Nawóz gołębi jest bardzo bogaty w azot. Zawiera go więcej niż kurzy, do którego najczęściej jest porównywany. Możesz skorzystać z tego bogactwa pierwiastków, aby odżywić swoje warzywa. Dowiedz się więcej!
Nawóz gołębi, to nic innego jak odchody tego gatunku. W celu odżywiania roślin wykorzystuje się również odchody innych ptaków. Zazwyczaj zawierają one sporą ilość azotu, w związku z czym są bardzo cenione. Co ciekawe, to właśnie odchody gołębi mają nawet do 5% azotu. Musisz zawsze pamiętać, że nie są to wartości stałe. Zawartość pierwiastków w nawozie pochodzenia zwierzęcego zmienia się w zależności od diety. Różnice mogą wynikać również z pora roku. Sprawdź, do czego stosuje się nawóz gołębi!
Co to jest nawóz gołębi?
Nawóz gołębi ma odczyn zasadowy. Zazwyczaj znajduje się w okolicach pH 7. W związku z tym może być stosowany do odkwaszania gleby. Niektórzy wykorzystują go zamiast wapnowania podłoża. Dlaczego niektórzy preferują ten rodzaj obornika? Jest on bowiem bardzo suchy, a inne odchody są bardziej płynne. To cecha, która bardzo ułatwia transport niewielkich ilości. Jeżeli jesteś ogrodnikiem hobbystą, to możesz przewieźć go w zwykłym worku. Jego zapach również nie jest tak bardzo intensywny.
Co zawiera gołębi pomiot?
Nawóz gołębi w swoim składzie jest mocno zbliżony do innych ptasich pomiotów. Około połowa objętości to woda. Azot stanowi nawet do 5%, o połowę mniej jest fosforu, który zazwyczaj zajmuje 2,5%. Tyle samo, czyli 2,5% jest potasu. Wapń waha się w okolicach 1%. Najmniej jest magnezu, który występuje w ilości 0,5%. Są to wartości orientacyjne. Ilość pierwiastków jest zmienna, ponieważ w dużej mierze uzależniona jest od diety ptaków. Na skład wypływa również pora roku, ale również np. składanie jaj. Każdy pomiot gołębi będzie nieco się różnił.
Nawóz gołębi – nawóz mineralny o silnym działaniu
Naturalny nawóz gołębi jest silnym środkiem, dlatego musisz stosować go z rozwagą, ponieważ zbyt duża ilość może doprowadzić do uszkodzenia roślin. Wynika to z tego, że zawiera on bardzo duże stężenie pierwiastków oraz znacznie zmienia pH. Duża dawka odchodów gołębi z dużym prawdopodobieństwem spowoduje przenawożenie. Doprowadzi to do spalenia rośliny. Jeżeli chcesz stosować ten preparat odpowiedzialnie, to musisz znać wyjściowe właściwości podłoża. Pomoże ci to lepiej oszacować ilość nawozu, którą masz wykorzystać.
Nawożenie jesienne z wykorzystaniem ptasich odchodów
Kiedy jest dobry czas, aby wykorzystać nawóz gołębi? Ten środek najczęściej stosowany jest na jesienne nawożenie. Proces jest bardzo prosty. Rozsyp cienką warstwę odchodów po całej powierzchni, a następnie przysyp je ziemią. Powinny znaleźć się na głębokości około 10 lub 20 cm. Dlaczego należy przykryć nawóz gołębi? Z tego względu, że pozostawiony na wierzchu gleby będzie wytracał cenny azot, który chcesz zachować w niższych warstwach. Wyłącznie wtedy skorzysta na nim roślina.
Guano jako dodatek do kompostu
Odchody gołębi to bardzo popularny dodatek do kompostu. W związku z tym, że zawiera on bardzo dużo azotu stanowi idealny składnik do wysoko odżywczej mieszanki. Dodatkowo przyspiesza sam proces kompostowania. Zaleca się więc dodanie go do kompostownika tak szybko jak to możliwe. Taki kompost możesz wykorzystać pod pomidory lub róże. Podobnie jak w przypadku samego nawozu z odchodów gołębi, musisz przykryć kompost niewielką ilością ziemi, żeby zachować azot. Pamiętaj również o tym, że pomiot gołębi wpływa na pH kompostu.
Prosty w stosowaniu obornik suchy
Suchy obornik to rozwiązanie bardzo wygodne, jako skondensowana dawka pierwiastków. Powstaje poprzez odparowanie wody. Może to odbywać się naturalnie przy pomocy słońca lub w wyniku innych działań. Niestety, podczas tego procesu jakaś część cennych składników odżywczych zostaje wytracona. Jeżeli decydujesz się na korzystanie z takiej formy, musisz mieć tego świadomość.
Jak nawozić drzewka?
Guano gołębi możesz stosować do odżywiania drzewek ogrodowych. Obsyp swoje drzewka w taki sposób, aby nawóz znajdował się w odległości około 30 cm od pnia. Jest to istotne, ponieważ gdy będzie bezpośrednio dotykał rośliny, może powodować oparzenia. Dla bezpieczeństwa możesz wcześniej przekompostować obornik, straci on wtedy na sile. Zabezpieczy to roślinę przed uszkodzeniami. Możesz również sporządzić mieszankę z nawozu oraz podłoża. Dopiero tak przygotowanym miksem obsypać drzewka zachowując odległość od pnia. Zabieg przeprowadzaj jesienią. Optymalny czas to koniec września lub początek października.
Nawóz gołębi jest bardzo odżywczy, więc ogrodnicy od wielu lat wykorzystują go do zwiększenia plonów. Do jego wad niewątpliwie należy niewielka dostępność. Nie jest on aż tak popularny, jak innego rodzaju odzwierzęce środki. W związku z tym, znalezienie pewnego źródła może być wymagające. Warto się jednak postarać, ponieważ odchody gołębi to cenne źródło azotu, ale również innych składników pokarmowych. Możesz wykorzystać je do odżywienia swoich warzyw oraz drzew owocowych. Zachowaj jednak ostrożność, jest to mocny nawóz, który może spalić rośliny.
Powiązane artykuły:
- Psie odchody jako nawóz – kontrowersyjny, ale skuteczny
- Odchody gołębi jako nawóz – miejski zasób dla wiejskiego ogrodu
- Nawóz kurzy pod ogórki i inne warzywa – skład, przygotowanie, zastosowanie w uprawach
- Nawozy wieloskładnikowe na wiosnę do roślin ogrodowych – wiosenne nawożenie iglaków przy pomocy mieszanek azotowych
- Nawożenie obornikiem kurzym. Kurzak i pomiot kurzy – najcenniejszy nawóz naturalny