Oprysk na przędziorka jest najbardziej znaną metodą walki z tym szkodnikiem. Można przeprowadzić go z użyciem gotowych mieszanin lub samodzielnie przygotowanego roztworu. Sprawdź, jak należy to zrobić.
Zauważyłeś po spodniej stronie liści niewielkie pajęczyny i pajączki? Liście zaczynają żółknąć, brązowieć i opadać? To może być wina przędziorka. Na szczęście w walce z tym szkodnikiem masz do wyboru kilka metod. Sprawdź, jak powinien wyglądać oprysk na przędziorka.
Przędziorek chmielowiec – charakterystyka
Rośliny, zarówno ogrodowe, jak i domowe, najczęściej atakuje przędziorek chmielowiec. Mniej popularnymi gatunkami są też:
- przędziorek szklarniowiec – żerujący głównie, jak mówi nazwa, w szklarniach;
- przędziorek sosnowiec – obecny często na drzewach iglastych;
- przędziorek owocowiec – bytujący na roślinach owocowych, głównie drzewach i krzewach.
Przędziorek chmielowiec to w rzeczywistości mały pajęczak, gatunek roztocza. Jest bardzo mały, bo długość jego ciała dochodzi do ok. 0,6 mm. W związku z tym trudno go zauważyć bez mikroskopu czy innego specjalistycznego sprzętu.
Żerowanie przędziorka
Ten gatunek szkodnika żeruje przede wszystkim na dolnej stronie liści. To sprawia, że oprysk na przędziorka jest szczególnie skuteczny – wykonuje się go dokładnie w miejscu żerowania roztocza. To właśnie na spodzie liści samica składa jaja – jednorazowo nawet do setki – i żeruje. Objawami ataku przędziorka są:
- niewielkie pajęczynki na roślinach, często wyłącznie na liściach od spodu;
- jasne plamki w miejscach, gdzie szkodniki żerowały;
- żółknięcie, a potem opadanie liści.
W przypadku silnej inwazji zdarza się, że objawy żerowania są widoczne również na łodygach czy pąkach.
Jakie rośliny atakuje przędziorek?
W zasadzie lista jest bardzo długa, bo sam przędziorek chmielowiec jest w stanie atakować nawet ok. 200 gatunków roślin, zarówno ogrodowych, jak i domowych. Na liście znajdują się:
- drzewa i krzewy owocowe;
- byliny;
- rośliny jednoroczne ozdobne;
- warzywa;
- róże ogrodowe i odmiany miniaturowe uprawiane w domu.
To sprawia, że jest szczególnie groźnym szkodnikiem, który powszechnie przenosi się z jednej rośliny na drugą. W efekcie im szybciej wykonasz oprysk na przędziorka, nie bagatelizując pierwszych objawów żerowania, tym większa jest szansa na uratowanie rośliny.
Oprysk na przędziorka – gotowe preparaty
Jeśli w grę wchodzi przędziorek, oprysk powinien być wykonany albo gotowym preparatem, aby specjalnymi mieszankami domowej roboty. Warto wykonać gotowy oprysk na przędziorka w sytuacji, gdy:
- rośliny zostały posadzone w dużym zagęszczeniu, co sprzyja przenoszeniu szkodników na kolejne okazy;
- uprawiasz cenne gatunki, w przypadku których od powodzenia oprysku zależy np. twój dochód;
- inwazja jest już bardzo duża w momencie, gdy ją zauważyłeś;
- nie masz możliwości zmiany warunków uprawy na takie, które są niekorzystne dla tego gatunku roztocza.
Jakie substancje aktywne sprawdzają się w przypadku oprysku na przędziorka? Poniżej znajdziesz nasze propozycje:
- tebufenpirad;
- spirodiklofen;
- pyretryna;
- pirydaben;
- lambda-cyhalotryna;
- haksytiazoks;
- fenazachin;
- fenpiroksymat;
- bifenazat;
- abamektyna.
Zasady stosowania oprysku na przędziorka
Większość gotowych preparatów jest dostępnych w formie sprayów lub płynów do rozrobienia. Wystarczy spryskać nimi rośliny, postępując według instrukcji na opakowaniu. Warto zadbać o to, aby z chemikaliami nie miały kontaktu zwierzęta domowe i małe dzieci. Należy go też zwykle wykonywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu albo na dworze, zachowując środki ostrożności, np. rękawice, strój ochronny, okulary czy maskę, zależnie od środka. Na zewnątrz zaleca się wykonywanie oprysku a przędziorka wieczorem, gdy nie latają już owady zapylające.
Jak często powtarzać oprysk?
Oprysk na przędziorka należy powtarzać z częstotliwością wskazaną przez producenta. Zazwyczaj oznacza to pryskanie roślin jeden do dwóch razy w sezonie, co zwykle wystarcza, aby przy dokładnie przeprowadzonym zabiegu usunąć przędziorki.
