Systematyczne zabiegi agrotechniczne pozwalają na uzyskanie wysokich i zdrowo wyglądających plonów. Jakie są terminy oprysków pszenicy ozimej? Jeśli chcesz się dowiedzieć, to czytaj dalej.
Chwasty w pszenicy ozimej, szczególnie w fazie rozwojowej zbóż, mogą przyczynić się do osłabienia plonów. Do najpowszechniej występujących szkodników zaliczyć można m.in. przytulinę czepną, stokłosę polną, czy też wyczyniec polny. Zaleca się, aby herbicydy stosować dwa razy w roku, na wiosnę i jesień. Dlaczego tak ważne jest zachowanie tych terminów? Jaki herbicyd wybrać?
Terminy oprysków pszenicy ozimej — wiosna
O skuteczności zastosowanych herbicydów decyduje wiele czynników. Dwa główne to: rodzaj substancji czynnej zawartej w preparacie, a także termin wykonywanych oprysków. Chwasty atakujące pszenicę ozimą (jednoliścienne i dwuliścienne) pojawiają się głównie wczesną wiosną. Kluczem do sukcesu jest rozpoznanie rodzaju chwastów dominujących w zbożu. Wówczas znacznie łatwiej dobrać selektywny rodzaj herbicydu.
Jeżeli oprysk nie został wykonany jesienią, dobrze jest zaplanować go na pierwsze wiosenne dni. Najlepiej wybrać pogodę słoneczną i suchą. Wilgoć w glebie może spowodować wypłukanie substancji czynnej herbicydu, a to zmniejsza szansę na powodzenie zabiegu. Wiosna jest także dobrym czasem na wykonanie oprysków ze względu na okres wegetacji i krzewienia zboża.
Większość dostępnych na rynku herbicydów stosowanych na pszenicę ozimą wykazują aktywność w określonym zakresie temperatur — od 6 st.C do 8 st.C. Jednakże praktyka pokazuje, że oprysk na pszenicę ozimą najlepiej wykonać, gdy termometry na zewnątrz wskazują na wartość 12 st.C. Inną, nie mniej ważną kwestią, jest brak przymrozków. Czasami, wczesną wiosną temperatura można przekraczać 20 st.C. Nie jest to dobra pogoda na opryski, ponieważ zwiększa się wówczas ryzyko poważnego uszkodzenia plonów.
Rekomenduje się, aby wiosną, poza opryskami, nawieźć ziemię azotem. Ponadto, dobrze jest połączyć herbicyd z regulatorem wzrostu. Jest to związane z faktem, że chwasty wykazują dużą wrażliwość na oba preparaty.
Do najczęściej stosowanych substancji aktywnych w herbicydach zalicza się m.in.:
- florasulam,
- mezosulfuron metylowy,
- jodosulfuron metylosodowy,
- piroksysulam.
Dobrze jest, gdy herbicyd łączy więcej niż jedną substancję aktywną. Wówczas jego skuteczność jest większa.
Terminy oprysków pszenicy ozimej — jesień
Wczesna jesień to idealna pora na przeprowadzenie oprysków pszenicy ozimej. Najczęściej stosuje się 4 substancje czynne: diflufeniak, flufenacet, florasulam i metsulfuron metylu. Ich kombinacje w herbicydach wykazują się największą skutecznością w walce z popularnymi chwastami.
Idealna pora na przeprowadzenie oprysku przypada na przełom października i listopada. Należy wykonać go w suchy i słoneczny dzień. Rolnik sam dokonuje rozcieńczenia preparatu, zgodnie z zaleceniami producenta. Zabiegi można kontynuować wczesną wiosną za pomocą tych samych produktów do zwalczania chwastów.
Terminy oprysków pszenicy ozimej decydują o powodzeniu zabiegi. Dlatego też warto zaplanować je odpowiednio wcześniej i przeprowadzić z dużą starannością. Każdy rolnik musi dodatkowo pamiętać o tym, aby podczas oprysków zabezpieczyć drogi oddechowe oraz skórę, ponieważ substancje aktywne zawarte w herbicydach mogą być szkodliwe dla ludzkiego zdrowia.
Powiązane artykuły:
- Kiedy siać pszenicę ozimą – poradnik dla rolników
- Oprysk na grzyba w pszenicy ozimej t1 — jak i kiedy wykonać?
- Termin siewu pszenicy ozimej – kiedy siać tę odmianę zboża?
- Pszenica jara i skuteczny oprysk na chwasty
- Oprysk na miotłę zbożową — czym jest choroba?