Obecność potasu w glebie jest niezbędna dla roślin w okresie suszy. To właśnie nawóz z potasem sprawia, że mogą efektywniej wykorzystać wodę w okresach bezdeszczowych. Nawozy potasowe sprzyjają też poborowi innych składników odżywczych z gleby.
Nawozy potasowe uznaje się za podstawowe, choć rzadko kiedy występują one w formie nawozów jednoskładnikowych. Potas, jako niezbędny składnik rozwoju roślin stosowany jest zarówno w uprawach profesjonalnych, jak i amatorskich.
Nawozy potasowe – zbawienny wpływ na uprawę
Potas zalicza się do jednego z podstawowych składników pokarmowych roślin. Teoretycznie jest go pod dostatkiem w każdym rodzaju gleby, jednakże nie każdy związek chemiczny, w jaki wchodzi w reakcję jest przyswajalny przez rośliny.
To właśnie trudna przyswajalność potasu z gleby sprawia, że niezbędne jest nawożenie pól nawozem potasowym.
Potas sprawia, że rośliny są mocniejsze i odporne, dlatego też nie są aż tak narażone na działanie szkodników czy choroby grzybowe. Rośliny nawożone potasem znacznie efektywniej biorą udział w procesie fotosyntezy absorbując większą ilość dwutlenku węgla.
Nawozy z potasem – do jakich roślin?
Choć nawozy potasowe mają nikły wpływ na wielkość roślin, zdecydowanie mają znaczenie dla ich ogólnego wyglądu. Nie bez powodu nawóz z potasem stosuje się w uprawie roślin ozdobnych, dzięki któremu stają się one odporne na mróz, choroby grzybowe, a także szkodniki zjadające zarówno część nadziemną jak i podziemną rośliny.
Nawóz potasowy jest powszechnie stosowany także w uprawie warzyw – zwiększa on poziom witaminy C, co zwiększa czas przechowywania plonów bez narażania ich na wcześniejsze gnicie oraz pleśń.
Które nawozy potasowe są najlepsze?
Na rynku dostępnych jest wiele nawozów potasowych, jednak nie każdy nadaje się do wykorzystania w uprawie. Do najczęściej spotykanych należą nawozy chlorkowe, które zawierają chlorek potasu. I to właśnie obecność chlorku powoduje, że nie jest to nawóz uniwersalny, bowiem większość roślin wykazuje nadwrażliwość na chlor.
Drugim rodzajem nawozów potasowych są siarczanowe, potocznie zwane bezchlorkowymi. Saletra potasowa jest najbardziej uniwersalnym nawozem, który posiada łatwo przyswajalne składniki pokarmowe.
Nawozy potasowe, podobnie jak i inne nawozy wieloskładnikowe dzieli się także na formę, w jakiej występują, czyli granulaty, sypkie oraz w płynie.
Który nawóz potasowy jest lepszy – w płynie, czy granulowany?
Nawóz potasowy w formie granulatu stosuje się przede wszystkim w okresie przedsiewnym. Formę płynną po rozcieńczeniu z wodą natomiast stosuje się do podlewania roślin, które już wykiełkowały.
Dedykowane nawozy potasowe można stosować do konkretnych roślin, dostarczając im także inne, niezbędne składniki mineralne. W sprzedaży najczęściej można spotkać gotowe mieszanki do pomidorów, roślin ozdobnych, ale także cukinii, krzewów czy drzew owocowych.
Dawkowanie nawozu z potasem uzależnione jest od konkretnego producenta, przeznaczenia, a także pory, w jakiej stosowana jest odżywka do roślin. Najlepszym momentem nawożenia gleby jest okres jesienny i przedsiewny, jednakże stosowanie nawozu potasowego do podlewania drzew owocowych wczesną wiosną wpływa na jakość i ilość plonów.
Nawozy potasowe są najbardziej uniwersalne i sprawdzą się zarówno w profesjonalnej uprawie, jak i przydomowym ogródku. Potas to jeden z podstawowych składników odżywczych roślin, który zapewnia im odporność i zwiększa plony. Najlepszym sposobem na odżywienie roślin jest zastosowanie nawozów wieloskładnikowych, dedykowanych do konkretnych roślin, dostarczając im tym samym inne, potrzebne składniki mineralne dopasowane do ich potrzeb.
Powiązane artykuły:
- Nawóz fosforowo-potasowy – kiedy stosować nawóz wieloskładnikowy i w jakiej formie go wybrać?
- Naturalny nawóz potasowy – jak stosować nawozy naturalne tak, aby dostarczyć fosfor i potas do roślin doniczkowych?
- Nawozy bogate w potas i fosfor – jakie środki stosować do nawożenia roślin?
- Nawozy mineralne – wieloskładnikowe i jednoskładnikowe. Zastosowanie i wpływ nawozów na glebę
- Potas w roślinach – budowa, rola i znaczenie dla wzrostu