Stosowanie popularnych środków ochrony roślin jest wręcz niezbędne, aby uzyskać stabilne plony wysokiej jakości. Chcesz wiedzieć, w jaki sposób poprawnie wykonać opryski plonów? Sprawdź krótki poradnik i zadbaj o pola uprawne.
Prawidłowo prowadzone plantacje roślin wymagają stosowania ekologicznych oprysków plonów. To szczególnie ważne w przypadku zbóż wszelkiego rodzaju. W Polsce uprawy pszenicy to nawet do 2,5 mln hektarów pól uprawnych. Jako rolnik musisz wiedzieć, w jaki sposób zadbać o ich prawidłowy wzrost, a także jak ochronić je przed niebezpiecznymi szkodnikami. Brak stosowania działań ochronnych takich jak opryski plonów może skutkować nawet całkowitym unicestwieniem plantacji dowolnego zboża.
Opryski plonów – dlaczego warto je stosować?
Odpowiednie działania zabezpieczające rośliny na polach uprawnych to przede wszystkim opryski maszynowe oraz nawożenie ekologicznymi nawozami. Takie czynności realizowane w określonych odstępach czasu pozytywnie wpływają na wielkość plonu zboża. W tym przypadku duże znaczenie mają też warunki atmosferyczne oraz poziom opadów deszczu.
Pamiętaj, że brak prawidłowej ochrony roślin uprawnych powoduje, że te są atakowane przez szkodniki, choroby roślin, bakterie oraz są znacznie bardziej podatne na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dla przykładu pszenica jest bardzo mocno narażona na oddziaływanie chwastów. W tym przypadku stosowanie oprysków plonów jest wręcz niezbędne. Chwasty, które atakują uprawy, mogą zniszczyć nawet do 70% plonów roślinnych. Pamiętaj, że chwasty to nie jedyne zagrożenie, które wyeliminujesz w znacznym stopniu poprzez opryski plonów. Wszelkie szkodniki, choroby grzybowe i wirusy zbożowe to inne zagrożenia, które mogą znacznie ograniczyć plony lub zniszczyć je całkowicie, kiedy nie zaczniesz odpowiednio temu zapobiegać.
Opryski plonów a okres karencji – o co tu chodzi?
Okres karencji w przypadku oprysków plonów jest bardzo ważny nie tylko jeśli chodzi o ludzi, ale także o zwierzęta. Uwzględniając ten aspekt, będziesz w stanie odpowiednio zaplanować harmonogram oprysków oraz prac związanych z zapobieganiem niszczeniu plantacji roślin. Kiedy zachowasz odpowiedni odstęp czasowy między opryskami a zbiorem plonów, zyskasz pewność, że nie dojdzie do zatrucia pokarmowego zwierząt ani ludzi. Chcesz wiedzieć, do jakich środków stosuje się okres karencji i ile wynosi? Dla większości oprysków oddziałujących na szkodniki, chwasty oraz bakterie groźne dla roślin średni czas trwania karencji wynosi do kilkunastu dni. Po tym czasie możesz bezpiecznie zebrać plon bez ryzyka, że ten będzie w jakikolwiek sposób niebezpieczny dla zdrowia lub życia człowieka.
Pamiętaj, że każdy środek ochronny dla roślin po pewnym czasie ulega zupełnemu rozkładowi. Jeśli jednak zastosujesz zbyt wysoką dawkę, licz się z tym, że rośliny mogą nawet uschnąć. Zawsze stosuj się do zaleceń specjalistów oraz tych zamieszczonych na ulotkach wybranego środka ochronnego do roślin. Zadbaj też o to, aby warunki pogodowe były sprzyjające do stosowania oprysków – w skrajnych przypadkach okres ich całkowitej degradacji może ulec znacznemu wydłużeniu.
Jak prawidłowo stosować opryski plonów? Podpowiadamy!
Zanim zaczniesz działać w kwestii ochrony roślin i zastosujesz opryski plonów, koniecznie zastosuj się do kilku podstawowych zasad, a mianowicie:
- nie stosuj środków, których termin przydatności do użycia uległ przedawnieniu;
- zawsze konsultuj stosowanie chemicznych oprysków na zboża ze specjalistami;
- obserwuj uprawy, aby na czas wykryć wszelkie problemy roślin;
- czytaj instrukcje dołączone do opakowania środków chemicznych do oprysków;
- wybieraj tylko takie preparaty, które są legalnie zarejestrowane w kraju;
- przestrzegaj wymaganych odstępów czasowych między opryskami;
- nie wchodź na teren oprysków bezpośrednio po ich wykonaniu (to może być niebezpieczne dla zdrowia).
Jeśli zastosujesz się do powyższych wskazówek, na pewno poprawnie przeprowadzisz proces oprysków plonów. W ten sposób sprawisz, że rośliny na twoich polach uprawnych będą się zdrowo rozwijać. Zadbaj o najwyższy poziom ich ochrony – postaw na profesjonalne preparaty i dozuj je zgodnie z zaleceniami. Najbezpieczniejsze dla niemal wszystkich roślin są środki ekologiczne i to właśnie takie wybieraj do oprysków swoich plantacji roślinnych.
Powiązane artykuły:
- Opryski na czereśnie – terminy, preparaty
- Oprysk Miedzianem – jak i po co go wykonywać?
- Zaraza ziemniaczana – opryski. Jak je stosować?
- Opryski drzew owocowych miedzianem – kiedy należy je wykonywać? Poznaj właściwości miedzianu
- Oprysk na ziemniaki – sposób na choroby, szkodniki i chwasty