Profilaktyczny oprysk na ogórki należy wykonać już wczesną wiosną, przed rozpoczęciem okresu wegetacyjnego tych roślin. W ten sposób zapobiegniesz groźnym (i niekiedy nieuleczalnym) schorzeniom bakteryjnym i grzybicznym.
Ogórki to jedne z najpowszechniejszych warzyw spotykanych na polskich grządkach. Mimo to, ich uprawa czasem bywa mocno utrudniona. Rośliny te narażone są na działanie różnych chorób bakteryjnych, wirusowych i grzybiczych. Sprawdź, co im zagraża i jak prawidłowo stosować oprysk na ogórki, który je przed nimi uchroni.
Oprysk na ogórki – co zagraża ogórkom?
Uprawa ogórków co prawda nie jest zbyt skomplikowana, lecz musisz przy tym wiedzieć, co robisz. Sprawdź, jakie choroby najczęściej zagrażają ogórkom:
- mączniak rzekomy dyniowatych – powoduje ogromne straty zarówno w ilości, jak i jakości zbiorów. Zagraża najbardziej podczas lata i ciepłej pogody. Rozpoznasz ją po żółto-oliwkowych plamach na powierzchni liści. Na ich spodzie pojawia się z kolei szary lub fioletowy nalot;
- mączniak prawdziwy ogórka – jest on częściej odnotowywany około sierpnia, gdy dłużej utrzymuje się sucha, ciepła aura. Do jego objawów należą przede wszystkim plamy w kolorze białym. Pojawiają się one na obu stronach liści, a także na ogonkach i pędach. Pod koniec rozwoju choroby, liście żółkną i zamierają;
- parch dyniowatych – pierwsze objawy mogą pojawić się już podczas okresu kwitnienia. Są to szaro-oliwkowe plamy, z których wydziela się kroplista wydzielina. Ogórki na zaatakowanych parchem roślinach w ogóle nie wyrastają, obumierają na początku rozwoju lub gniją po wyrośnięciu;
- bakteryjna kanciasta plamistość ogórka – patogeny, które ją wywołują mogą zimować w ziemi lub przenosić się zakażonymi narzędziami, czy nawet deszczem. Liście od góry zaczynają żółkąć, a od spodu pojawia się na nich śluzowata ciecz;
- mozaika ogórka – choroba wirusowa przenoszona przez mszyce. Liście rośliny stają się pomarszczone i zniekształcone. Zaatakowane ogórki słabiej rosną oraz mogą nawet całkowicie przestać kwitnąć i owocować.
Profilaktyczny oprysk na ogórki
Nigdy nie wiadomo, kiedy zaraza może zaatakować twoje rośliny. Dlatego warto wykonać pierwszy, profilaktyczny oprysk na ogórki już wiosną. Polecanym środkiem zapobiegawczym jest chociażby miedzian, stosowany w niskim stężeniu. Można używać go do wszystkich warzyw i owoców jako lek na choroby bakteryjne i grzybowe.
Środki grzybobójcze dostępne są w formie zarówno proszku, jak i płynu. Należy z nich wykonać roztwór, mieszając je z wodą. Proporcje zawsze podawane są przez producenta bezpośrednio na opakowaniu preparatu. Opryski na ogórki z miedzianu lub innego środka grzybobójczego można stosować w ogrodach prywatnych, jak i na większych powierzchniach komercyjnych upraw.
W ramach zabiegów ochronnych ogórków, możesz też zastosować zabiegi niechemiczne – na przykład ściółkowanie i odchwaszczanie. Skuteczne okazują się także: zmianowanie upraw i regularna dezynfekcja narzędzi ogrodniczych. Polecamy też sięgać po naturalne opryski na ogórki z wyciągu z czosnku, skrzypu lub pokrzywy. Jeżeli hodujesz warzywa w szklarni, pamiętaj o jej częstym wietrzeniu.
Największe zagrożenie dla zdrowia tych warzyw stanowi mączniak rzekomy. Najlepiej stosować oprysk na ogórki profilaktycznie już wczesną wiosną, gdyż choroby grzybowe, wirusowe i bakteryjne są u nich często spotykane. Jeśli do tego zadbasz o odpowiednio wysoką temperaturę, niską wilgotność i dobrą jakość gleby – będziesz mógł cieszyć się pokaźnymi i zdrowymi zbiorami.
Powiązane artykuły:
- Oprysk z drożdży i mleka na ogórki – zadbaj o swoje uprawy i ciesz się obfitymi plonami warzyw
- Oprysk na mączniak – rodzaje, stosowanie
- Kiedy oprysk śliwy na robaki? Poznaj kalendarz oprysków
- Oprysk jabłoni – po co właściwie go stosować? Ekologiczne środki ochronne i kiedy je używać
- Opryski z sody oczyszczonej – przepisy, zastosowanie