy odkrywcy przemierzali Amerykę Południową, podporządkowując sobie rdzenne ludy.
Orzechy brazylijskie są jednak prawie niemożliwe do samodzielnej uprawy, ponieważ ich wymagania dotyczące zapylania są bardzo specyficzne. Tylko niektóre pszczoły mogą dostać się do kwiatów i zapylać je krzyżowo. Niestety pszczoły te są praktycznie niemożliwe do udomowienia.
Czy spożywanie orzechów brazylijskich może przynosić negatywne skutki?
Orzech brazylijski ma dużo kalorii i tłuszczu, co może prowadzić do niepożądanego przyrostu wagi, jeśli spożywasz go w zbyt dużych ilościach. Jedzenie zbyt wielu orzechów brazylijskich może także prowadzić do problemów z układem pokarmowym. Może też spowodować nagromadzenie się nadmiaru selenu w organizmie, co może się negatywnie odbić na zdrowiu. Wczesne oznaki nadmiaru selenu w organizmie obejmują metaliczny smak w ustach, nieświeży oddech, nudności, biegunkę, wypadanie włosów, łamliwość paznokci, wysypkę skórną i zmęczenie.
Niektóre osoby mogą także być uczulone na orzechy. W końcu są one jednymi z najczęstszych alergenów pokarmowych, a orzechy brazylijskie nie są tu wyjątkiem.
Zastosowanie w kuchni
Orzech brazylijski ma wiele zastosowań kulinarnych. Można go spożywać jako zdrową przekąskę lub dodać do sałatki owocowej lub warzywnej. Jest on również używany jako dodatek do wypieków, puddingów i ciast owocowych. Bardzo dobrze komponuje się też z jogurtem waniliowym.
Natomiast orzechy brazylijskie są w całości używane w cukiernictwie i dobrze nadają się do dekoracji ciast owocowych lub tortów ze względu na swoją wielkość i ładny kształt. Natomiast zmielone stanowią dobry dodatek do deserów i dań z ryżem.
Orzech brazylijski jest bardzo cennym źródłem zdrowych tłuszczów, przeciwutleniaczy, witamin i minerałów. Zawiera selen, który jest znany ze swoich właściwości przeciwutleniających oraz białko, błonnik, niacynę, witaminę B6, magnez, potas i cynk. Jedzenie orzechów brazylijskich może zmniejszyć stan zapalny, wspomóc funkcjonowanie mózgu, a także poprawić funkcjonowanie tarczycy i zdrowie serca. Jak widzisz, włączenie tych orzechów do codziennej diety może okazać się bardzo korzystne dla twojego zdrowia!
Powiązane artykuły:
- Orzech ziemny – dlaczego jest tak bardzo ceniony?
- Orzech włoski – dlaczego warto go spożywać?
- Orzech piniowy – dlaczego warto go spożywać?
- Orzech laskowy – dlaczego powinien być elementem codziennej diety?
- Orzech pistacjowy – co warto o nim wiedzieć?