Piękna zielona murawa napawa ogromną satysfakcją. Jednakże czasami pojawiają się przeszkody, które utrudniają osiągnięcie celu. Przykładem trudności, które mogą powstać na drodze do pięknej zielonej trawy, jest mech. Sprawdź, jak pozbyć się mchu z trawnika.
Dlaczego na trawnikach powstaje mech?
Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jak pozbyć się mchu z trawnika wskażemy przyczyny jego powstawania. Występuje on najczęściej na glebach, które są zbite i mało przepuszczalne. Co więcej, mech tworzy się także na ziemiach, które mają bardzo wysoki poziom wody gruntowej. W takich warunkach trawa nie może wykształcić długich korzeni. Zatem nie mogą one dotrzeć do głębokich warstw humusu. Jednakże to nie jedyny powód powstawania mchu w trawnikach. Inną przyczyną jest nieodpowiedni odczyn gleby. Problem ten pojawia się w przypadku podłoża, które charakteryzuje się odczynem poniżej 6 pH, czyli odczynem kwaśnym. Kolejnym aspektem, który zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia mchu na zielonej murawie, jest stosowanie nieodpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych. Do niekorzystnych działań w tym zakresie zalicza się między innymi zbyt niskie oraz rzadkie koszenie trawnika. Pamiętaj też o systematycznym pozbywaniu się i grabieniu resztek liści, a także martwej roślinności.
Co robić, aby skutecznie chronić trawę przed powstawaniem mchu?
Po pierwsze, gdy masz zbitą ziemię, staraj się ją w odpowiedni sposób rozluźnić. Co więcej, gdy dysponujesz odcinkiem gleby, która wykazuje łatwość gromadzenia się wody, a także kałuż, usuń nadmiar wilgoci przez zastosowanie drenażu podziemnego. W tym przypadku sprawdzi się na przykład system rur drenażowych. Specjaliści zalecają także wykorzystanie tak zwanego drenażu podziemnego. Gdy teren jest podmokły, zacieniony i ogólnie skomplikowany w uprawie postaraj się użyć odpowiednią mieszankę nasion. Wówczas warto zainwestować w trawę należącą do gatunków traw wolnorosnących, tworzących gęstą darń, przez którą mech się nie przedostanie.
Staraj się także przeprowadzić aerację na gotowym trawniku. W ten sposób dojdzie do zmniejszenia wilgotności gruntu. Ponadto sprawdzi się tez wertykulacja, która pomoże w usunięciu martwych części roślin. Wówczas trawnik otrzyma więcej składników odżywczych i będzie zdecydowanie lepiej się rozwijał.
Nie zapominaj też o systematycznym koszeniu trawnika. Najlepiej robić to przynajmniej raz w tygodniu. Świetnym pomysłem jest także nawożenie zielonej murawy odpowiednimi preparatami. Zabieg ten przeprowadzaj około 4 razy w roku. Bardzo ważne jest też czyszczenie darni.
Jak pozbyć się mchu z trawnika, gdy ten już się pojawi?
Istotne jest również to, jak pozbyć się mchu z trawnika, kiedy już się pojawi? Z pomocą przyjdą Ci odpowiednie produkty, czyli specjalne herbicydy. Mają one składnik, który osłabia wzrost mchu. Co więcej, usuwa niepożądaną roślinność i zabezpiecza przed ponownym jej pojawieniem się w trawniku. Przed zastosowaniem produktu wykoś trawnik bardzo krótko, ponieważ w ten sposób substancja znacznie lepiej dotrze do podłoża.
W sprzedaży dostępne są też produkty zawierające sam siarczan żelaza, a także nawozy do trawy uwzględniające ten składnik. Preparaty te poza zasadniczym związkiem mają także w swoim składzie bardzo ważne substancje odżywcze takie jak: azot, mangan, bor, miedź czy też cyk. Pierwiastki te niezwykle skutecznie wpływają na wzrost zielonej murawy. Gdy zastosujesz taki nawóz, nie tylko pozbędziesz się mchu, ale także doprowadzisz do lepszego wzrostu trawy. Osiągniesz zatem podwójny efekt. Jednakże, aby działanie przyniosło długotrwałe efekty, należy je przeprowadzać regularnie.
Sprawdź także odczyn gleby, ponieważ mech tworzy się na gruncie, którego odczyn jest poniżej 6 pH. Test możesz przeprowadzić za pomocą elektronicznego testera, czyli tak zwanego kwasomierza. Nadaje się do tego też papierek lakmusowy. Gdy z wykonanego badania wyjdzie, że gleba jest kwaśna, przeprowadź wapnowanie, które pomoże zmienić odczyn na zasadowy. Dzięki temu pozbędziesz się mchu z trawnika. W tym przypadku sprawdzi się wapno uzyskane ze zmielonej kredy czy nawóz wapniowo-magnezowy.
Artykuł sponsorowany
Powiązane artykuły:
- Nawóz do trawy antymech w trawie idealny jak znalazł
- Oprysk na trawy – jak i kiedy go stosować, by pozbyć się chwastów z trawnika?
- Nawóz wapniowy do trawników: skuteczność i zasady stosowania
- Niezbędny nawóz do trawnika do szybkiego i bujnego wzrostu trawy
- Zakładanie trawnika przy użyciu ekologicznych materiałów