Okres karencji
Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się zwalczać przędziorki z pomocą środków dolistnych, musisz brać pod uwagę okres karencji. Nie obowiązuje on w przypadku roślin ozdobnych i tych, które z zasady nie są przeznaczone do spożycia. Natomiast warzywa, a także krzewy i drzewa owocowe objęte sa okresem karencji, który może wynosić nawet do dwóch tygodni. Pamiętaj, że część preparatów działa wgłębnie. To oznacza, że oprysk na przędziorka wykonany na liście przenika również do owoców.
Oprysk na przędziorka – domowe sposoby
Istnieje szereg domowych sposobów, jeśli nie interesuje cię gotowy oprysk na przędziorka. Nie zawsze akarycydy są najlepszym sposobem na walkę z larwami i innymi formami roztoczy. Dotyczy to np. upraw, w których nie dopuszcza się stosowania środków ochrony roślin. Oto kilka ekologicznych sposobów zwalczania przędziorków.
Oprysk z wody z mydłem potasowym lub płynem do naczyń
Mydło potasowe, czyli mydło szare, podobnie jak płyn do naczyń, skutecznie pomaga zwalczyć inwazję przędziorków. Wystarczy wymierzać w litrze wody łyżkę płynu albo do 4 łyżeczek mydła. Oprysk na przędziorka powinien być letni w chwili rozpylania na roślinę. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość powtarzania do 5 razy z rzędu, a potem raz w tygodniu, aby zapobiegać ponownej inwazji. Warto opryskać rośliny roztworem, a potem wytrzeć liście do sucha wilgotną ściereczką.
Oprysk z wody
Na początek inwazji dobrze sprawdza się oprysk na przędziorka… z wody! To dobra metoda dla kwiatów doniczkowych, jednak najpierw doniczkę musisz osłonić np. folią, aby nie wymywać wody. Powinna być ona puszczona drobnym, ale dość silnym strumieniem. Ta metoda nie sprawdzi się w przypadku roślin delikatnych albo z wrażliwymi na uszkodzenia kwiatami i owocami.
Wyciąg z czosnku lub cebuli
Takie wyciągi stosowane dolistnie działają na wiele szkodników roślin, w tym np. na mszyce. Możesz wykonać je z łusek cebuli i czosnku, a także rozgniecionych ząbków, proporcje zależą od składników i ilości wody. Jako że taki roztwór często jest dość silny, zabieg warto powtarzać maksymalnie raz w miesiącu.
Oprysk z olejku eterycznego
Oprysk na przędziorka możesz wykonać również z olejku eterycznego, zwłaszcza rozmarynowego albo cynamonowego. Taki olejek w niedużej ilości dodaj wody, następnie dolej nieco oleju spożywczego i wymieszaj. Możesz wykonywać oprysk w rzutach przez kilka dni raz na 2–3 tygodnie.
Jak zapobiegać inwazji przędziorka?
Dobrym sposobem na ochronę roślin przed przędziorkiem jest zwiększenie wilgotności powietrza. W przypadku upraw można to zrobić, wykonując osłony na pojedyncze okazy, np. z plastiku. Warto dbać o ten parametr również wewnątrz szklarni, aby nie pojawiła się tam odmiana szklarniowa roztocza.
Jeśli pajęczak zaczął robić już szkody i pojawił się w dużej liczebności, a ty zauważasz osobniki dorosłe, nie zawsze musisz wykonywać oprysk na przędziorka. W sytuacjach, gdy nie jest to możliwe z przyczyn technicznych czy innych, możesz skorzystać z owada takiego jak dobroczynek szklarniowy albo gruszowy. Jest to roztocze, które nie wysysa soków z roślin, tylko żywi się przędziorkami – gatunek jest bowiem drapieżny. Zamiast opryskiwać rośliny, możesz sprowadzić dobroczynka do uprawy truskawek czy drzew owocowych, zwłaszcza jabłoni. Saszetki z roztoczem można kupić u producentów. Warto tylko pamiętać, że trzeba pajęczaki aktywie rozmnażać, aby zapobiegały inwazji przędziorków.
Duża populacja przędziorka w ogrodzie, pod osłonami czy w domu może stanowić nie lada problem. Metody zwalczania przędziorków opierają się na insektycydach, ale nie tylko. Każdy ogrodnik powinien wiedzieć, jak rozpoznać inwazję szkodnika i przeprowadzić skuteczny oprysk na przędziorka.
Powiązane artykuły:
- Przędziorek w ogrodzie i na uprawach – jak zwalczać szkodniki? Opryski, profilaktyka
- Ekologiczny oprysk na mszyce – jak go wykonać?
- Oprysk na truskawki — na jakie choroby?
- Oprysk na ziemniaki – sposób na choroby, szkodniki i chwasty
- Oprysk z czosnku – kiedy stosować w ogrodzie?